Կառավարությունն արդեն դիմել է ՌԴ-ին, ՀԱՊԿ-ին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին Ադրբեջանի ագրեսիայի առնչությամբ
Հայաստանի կառավարությունն արդեն դիմել է Ռուսաստանի Դաշնությանը, ՀԱՊԿ-ին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին այս գիշեր՝ սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի առնչությամբ։ Այս տեղեկությունը հրապարակել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ գիշերը տեղի էր ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ, որտեղ քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ կեսգիշերից սկսված ագրեսիվ գործողություններին հակազդելուն ուղղված հետագա քայլերը:
Որոշում էր կայացվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի առնչությամբ պաշտոնապես դիմել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի դրույթները գործողության մեջ դնելու նպատակով, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին:

Правительство Армении обратилось к РФ, ОДКБ и Совбезу ООН в связи с агрессией Азербайджана
Правительство Армении обратилось к Российской Федерации, ОДКБ и Совету безопасности ООН в связи с развязанной ночью 13 сентября агрессией Азербайджана в отношении суверенной территории Республики Армения. Об этом сообщила правящая партия “Гражданский договор”.
Напомним, что ночью состоялось заседание Совета безопасности во главе с премьер-министром Николом Пашиняном, на котором были обсуждены дальнейшие шаги по противодействию начавшимся с полуночи агрессивным действиям Азербайджана в отношении суверенной территории Армении.
Принято решение в связи с агрессией в отношении суверенной территории РА обратиться к Российской Федерации с целью задействия положений Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи, к Организации Договора о коллективной безопасности и Совету безопасности ООН.
В 00:05 13 сентября подразделения вооруженных сил Азербайджана начали вести интенсивный огонь в направлении армянских позиций в Горисе, Сотке и Джермуке с применением артиллерии, крупнокалиберного стрелкового оружия различного типа. Противник применяет также беспилотники.