«Ջավախքում տեր ու տնօրինողները ուժային կառույցներն են»
«Իրողությունն այն է, որ Ջավախքում տեր ու տնօրինողները ուժային կառույցներն են»,- այսօր մամուլի ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը:
Պատգամավորը վստահ է, որ տեղական ինքնակառավարման համակարգը Ջավախքում ձևական բնույթ է կրում: Ուժային կառույցներն են որոշում այնտեղ գրեթե ամեն ինչ, և ողջ հասարակությունը հսկողության տակ է: Երիտասարդ ակտիվիստների մի մասը ձերբակալված է, մյուս մասը' դատապարտված, մի հատվածն էլ ստիպված լքել է հայրենիքը, որոշ մասն էլ կիսատ-պռատ դատական գործընթացների մեջ է: Երիտասարդության զգալի մասը պայմանական դատվածություն ունի, կամ կիսատ թողած դատական պրոցես, որպեսզի չփորձի ակտիվանալ:
Շիրակ Թորոսյանն ասում է, որ այդ դատական գործընթացները հսկայական ֆինանսական կորուստներ են պատճառում ջավախքցիներին, որովհետև յուրաքանչյուր դատական գործընթաց, վեճ կամ վիաբանություն հանգուցալուծելու համար տեղացիները 10-20 հազար լարի են վճարում' պայմանական դատվածություն ստանալու և անազատության մեջ չգտնվելու համար:
«Մարդիկ այսօր վախենում են ազատ հաղորդակցվել ու ազատ շփվել: Յուրաքանչյուր գյուղում ստեղծված է գործակալական ցանց, և յուրաքանչյուր փոքրիկ մի միջադեպ, եթե գյուղում տեղի է ունենում, ապա անմիջապես տարբեր մեկնաբանություններով արագ տեղեկացվում է ուժային կառույցներին, իրենց անվտանգության ծառայություններին, ոստիկանությանը, և արագ դատական գործընթաց է սկսվում, և այդ մարդիկ ներքաշվում են ու երկար ձգձգումների ու խնդիրների մեջ են հայտնվում»,- մանրամասնում է Շիրակ Թորոսյանը:
Ավելին, պայմանական դատվածները իրավունք չունեն սահմանը հատելու, իսկ ջավախքցիների մեծ մասը իրենց ապրուստը վաստակում է արտագնա աշխատանքների գնալով:
Շիրակ Թորոսյանը կարծում է, որ այս խնդիրները չեզոքացնում են այն դրական տեղաշարժերը, որոնք նկատվել են վերջին շրջանում, այն է` հանրապետական ճանապարհների շինարարությունը և գազիֆիկացման գործընթացի մեկնարկը, որոնք Ջավախքի սոցիալ-տնտեսական դաշտում որոշակի նպաստավոր իրավիճակ էր ստեղծել:

“Полновластными хозяевами в Джавахке являются силовые структуры”
“Реальная ситуация состоит в том, что полновластными хозяевами в Джавахке являются силовые структуры”,- заявил сегодня на пресс-конференции депутат Национального Собрания Армении, председатель земляческого союза “Джавахк” Ширак Торосян.
По словам депутата, система местного самоуправления в Джавахке носит формальный характер. Почти все вопросы в области решают силовые структуры, все общество находится под контролем. Часть молодых активистов задержана, другая часть – осуждена, кто-то – покинул родину, чьи-то дела находятся в суде. Значительная часть молодых людей имеет условную судимость, дела многих находятся на стадии прерванного судебного процесса, чтобы они не пытались активизироваться.
Ширак Торосян говорит, что эти судебные процессы причиняют джавахкцам значительный финансовый ущерб, поскольку за урегулирование любого спора или конфликта местные жители платят от 10 до 20 тысяч лари за то, чтобы получить условную судимость и не оказаться в тюрьме.
“Люди боятся свободно общаться. В каждом селе создана агентурная сеть, и информация о любом незначительном инциденте, дополненная различными комментариями, тут же доводится до сведения силовых структур, службы безопасности, полиции. Сразу инициируется судебный процесс, и участники конфликта втягиваются в длительные судебные разбирательства и проблемы”,- отмечает депутат.
Более того, лица, имеющие условную судимость, не имеют права пересекать границу, между тем большая часть джавахкцев является трудовыми мигрантами.
По мнению Ш.Торосяна, эти проблемы перечеркивают наблюдающиеся в последнее время положительные сдвиги – строительство дорог республиканского значения, начало процесса газификации, которые создали определенную благоприятную ситуацию в социально-экономическом поле Джавахка.