Հայաստանը դիմել է Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով միջանկյալ միջոցներ կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի
Ս.թ. սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանը դիմել է Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով միջանկյալ միջոցներ կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի:
Ինչպես հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը, ներկայացված դիմումները վերաբերում են Հայաստանի քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորմանը, քաղաքացիական բնակչության և ռազմագերիների հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը:
Նշվում է, որ հաջորդիվ կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ից, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները Գորիսի, Սոթքի և Ջերմուկի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Կիրառվում են նաեւ ԱԹՍ-ներ: Այնուհետև աշխարհագրությունն ընդլայնվել է, և ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորել են նաև այլ բնակավայրեր՝ վնասելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, խաղաղ բնակչությանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովի հատուկ նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ, վերջին տվյալներով, հայկական կողմն ունի 49 զոհ։ Նա նաև հավելել է, որ այդ թիվը վերջնական չէ։

Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием применить промежуточное средство против Азербайджана
13 сентября с.г. Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с требованием применить промежуточное средство против Азербайджана.
Как сообщает офис представителия Республики Армения по международным правовым вопросам, переданные в ЕСПЧ заявления касаются обстрелов гражданских населенных пунктов Армении, гражданского населения, защиты основополагающих прав военнопленных.
Отмечается, что позже будет предоставлена дополнительная информация.
Напомним, что в 00:05 13 сентября подразделения вооруженных сил Азербайджана начали вести интенсивный огонь в направлении армянских позиций в Горисе, Сотке и Джермуке с применением артиллерии, крупнокалиберного стрелкового оружия различного типа. Противник применил также беспилотники. Затем география была расширена, и азербайджанские вооруженные силы начали обстреливать и другие населенные пункты, повреждая гражданские инфраструктуры, причиняя вред мирному населению.
На специальном заседании Национального Собрания премьер-министр Никол Пашинян заявил, что, по последним данным, с армянской стороны погибли 49 человек. Однако, как отметил глава правительства, это цифра не окончательная.