Ադրբեջանական հարձակման հետևանքով առնվազն 2570 անձ տեղահանվել է իրենց տներից․ ՄԻՊ
Առավոտից շարունակվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները Սյունիքի, Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի ադրբեջանական հարձակման ենթարկվող համայնքներում։
Ինչպես հայտնում են ՄԻՊ աշխատակազմից, ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են քաղաքացիական բնակչությանը։ Ըստ ՄԻՊ հավաքագրած տվյալների՝ քաղաքացիական վիրավորների թիվն այս պահին 4-ն է, որոնցից երկուսին Պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են հիվանդանոցում։
Ըստ պաշտպանի գրասենյակի հավաքագրած տվյալների՝ ադրբեջանական հարձակումից մինչ այս պահը, առնվազն 2570 անձինք տեղահանվել են իրենց տներից Գեղարքունիքի մարզի Սոթք, Նորաբակ, Կութ, Ազատ, Այրք, Տրետուք, Կուտական, Սյունիքի մարզի Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Աղիտու, Ակներ, Վերիշեն համայնքներից։ Տեղահանվածների գերակշիռ մեծամասնությունը կանայք են, երեխաներ, տարեցներ, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող անձինք։
Նշված համայնքների երեխաները, բացի տեղահանումից ու հոգեբանական դժվար իրավիճակից, զրկված են կրթության իրավունքի իրացման հնարավորությունից։
Ինչպես տեղեկացրել էինք նախորդիվ, Պաշտպանի աշխատակազմը արձանագրել էր շտապօգնության տրանսպորտային միջոցների թիրախավորման դեպքեր։
Մեծաթիվ են ապացույցները նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքների՝ անձանց տների, հաղորդակցության, էլեկտրականության ու քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքներն հրետակոծելու, գնդակոծելու և խափանելու վերաբերյալ։ Հատկապես շատ են ավերածությունները Սոթք, Կութ, Քարաշեն, Վերիշեն համայնքներում, համանման փաստեր են հավաքագրվել նաև Գեղամասար, Աղիտու, Սրաշեն ու Նորավան համայնքներում։
Բազմաթիվ են շարունակաբար հարձակման ենթարկվող անձանց նյութական վնասները, մասնավորապես՝ շարժական ու այլ գույքի և ընտանի կենդանիների տեսքով։
Ադրբեջանական հրետակոծության հետևանքով հրդեհներ են բռնկվել մի շարք համայնքներում, հատկապես՝ Սոթքում և Ջերմուկ քաղաքի անտառային հատվածներում՝ ներառելով ավելի քան 9 հա տարածք։ Փրկարարների աշխատանքն առավելապես բարդացնում է փաստը, որ հրդեհի որոշ օջախներ գտնվում են ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության գոտում, իսկ որոշ դեպքերում այդ հատվածներն ակտիվ հրետակոծվում են։
Ադրբեջանական մեդիա տիրույթում հայատյացության արձանագրված մակարդակը, այդ թվում՝ պետական պաշտոնյաների կողմից, շատ վտանգավոր է և ըստ նախորդ փորձի՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից պատերազմական հանցագործությունների կատարման մեծ ռիսկ է գեներացնում։

По меньшей мере 2570 человек покинули свои дома в результате азербайджанской агрессии - ЗПЧ
С утра офис Защитника прав человека проводит работы по сбору фактов в общинах областей Сюник, Вайоц дзор и Гегаркуник, где есть опасность нападения азербайджанских вооруженных сил. По сообщению офиса ЗПЧ, азербайджанские ВС обстреливают гражданское население. На данный момент ранено четыре мирных жителя, двух из которых представители Омбудсмена навестили в больнице. Согласно данным офиса ЗПЧ, с начала азербайджанской агрессии и до этого момента по меньшей мере 2570 человек покинули свои дома в общинах Сотк, Норабак, Кут, Азат, Айрк, Третук, Кутакан Гегаркуникской области, Чакатен, Шикаох, Срашен, Неркин Анд, Агиту, Акнер, Веришен Сюникеской области. Подавляющее большинство перемещенных лиц женщины, дети, пожилые люди, в том числе с инвалидностью. Дети из указанных общин, помимо того, что находятся в тяжелом психологическом состоянии, еще и лишены возможности реализовать свое право на обучение.
Мы уже сообщали о том, что офисом Защитника прав человека были зафиксированы случаи обстрела машин скорой помощи.
Имеются многочисленные доказательства обстрела из различных видов оружия домов мирных жителей, гражданских инфраструктур. Особенно много разрушений в общинах Сотк, Кут, Карашен, Веришен. Аналогичные факты зафиксированы также в общинах Гегамасар, Агиту, Срашен и Нораван.
Подвергшиеся азербайджанской агрессии местные жители понесли также материальный ущерб, нанесенный движимому и иному имуществу, домашним животным.
Вледствие азербайджанских обстрелов в ряде общин вспыхнули пожары. Наиболее тяжелая ситуация в лесных массивах Сотка, города Джермук, где горит свыше 9 гектаров леса. Работу спасателей осложняет то обстоятельство, что некоторые очаги возгорания находятся в зоне контроля азербайджанской стороны, а в некоторых случаях эти участки активно обстреливаются.
Арменофобия в азербайджанском медиа-пространстве, в том числе среди государственных должностных лиц, достигла опасного уровня и, как свидетельствует предыдущий опыт, генерирует большой риск совершения военных преступлений азербайджанскими вооруженными силами. Данные и доказательства, интенсивно поступающие в офис Защитника , анализируются, после чего в письменном виде с международными правовыми обоснованиями передаются международным организациям и другим акторам.