Իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծին ծայրահեղ լարված է․ ՊՆ խոսնակ
ՊՆ-ն հայտնում է, որ ժամը 15։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին կրկին ծայրահեղ լարվել է։ Ժամը 13։00-ից սկսած, Սոթքից մինչև Գորիս ընկած ամբողջ սահմանագծով թշնամին վերսկսել է ինտենսիվ հրթիռահրետանային հարվածները՝ թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակավայրերը։
«Ծանր հրետանային հարվածներ են հասցվել նաև մարտական գործողությունների գոտում հումանիտար առաքելություն իրականացնող՝ Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության դաշնային ծառայության տեղակայման շինությանն ու տրանսպորտային միջոցին։ Սա հերթական վկայությունն է, որ, չնայած պաշտոնական Բաքվի հայտարարություններին, ադրբեջանական զինուժը տարբերություն չի դնում թիրախների միջև։
Հրթիռահրետանային հարվածներին զուգահեռ, Ադրբեջանական ստորաժանանումները վերսկսել են նաև դիրքային առաջխաղացման փորձերը։ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը ձեռնարկում են անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ թշնամուն համարժեք պատասխանելու համար։
Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի ֆոնին հաճախակի են դարձել դեպքերը, երբ բազմաթիվ քաղաքացիներ և մասնավոր ընկերություններ, փորձելով օգտակար լինել մարտական գործողությունների ընթացքում վիրավորում ստացած զինծառայողներին, սեփական նախաձեռնությամբ տարբեր դեղամիջոցներ և սնունդ են ձեռք բերում՝ այն զինվորական հոսպիտալներին փոխանցելու նպատակով։
Պաշտպանության նախարարությունը բարձր է գնահատում մեր համաքաղաքացիների պատրաստակամությունը՝ հնարավորության սահմաններում օգտակար լինել բանակին։ Այդուհանդերձ, վստահեցնում ենք, որ բոլոր հոսպիտալներն ապահովված են զինծառայողների բուժումը պատշաճ կերպով կազմակերպելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Ситуация на армяно-азербайджанской границе крайне обострена – пресс-секретарь МО
По состоянию на 15։00 ситуация на армяно-азербайджанской границе вновь крайне обострилась, сообщает министерство обороны Армении. Начиная с 13։00 вдоль всей линии границы от Сотка до Гориса враг возобновил интенсивные ракетно-артиллерийские удары, обстреливая также мирные населенные пункты.
“Тяжелые артиллерийские удары были нанесены также по осуществляющим гуманитарную миссию в зоне боевых действий строениям и транспортному средству Федеральной службы безопасности Российской Федерации. Это очередное свидетельство того, что, несмотря на заявления официального Баку, азербайджанские вооруженные силы не делают разницу между обстреливаемыми объектами.
Параллельно ракетно-артиллерийским ударам подразделения ВС Азербайджана возобновили попытки позиционного продвижения. Вооруженные силы Армении предпринимают все необходимые шаги для нанесения равноценного удара врагу.
На фоне военной агрессии Азербайджана участились случаи, когда многочисленные граждане и частные компании, пытаясь быть полезными получившим ранения во время боевых действий военнослужащим, по собственной инициативе приносят различные лекарства и продукты питания с целью передачи их госпиталям. Министерство обороны высоко оценивает готовность наших сограждан по мере возможностей быть полезными армии. Вместе с тем мы заверяем, что госпитали обеспечены всем необходимым для надлежащей организации лечения военнослужащих”,- говорится в сообщении МО.