Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՎԶԵԲ նախագահ Օդիլ Ռենո Բասսոյին
Նշվում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասսոյին: Այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության մամուլի ծառայությունից։
Վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և ՎԶԵԲ-ի միջև ձևավորված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, ինչի արդյունքում մեր երկրում տարբեր ոլորտներում իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այս տարի լրանում է երկկողմ համագործակցության 30-ամյակը և այս երեք տասնամյակների համագործակցությունը գնալով էլ ավելի է զարգացել ու ամրապնդվել: Վարչապետի խոսքով՝ այդ փոխգործակցությունը նպաստել է նաև ՀՀ տնտեսության կայունությանը, այդ թվում՝ կորոնավիրուսի պանդեմիայի ընթացքում:
Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները, նաև տնտեսության բնագավառում, իրականացվում են հաջողությամբ, ինչի արդյունքում տնտեսական ազատության համաշխարհային ինդեքսում ՀՀ-ն բարձրացել է 11-րդ հորիզոնական: Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ այդ ամենը կնպաստի մեր երկրում հետագա տնտեսական ակտիվությանն ու զարգացմանը:
ՎԶԵԲ նախագահը ևս գոհունակություն է հայտնել ՀՀ կառավարության հետ փոխգործակցությունից և հավելել, որ իրականացվող համատեղ ծրագրերը շարունակաբար ընդլայնվում են: Տիկին Բասսոն կարևորել է ենթակառուցվածքների զարգացման, ճանապարհաշինության, մասնավոր հատվածի և այլ ուղղություններով ծրագրերի իրականացումը և նշել, որ ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է ընդլայնել երկկողմ փոխգործակցությունը:

Pashinyan, EBRD President Meet in Yerevan
Armenian PM Nikol Pashinyan today, in Yerevan, met with the President of the European Bank for Reconstruction and Development Odile Renaud-Basso.
Pashinyan, according to his office, emphasized the close and effective cooperation formed between the Government of the Republic of Armenia and the EBRD, as a result of which many programs are being implemented in different fields in Armenia.
Pashinyan noted that this year marks the 30th anniversary of bilateral cooperation, and the cooperation during these three decades has continuously developed and strengthened. Pashinyan said this cooperation has also contributed to the stability of the Armenian economy, including during the coronavirus pandemic.
According to Pashinyan, the democratic reforms carried out in Armenia, including the economy, are successfully implemented, as a result of which Armenia has climbed to the 11th position in the world Index of Economic Freedom. Pashinyan said all this will contribute to further economic activation and development in our country.
The EBRD President also expressed satisfaction with the cooperation with the Armenian Government and added that the joint programs are continuously expanding. Mrs. Basso attached importance to the implementation of projects in infrastructure development, road construction, private sector and other directions and noted that EBRD is ready to expand bilateral cooperation.