Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՎԶԵԲ նախագահ Օդիլ Ռենո Բասսոյին
Նշվում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասսոյին: Այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության մամուլի ծառայությունից։
Վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և ՎԶԵԲ-ի միջև ձևավորված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, ինչի արդյունքում մեր երկրում տարբեր ոլորտներում իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այս տարի լրանում է երկկողմ համագործակցության 30-ամյակը և այս երեք տասնամյակների համագործակցությունը գնալով էլ ավելի է զարգացել ու ամրապնդվել: Վարչապետի խոսքով՝ այդ փոխգործակցությունը նպաստել է նաև ՀՀ տնտեսության կայունությանը, այդ թվում՝ կորոնավիրուսի պանդեմիայի ընթացքում:
Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները, նաև տնտեսության բնագավառում, իրականացվում են հաջողությամբ, ինչի արդյունքում տնտեսական ազատության համաշխարհային ինդեքսում ՀՀ-ն բարձրացել է 11-րդ հորիզոնական: Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ այդ ամենը կնպաստի մեր երկրում հետագա տնտեսական ակտիվությանն ու զարգացմանը:
ՎԶԵԲ նախագահը ևս գոհունակություն է հայտնել ՀՀ կառավարության հետ փոխգործակցությունից և հավելել, որ իրականացվող համատեղ ծրագրերը շարունակաբար ընդլայնվում են: Տիկին Բասսոն կարևորել է ենթակառուցվածքների զարգացման, ճանապարհաշինության, մասնավոր հատվածի և այլ ուղղություններով ծրագրերի իրականացումը և նշել, որ ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է ընդլայնել երկկողմ փոխգործակցությունը:

Премьер-министр Пашинян принял президента ЕБРР Одиль Рено-Бассо
Премьер-министр Никол Пашинян принял президента Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Одиль Рено-Бассо.
Премьер-министр подчеркнул важность сложившегося между правительством Республики Армения и ЕБРР тесного и эффективного сотрудничества, в результате которого в нашей стране реализуется множество программ в различных сферах. Никол Пашинян отметил, что двустороннему сотрудничеству в этом году исполняется 30 лет, и в течение этих трех десятилетий сотрудничество постоянно развивалось и укреплялось. По словам премьер-министра, это сотрудничество также способствовало стабильности экономики Армении, в том числе во время пандемии коронавируса.
По словам главы правительства, проводимые в нашей стране демократические реформы, в том числе в сфере экономики, успешно осуществляются, в результате чего Армения поднялась на 11-е место в мировом Индексе экономической свободы. Премьер-министр выразил уверенность, что все это будет способствовать дальнейшей экономической активности и развитию нашей страны.
Президент ЕБРР тоже выразила удовлетворение сотрудничеством с правительством Армении и добавила, что реализуемые совместные программы постоянно расширяются. Г-жа Бассо отметила важность реализации программ в сферах развития инфраструктуры, дорожного строительства, частного сектора и в других направлениях, подчеркнув, что ЕБРР готов расширять двустороннее сотрудничество.