Արցախի ԱԳ նախարարը հանդիպել է ԱՄՆ Արևելյան շրջանի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար կազմին
Սեպտեմբերի 16-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը ԱՄՆ կատարած իր աշխատանքային այցի շրջանակներում Վաշինգտոնում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Արևելյան շրջանի Հայ Դատի հանձնախմբի ղեկավար կազմի հետ՝ կազմակերպության գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի գլխավորությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունից։
Սեպտեմբերի 17-ին կայացել է նախարարի հանդիպում-քննարկումը ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի՝ դաշնային քաղաքականության վերաբերյալ սեմինարի մասնակիցների հետ:
Նույն օրը Վուդրո Վիլսոնի տուն-թանգարանում տեղի է ունեցել Արցախի անվտանգությանն ու ազատությանը նվիրված միջոցառում, որի ընթացքում նախարարը հանդես է եկել ելույթով։
Ներկաները մտքեր են փոխանակել Արցախի Հանրապետությունում տիրող իրավիճակին, արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային գործընթացներին և ներհայկական կապերին վերաբերող թեմաների շուրջ։
Նախարարը կարևորել է Հայ դատի դերակատարությունը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդման, համազգային խնդիրների լուծման, Արցախին մշտապես սատարելու գործում։
Միջոցառումներին մասնակցել են նաև ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ԱՄՆ-ում ու Կանադայում  ԱՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։

Встреча министра ИД с руководящим составом комитета Ай Дат Восточного округа США
16 сентября министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян встретился в Вашингтоне с руководящим составом Комиссии Ай Дат Восточного округа США во главе с исполнительным директором Арамом Амбаряном.
17 сентября министр провел встречу-дискуссию с участниками семинара по федеральной политике Комиссии Ай Дата США.
В тот же день в доме-музее Вудро Вильсона состоялось мероприятие, посвященное безопасности и свободе Арцаха, где министр выступил с речью.
Присутствующие обменялись мнениями по темам, затрагивающим ситуацию в Республике Арцах, внешнюю политику, региональные процессы и внутриармянские связи.
Министр подчеркнул важную роль Ай-Дата в деле укрепления триединства Армения-Арцах-Диаспора, решения общенациональных задач, постоянной поддержки Арцаха.
На мероприятиях присутствовали замминистра образования, науки, культуры и спорта Арцаха Лерник Ованнисян и Постоянный представитель Республики Арцах в США и Канаде Роберт Аветисян.