Արցախի ԱԳ նախարարը հանդիպել է ԱՄՆ Արևելյան շրջանի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար կազմին
Սեպտեմբերի 16-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը ԱՄՆ կատարած իր աշխատանքային այցի շրջանակներում Վաշինգտոնում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Արևելյան շրջանի Հայ Դատի հանձնախմբի ղեկավար կազմի հետ՝ կազմակերպության գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի գլխավորությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունից։
Սեպտեմբերի 17-ին կայացել է նախարարի հանդիպում-քննարկումը ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի՝ դաշնային քաղաքականության վերաբերյալ սեմինարի մասնակիցների հետ:
Նույն օրը Վուդրո Վիլսոնի տուն-թանգարանում տեղի է ունեցել Արցախի անվտանգությանն ու ազատությանը նվիրված միջոցառում, որի ընթացքում նախարարը հանդես է եկել ելույթով։
Ներկաները մտքեր են փոխանակել Արցախի Հանրապետությունում տիրող իրավիճակին, արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային գործընթացներին և ներհայկական կապերին վերաբերող թեմաների շուրջ։
Նախարարը կարևորել է Հայ դատի դերակատարությունը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդման, համազգային խնդիրների լուծման, Արցախին մշտապես սատարելու գործում։
Միջոցառումներին մասնակցել են նաև ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ԱՄՆ-ում ու Կանադայում  ԱՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։

On September 16, Artsakh Foreign Minister David Babayan, in Washington D.C., met with the leadership of the Armenian National Committee of America (ANCA) - Eastern Region headed by Executive Director Aram Hambaryan.
On September 17, Babayan had a meeting-discussion with the participants of the seminar on the federal policy of the Armenian National Committee of America.
On the same day, an event dedicated to the issues of security and freedom of Artsakh was held in Woodrow Wilson's House, during which the Minister delivered a speech.
The participants exchanged views on the issues related to the current situation in the Republic of Artsakh, foreign policy, regional processes and intra-Armenian relations.
Babayan stressed the important role of the Hay Dat (Armenian Cause) in cementing the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity, solving nationwide issues, and constantly supporting Artsakh.
Artsakh Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Lernik Hovhannisyan and Artsakh Permanent Representative to the USA and Canada Robert Avetisyan attended the events.