Հայաստանի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Բելգիայի ԱԳ նախարարին
Սեպտեմբերի 19-ին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Բելգիայի ԱԳ նախարար Հաջա Լահբիբի հետ։
ԱԳՆ փոխանցմամբ, Արարատ Միրզոյանը Հաջա Լահբիբին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքները` դատապարտելով ադրբեջանական զինուժի կողմից միջազգային և հումանիտար իրավունքի խախտումներն ու հայ զինծառայողների և ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերը։
Երկուստեք ընդգծվել է հրադադարի ռեժիմի պահպանման և խաղաղ բանակցությունների միջոցով խնդիրների կարգավորման կարևորությունը։ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն առանձնահատուկ շեշտել է, որ միջազգային հանրության անհասցե կոչերը նպաստում են ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ և առավելապաշտական վարքագծին, ինչի արդյունքում խաթարվում են տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման հայկական կողմի ջանքերը:
Նախարարները քննարկել են նաև հայ-բելգիական քաղաքական երկխոսության խորացման, բազմակողմ հարթակներում համագործակցության, առևտրատնտեսական և կրթամշակութային կապերի զարգացման վերաբերյալ հարցեր:

Министр иностранных дел Армении встретился с министром иностранных дел Бельгии
19 сентября находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Бельгии Аджой Лябиб.
Арарат Мирзоян представил Адже Лябиб последствия широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном в отношении суверенной территории Армении 13 сентября, осудив нарушения азербайджанскими вооруженными силами норм международного и гуманитарного права и случаи бесчеловечного обращения с армянскими военнослужащими и военнопленными.
Была обоюдно отмечена важность сохранения режима прекращения огня и урегулирования вопросов посредством мирных переговоров. Глава внешнеполитического ведомства РА особо подчеркнул, что безадресные призывы международного сообщества способствуют агрессивному и максималистскому поведению азербайджанской стороны, в результате чего подрываются усилия армянской стороны по установлению стабильности и мира в регионе.
Министры обсудили также вопросы по углублению армяно-бельгийского политического диалога, сотрудничеству на многосторонних площадках, развитию торгово-экономических и культурно-образовательных связей.