Ավարտվել է Միրզոյան-Բլինքեն-Բայրամով եռակողմ հանդիպումը․ ԱԳՆ
Սեպտեմբերի 19-ին, ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջնորդությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։ Այս մասին հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարությունը:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքինիշխան տարածքից, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումն անընդունելի են, իսկ հետագա էսկալացիաների կանխարգելման նպատակով պետք է ներդրվեն միջազգային մեխանիզմներ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է հումանիտար խնդիրների, այդ թվում` ռազմագերիների հայրենադարձման շուտափույթ կարգավորումը։
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ ներգրավվելու հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման գործընթացում։

On September 19, within the framework of the 77th session of the UN General Assembly in New York, a meeting was held between the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and the Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, with the mediation of U.S. Secretary of State Antony Blinken.
Mirzoyan, according to his office, underscored that the Azerbaijani armed forces must be withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia, the use of force or the threat of force is unacceptable, and international mechanisms must be introduced to prevent further escalations. He highlighted the importance of immediate resolution of humanitarian issues, including the repatriation of prisoners of war.
Mirzoyan reiterated the readiness of the Armenian side to engage in the process of comprehensive normalisation of relations with Azerbaijan.