Արցախը կարևորում է խաղաղ բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ Արցախի լիիրավ մասնակցությամբ. Դավիթ Բաբայան
ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը մասնակցել է ԱՄՆ Կոնգրեսում կազմակերպված միջոցառմանը
Սեպտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գերատեսչության ղեկավար Դավիթ Բաբայանը ԱՄՆ Կոնգրեսում մասնակցել է ԱՄՆ Արևելյան շրջանի Հայ Դատի հանձնախմբի, Ամերիկայի հայկական համագումարի և ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը։
Արցախի ԱԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ նախարար Բաբայանը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Կովկասյան տարածաշրջանում հնարավոր զարգացումներին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և Արցախում տիրող իրավիճակին։
«Նախարարը նշել է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ. Արցախը կարևորում է խաղաղ բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ Արցախի լիիրավ մասնակցությամբ։
Դավիթ Բաբայանը նաև ընդգծել է, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում՝ շեշտելով, որ բռնապետական Ադրբեջանի, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների ագրեսիվ և ցեղասպան քաղաքականությունն Արցախի նկատմամբ հղի է լուրջ մարտահրավերներով. անտարբերությունը, առավել ևս ռազմատենչ քաղաքականության խրախուսումը առաջացնելու են գոյաբանական վտանգներ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար։
Խոսելով Ամերիկայի հայկական համայնքի մասին՝ նախարարը նշել է, որ այն Սփյուռքի ամենակայացած և ուժեղ հատվածներից է։
Դավիթ Բաբայանը նաև երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ ժողովրդին և կառավարությանը ամերիկահայերի հանդեպ ցուցաբերվող առանձնահատուկ վերաբերմունքի համար։
Միջոցառման ընթացքում նախարարը բարձր է գնահատել նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի աշխատանքն Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության դատապարտման գործում՝ այն համարելով ժողովրդավարության և մարդասիրության սկզբունքների օրինակելի դրսևորում։
Միջոցառմանը մասնակցել են ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ԱՄՆ-ում ու Կանադայում ԱՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Министр иностранных дел Давид Бабаян принял участие в мероприятии, организованном в Конгрессе США
19 сентября глава внешнеполитического ведомства Республики Арцах Давид Бабаян принял участие в состоявшемся в Конгрессе США мероприятии, организованном Комиссией Ай Дат Восточного округа США, Армянской Ассамблеей Америки и Комиссией по армянским вопросам Конгресса США.
Министр Бабаян выступил с речью, в которой коснулся возможного развития событий в Кавказском регионе, урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и нынешней ситуации в Арцахе.
Министр отметил, что позиция официального Степанакерта относительно урегулирования азербайджано-карабахского конфликта осталась неизменной - Арцах придает важное значение мирному переговорному процессу в рамках Минской группы ОБСЕ при полноправном участии Арцаха.
Давид Бабаян также отметил, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана, подчеркнув, что агрессивная и геноцидальная политика диктаторского Азербайджана, Турции и международных террористов в отношении Арцаха чревата серьезными вызовами.
По его словам, равнодушие, а тем более поощрение воинственной политики приведут к экзистенциальным угрозам для всего цивилизованного мира. Говоря об армянской общине Америки, министр отметил, что это один из самых сильных и организованных сегментов Диаспоры.
Давид Бабаян также выразил признательность народу и правительству США за их особое отношение к армянам.
В ходе мероприятия министр также высоко оценил работу Комитета по делам Армении Конгресса США по защите прав народа Арцаха и осуждению агрессивной политики Турции и Азербайджана, охарактеризовав ее как образец соблюдения принципов демократии и гуманности.
В мероприятии приняли участие заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Лерник Ованнисян и постоянный представитель РА в США и Канаде Роберт Аветисян.