Թուրքերը հողեր են գնում Սամցխե-Ջավախքում
Ճանապարհների ու ՀԷԿ-երի կառուցումը Ջավախքում ամբողջապես իրականացրել են թուրք-ադրբեջանական ընկերությունները, որի արդյունքում թուրքական տարր է ներթափանցել Ջավախք: Նրանք նույնիսկ իրենց թուրքական ավաններն են սկսել կառուցել: Այս մասին այսօր հայտարարեց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը:
Պատգամավորը նաև տեղեկություններ է ստացել, որ թուրքերն արդեն սկսել են գնել վրաց-թուրքական սահմանի մոտ գտնվող վրացական հատվածի ճամփեզրի հողակտորները: «Սրանք շատ վտանգավոր միտումներ են, որովհետև թուրքական տարրն արդեն տեսանելի ձևով ներխուժում է դեպի Ջավախք»,- նշեց Շիրակ Թորոսյանը:
Նա հավելեց, որ մյուս կողմից էլ թուրքերն ու ադրբեջանցիները խրախուսում են թուրք մեսխեթցիների վերադարձը Ջավախքը: Առաջիկայում նախատեսվում է ավելի քան 13 հազար ադրբեջանաբնակ մեսխեթցիների վերադարձը Ջավախք:
Պատգամավորի կարծիքով, սա պետք է նաև մտահոգի վրացիներին, քանի որ Ջավախքի թուրքաբնակեցումը կբերի Թուրքիայի վիթխարի ազդեցությանը Ջավախքում: Թուրքերը չեն թաքցնում, որ ակնհայտորեն հավակնություններ ունեն Ջավախքի նկատմամբ, ինչպես որ հավակնություններ ունեին Աջարիայի նկատմամբ:

Турки покупают земли в Самцхе-Джавахке
Строительство в Джавахке дорог и ГЭС полностью осуществили турецкие и азербайджанские компании. В результате в Джавахке появились лица турецкой национальности. Они даже начали строить там свои поселки. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил депутат Национального Собрания Армении, председатель земляческого союза “Джавахк” Ширак Торосян.
Депутат располагает также информацией о том, что турки стали покупать в Грузии земельные участки, расположенные в непосредственной близости от грузино-турецкой границы. «Это очень опасная тенденция, поскольку тюркский элемент уже весьма ощутимо вторгается в Джавахк»,- отметил Ширак Торосян.
С другой стороны, турки и азербайджанцы поощряют возвращение в Джавахк турок-месхетинцев. В ближайшее время предусматривается переезд в Джавахк более 13 тысяч проживавших в Азербайджане месхетинцев.
По словам Ш.Торосяна, это должно беспокоить также грузин, поскольку тюркизация Джавахка приведет к тому, что Турция получит огромное влияние на Джавахк. Турки не скрывают, что имеют притязания на Джавахк, как в свое время имели притязания на Аджарию.