Դավիթ Գիշյան՝ սարերի տղան
Այսօր Եռաբլուրում հողին հանձնեցին սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով գերեվարված, այնուհետև սպանված Դավիթ Գիշյանի մարմինը։ Տեսանյութը, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները վիրակապում վիրավոր Դավիթ Գիշյանին, արագ տարածվեց համացանցում։ Սեպտեմբերի 17-ին Ադրբեջանը հայկական կողմին փոխանցեց 32 հայ զինծառայողի դի, որոնց մեջ էր նաև Դավիթի մարմինը։
«Վիդեոն, քանի որ արդեն շատ էր տարածվել, քննիչները ճանաչել էին Դավիթին, ծնողների հետ էին կապվել, կանչել դիահերձարան՝ նույնականացման»,- ասում է ընտանիքի հարազատ Մանուշ Ամիրաղյանը։
Դավիթը բանակ էր զորակաչվել 2021թ.-ի հուլիսին։ Ծառայել էր Էջմիածնի զորամասերից մեկում, հետո տեղափոխվել էր Կապան։ Սեպտեմբերի 24-ին կլրանար նրա 20-ամյակը։
Հարազատները պատմում են, որ Դավիթը և ծառայակիցները մարտական գործողությունից վերադառնալիս են եղել, Դավիթը նկատել է, որ ծառայակիցը, որ կռվի ժամանակ իր կողքին է եղել, չկա, համոզվելուց հետո, որ իրենց հետ չէ, հետ է գնացել՝ նրան փնտրելու։ Դրանից հետո Դավիթը հրազենային վիրավորում է ստացել ուսի հատվածում ու գերեվարվել։ Զինծառայողից, որի հետևից գնացել է Դավիթ Գիշյանը, մինչ այս պահը որևէ տեղեկություն չկա։
Եղբոր տղայի զոհվելու լուրն իմանալուց հետո Գայանե Գիշյանը Ռուսաստանից անմիջապես Հայաստան է եկել։
«Որ լսեցի Դավիթը գերի է ընկել, հիստերիայի մեջ ընկա, մեր ընտանիքում նման դեպք էլի էր եղել։ 1991-ին քեռուս տղան Ոսկեպարի հատվածից գերի ընկավ, մի քանի օր հետո սպանված վերադարձրին։ Էս անգամ ինձ ասում էին՝ նման բան չկա, ում դեմքը, որ նկարում են, իրեն վերադարձնում են, Եվրադատարան կդիմենք։ Անիրավ, զարհուրելի պետություն ա Ադրբեջանը»,- ասում է հորաքույրը։
Դավիթը արմատներով Նոյեմբերյանից էր, ամառներն այնտեղ էր անցկացնում՝ սարերում՝ տատի ու պապի մոտ։
«Երկու տարեկանից Դավիթն ինձ հետ սար էր գալիս, մինչև ցրտերն ընկնելը մնում էր։ Շատ ժիր տղա էր, գործունյա, նա որ գալիս էր, սարի երեխեքի համար ցնծություն էր։ Կազմակերպում էր, գնում էին անտառ, ցախ էին բերում, երեկոյան խարույկ վառում»,- պատմում է Սոնյա տատը։
«Սարերում մեծանալ՝ նշանակում է նորմալ մարդ մեծանալ։ Դաստիարակության կարիք առանձնապես չկա, բնությունը հենց էդպես քեզ կերտում է՝ բարի, ազնիվ, ոնց որ Դավիթն էր»,- ասում է հորաքույրը։
Դավիթն ընտանիքի կրտսեր որդին էր, մեկ քույր ունի։ Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել էր Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի զբոսաշրջության բաժին ու միանգամից զորակոչվել բանակ։
«Բարձր հասակ ուներ Դավիթս, գեղեցիկ աչքեր։ Կապանից զանգեց, ասեց՝ գիտե՞ս, տատ՝ որտեղ եմ, էն որ բարձրանում էինք սարը, խաչից վերև անտառ կար, այ էդ ձևի անտառի մեջ եմ»,- հիշում է տատը, հետո խոսակցությունն ընդհատվում է․ խնդրում են վեր կենալ, որպեսզի մյուս թաղման թափորը մոտենա։
Եռաբլուրում ծառայություն անցկացնող զինվորականներից ասում են, որ այսօր երկու հուղարկավորություն կա, մի քանի օր առաջ մեկ օրվա մեջ միանգամից յոթ զինծառայողի են հուղարկավորել։
Դավիթից հետո շեփորների ու օրհներգի ուղեկցությամբ տանում են մյուս զինծառայողին։ Իրենց որդիների շիրիմները մաքրող, չորացած ծաղիկները փոխող ծնողներն ու տարածքում գերեզմանաքարեր պատրաստող վարպետները մի պահ թողնում են գործը, հայացքով ուղեկցում թափորը ու նորից կռանում շիրմաքարի վրա։

David Gishyan, 'Son of the Mountains', Laid to Rest in Yerevan
This time it was the body of captured and killed David Gishyan. The Azerbaijanis had released videos of bandaging David’s wounds. On September 17, Azerbaijan handed over the bodies of 32 Armenian soldiers, including David's.
Manush Amiraghyan, a relative, said, “since the videos were widely distributed David was recognized by investigators and his parents were called to the morgue to identify him.”
David started his service in July 2021. He was serving in Etchmiadzin, but was later transferred to Kapan. September 24 would have been his 20th birthday.
As his relatives explain, David and his fellow servicemen were returning from a battle when David noticed that one of the soldiers who was next to him wasn’t there anymore. So, he went back to look for him and consequently suffered a wound in the shoulder and was taken prisoner. There is still no information on the soldier that David went to look for.
After hearing about her nephew’s death, Gayane Gishyan promptly flew from Russia to Armenia.
“When I heard that David was taken prisoner, I became hysterical, such a thing has happened before in our family. In 1991, my cousin Voskepari was taken prisoner, and his dead body was handed over a few days later. This time, I was told that such a thing could not happen, and that ‘whoever’s face they photograph, they return, otherwise we would go to the European courts’. Azerbaijan is an unrighteous and hideous government,” says the aunt.
David’s roots were in Novemberyan, where he would spend the summers with his grandparents.
“David would come to the mountains with me when he was two years old and would stay until the weather got cold. He was a playful and active child. When he came, he was a joy to the kids who would play on the mountainside. He would organize trips to the forest, and they would bring back flowers and have bonfires” Grandma Sonia recollects.
“Growing up in the mountains means becoming a good man. There is no need for discipline, because nature grows you into a kind and honest person, just as David was” says David’s aunt.
David was the youngest in his family and had one sister. After graduating high school, he was accepted into the Bryusov University to earn a degree in tourism but immediately was enlisted in the army.
“David was tall and had the most beautiful eyes. He called me from Kapan and said ‘Hey Grandma, do you know where I am, when we would climb the mountain and above the cross there is a forest, I’m in that forest’” and as David’s grandmother was speaking, she was interrupted and asked to stand up and allow the other funerals to proceed.
Yerablur military personnel who oversee funeral proceedings said that today there were two funerals and few days before, seven other soldiers were buried.
After the burials of the fallen soldiers, the funerals were concluded with a trumpet fanfare and anthem song. Workers there to maintain the cemetery took a moment, looked towards the fallen, and resumed their work.