Ոստիկանները ուժ կիրառելով «Եռաբլուրից» բերման ենթարկեցին զոհված և անհետ կորած զինծառայողների ծնողներին
Այսօր՝ վաղ առավոտյան, Հայաստանի Անկախության 31-ամյակի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն։ Նախքան երկրի իշխաննությունների գալը պանթեոնի մուտքի մոտ էին հավաքվել զոհված և անհետ կորած զինծառայողների ծնողները, որոնք բողոքի ակցիա էին իրականացնում` փորձելով թույլ չտալ, որ Փաշինյանը մտնի «Եռաբլուր»։
Սակայն ոստիկանության հատուկ նշանակության գումարտակի ծառայողները (կարմիր բերետավորներ) ուժ կիրառելով և քաշքշելով բերման ենթարկեցին զոհված և անհետ կորած զինծառայողների մի քանի տասնյակ ծնողների։
Նիկոլ Փաշինյանի և բարձրագույն իշխանության ներկայացուցիչների հեռանալուց հետո ծնողները մոտեցան պատերազմում զոհված զինծառայողների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ և այնտեղից մի կողմ նետեցին իշխաննությունների բերած ծաղկեպսակները։
Զոհված զինծառայողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Վահան Հովհաննիսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ բերման ենթարկված մոտ 40 քաղաքացիները ազատ են արձակվել, նրանց նկատմամբ կազմվել է վարչական արձանագրություն՝ ոստիկանության օրինական պահանջին չենթարկվելու հիմքով, չնայած որ ըստ փաստաբանի՝ ոստիկանները ոչ մի պահանջ չեն ներկայացրել քաղաքացիներին։ Վահան Հովհաննիսյանի խոսքով՝ բերման ենթարկված կանանցից երկուսը մարմնական վնասվածքներ են ստացել ձեռքի և մատերի հատվածում։
Բերման ենթարկվածներից մեկը 44-օրյա պատերազմի զոհերից Ժորա Մարտիրոսյանի մայրը՝ Գայանե Հակոբյանն էր։ Նախորդ տարի «Հետքը» գրել էր Ժորայի մասին։

Родители погибших и пропавших без вести военнослужащих подверглись приводу с военного пантеона “Ераблур”
По случаю 31-ой годовщины независимости Республики Армения премьер-министр Никол Пашинян и ряд других высокопоставленных должностных лиц сегодня утром посетили военный пантеон “Ераблур”. До прибытия представителей власти у входа в пантеон собрались родители погибших и пропавших без вести военнослужащих, которые организовали акцию протеста, пытаясь не позволить Пашиняну пройти на кладбище.
Однако красные береты, применив силу, подвергли принудительному приводу несколько десятков участников акции.
После ухода Н.Пашиняна и других должностных лиц родители подошли к мемориалу в честь погибших военнослужащих и выкинули венки, которые были возложены представителями власти.
Защищающий интересы правопреемников погибших военнослужащих Ваан Ованнисян сообщил журналистам, что освобождено около 40 подвергнутых приводу граждан. На них составлены административные протоколы о неподчинении законному требованию полиции, хотя, по утверждению адвоката, никаких требований полицейские не предъявляли. Две подвергнутые приводу женщины получили повреждения рук и пальцев.