Չերքեզների ցեղասպանությունը ճանաչելով` Վրաստանը չհարգեց իր ամենամեծ ազգային փոքրամասնությանը
Վրացիների կողմից չերքեզների ցեղասպանության ճանաչումը քաղաքական ակցիա էր, որով վրացիները ձգտում էին ճնշում գործադրել ռուսների վրա: ՀՀԿ-ական ԱԺ պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը կարծում է, որ այս քայլը իր մեջ ուղղակիորեն հակահայկական տարր չի պարունակում, այլ Ռուսաստանի դեմ ուղղված քայլ էր, բայց անուղղակիորեն հակահայկականություն, այնուամենայնիվ, կա:
«Սրանով Վրաստանը, մեղմ ասած, փաստորեն չի հարգում իր ամենամեծ ազգային փոքրամասնություններից մեկին, նրա խնդրանքներն ու պահանջները»,- նշեց Շիրակ Թորոսյանը' հիշեցնելով այս տարվա ապրիլի 24-ին Վրաստանի հայկական տարաբնույթ կազմակերպությունների պահանջը' ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Սակայն, պատգամավորն ասում է, որ այդ ամենը տեղ չի հասել, բայց կես տարի առաջ Թուրքիայի չերքեզական համայնքի կիսատ-պռատ հնչեցրած խնդրանքը ուշադրության է արժանացել և անմիջապես ճանաչվել:
«Վրաստանի հայ համայնքին և հարևան բարեկամ երկրի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի տարրեր, իհարկե, այս ամենի մեջ ես տեսնում եմ»,- ամփոփեց Շիրակ Թորոսյանը:

Признав геноцид черкесов, Грузия проявила неуважение к своему самому многочисленному национальному меньшинству
Признание Грузией геноцида черкесов было политической акцией, посредством которой грузины попытались оказать давление на русских. И хотя этот шаг всего лишь направлен против России, тем не менее, в нем содержится определенный антиармянский элемент, заявил сегодня на пресс-конференции депутат Национального Собрания Армении, председатель земляческого союза “Джавахк” Ширак Торосян.
“Тем самым Грузия проявила, мягко говоря, неуважение к своему самому многочисленному национальному меньшинству, к его проблемам и требованиям”,- отметил Ш.Торосян, напомнив о том, что в этом году 24 апреля армянские организации Грузии выступили с требованием признать Геноцид армян.
Однако власти не вняли этому требованию, а вот озвученную полгода назад просьбу черкесской общины Турции удостоили внимания и сразу признали геноцид этого народа.
«Я, конечно, вижу в происходящем элементы неуважительного отношения со стороны Грузии к армянской общине и соседней дружественной стране»,- сказал в заключение Ширак Торосян.