Ստեփանակերտի հուշահամալիրում տեղի է ունեցել Արցախյան 2-րդ պատերազմի նահատակների հիշատակին նվիրված արարողություն
Այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին՝ Արցախյան երրորդ պատերազմի տարելիցի օրը, Ստեփանակերտի հուշահամալիրում կանգնեցված «Լուսո խորան» խորագրով հուշակոթողի մոտ տեղի է ունեցել հանուն հայրենիքի պաշտպանության նահատակված զինվորների հիշատակին նվիրված արարողություն:
«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի փոխառաջնորդ Սահակ Վարդապետ Շաքարյանի ձեռամբ կատարվել է «Լուսո խորան» կոթողի օրհնության և Արցախյան երրորդ պատերազմի հերոս նահատակների հոգեհանգստյան կարգ:
««Այսօր մեր քաջարի որդիների հիշատակը հավերժացնելու օր է: Մեր տղաները զոհասեղանին դրեցին ամենաթանկը՝ կյանքը: Մենք պարտավոր ենք հիշել, հարգել նրանց հիշատակը»,-ասել է Սահակ Վարդապետ Շաքարյանը:
«Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների միություն» ՀԿ նախագահ Արմեն Ասրյանի խոսքով՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանաթուրքական տանդեմի կողմից սանձազերծված պատերազմն արցախցիների կյանքը բաժանեց երկու ժամանակահատվածի՝ մինչ պատերազմ և դրանից հետո: Նա կոչ է արել բոլորին, որպես հերոսամարտիկների հիշատակին հարգանքի տուրք, համախմբվել և գործել ի շահ Արցախի զարգացման:
Ապրիլյան քառօրյայում և Արցախյան երրորդ պատերազմում երկու որդիներին կորցրած հայր Միքայել Հաջյանը մեզ հետ զրույցում ասել է,որ սեպտեմբերի 27-ը ոչ թե սգի, այլ՝ ազգի զավակների հպարտության, գաղափարների, կենսակերպի վերարժևորման օր է:
«Մեր պատմության էջերը լի են թե հերոսական, թե ողբերգական դրվագներով, սակայն պետք է մտածենք,թե ինչ ենք փոխանցում ապագա սերունդներին, և անենք ամեն ինչ,որպեսզի բաց ճակատով նայենք նրանց»,- հավելել է Մ. Հաջյանը:
Արցախի բոլոր բուհերում 44-օրյա պատերազմից հետո Փառքի անկյուն է բացվել: Արցախի պետական համալսարանում նույնպես , Փառքի անկյունը դարձել է ուսանողների հավատարմության խոստման ու երդումի վայր:
Մայր բուհի Մարտական պատրաստության ակումբի ղեկավար Յուրա Մարգարյանը ընդգծեց,որ չնայած երկու տարի անց հետո էլ չսպիացող վերքերին, արցախցին շարունակում է կանգուն մնալ:
«Մեր հերոս եղբայրների շնորհիվ է,որ շարունակում ենք ապրել ու արարել մեր վիրավոր Արցախում: Նրանց սուրբ պատգամին և երդմանը հավատարիմ՝ մենք պետք է խոստանանք,որ նրանց կիսատ գործը շարունակող արժանի հետնորդները կլինենք: Սուգը հավերժ է,եթե պայքար չկա:
Ուրեմն պետք է պայքարենք, ինքնակազմակերպվենք, միաբանվենք մեկ միասնական գաղափարի շուրջ, ազգովի մարտնչենք ու մեր հերոսների կիսատ թողած գործը շարունակենք պատվով»,- հավելել է Յու. Մարգարյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱՀ երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, Պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, պետական պաշտոնյաներ»,- գրել է «Արցախպրես»-ը:

В Степанакерте почтили память павших в третьей Арцахской войне
27 сентября, в день второй годовщины третьей Арцахской войны, в Степанакерте состоялись церемония освящения стеллы “Алтарь света”, установленной на территории мемориального комплекса в память погибших при защите родины, и панихида по павшим героям, сообщает “Арцахпресс”.
“Наши ребята положили на алтарь самое дорогое – свои жизни. Мы обязаны помнить и чтить их память”,- сказал наместник главы Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви вардапет Саак Шакарян.
Председатель общественной организации “Союз родственников военнослужащих, погибших и пропавших без вести во время третьей Арцахской войны” Армен Асрян отметил, что война, развязанная 27 сентября 2020 г. азербайджано-турецким тандемом, разделила жизнь арцахцев на два периода – до и после войны. Асрян призвал всех объединиться и действовать во имя развития Арцаха.
Микаел Аджян, потерявший двух сыновей во время четырехдневной апрельской и третьей Арцахской войн, в беседе с нами сказал, что 27 сентября – это не день скорби, а день гордости за сынов народа.
После 44-дневной войны во всех арцахских вузах были созданы уголки боевой славы. Руководитель Клуба боевой подготовки Арцахского государственного университета Юра Маргарян отметил, что их уголок славы стал для студентов местом принесения клятвы верности.
“Благодаря нашим братьям-героям мы продолжаем жить и созидать в нашем раненом Арцахе. Сохраняя верность их священной клятве, мы должны обещать, что будем достойными продолжателями их незавершенного дела. Скорбь вечна, если нет борьбы. Поэтому мы должны бороться, самоорганизоваться, консолидироваться вокруг общей идеи и с честью продолжать дело, начатое нашими героями”,- добавил Ю. Маргарян.
В мероприятии приняли участие президент Республики Арцах Араик Арутюнян, третий президент РА Бако Саакян, председатель Национального Собрания Артур Товмасян, госминистр Артак Бегларян, государственные должностные лица.