Վկայություն՝ «Փակ շուկայի» սպանության գործով
Անցած ամռանը ծանոթներիցս մեկն ասաց․ «Անի, ժուռնալիստ ես, կիմանաս, էդ Փակ շուկան Երեւան սիթի՞ են դարձնում»։ Պատասխանեցի, որ չգիտեմ, իսկ ինքը ո՞րտեղից է լսել դրա մասին։ «Մորաքրոջս աղջիկը պրոսպեկտի էն փոքր «Սիթիում» էր աշխատում, էդ «Սիթին» փակել են, իրենց էլ գործից հանել, ասել են սպասեք՝ հեսա Փակ շուկայի տեղը մեեեծ «Սիթի» ենք սարքելու, նորից գործի ընդունենք ձեզ երկու տարուց»,-պատասխանեց ծանոթս։
Այդ ժամանակ դեռ Ծառուկյան-Ալեքսանյան գործարքի մասին որեւէ խոսակցություն չկար։ Ներքին բնազդով միանգամից հավատացի ծանոթուհուս խոսքերին ու գնացի Փակ շուկա։ Շուկայի առեւտրականները հաստատեցին․ «Հա, Սամվել Ալեքսանյանն ա գնել շուկան, մեր նոր շեֆն էլ եկել-ասել ա, որ հունվարի մեկից պետք ա դուրս գանք, շինարարություն են սկսելու, շուկան վերանորոգելու են ու նորից մեզ հետ կանչեն»,- ասում էր առեւտրականներից մեկը, ում ձայնագրությունը մինչ այժմ ունեմ հեռախոսիս մեջ։
Առեւտրականներին, իհարկե, դժվար եղավ դրդելը, որ ասեն այն, ինչ զգում են։ Նրանք վախի մթնոլորտում էին գտնվում։ Հարցիս, թե համոզվա՞ծ են արդյոք, որ շուկան ընդամենը վերանորոգման նպատակով է շինարարության առնվում ու հավատո՞ւմ են, արդյոք, որ վերադառնալու են հետ, նրանք պատասխանում էին․ «Դե որ ասում են, կանեն էլի․․․ դե շեֆն ասել ա ժուռնալիստների հետ չխոսենք՝ առանց իր ներկայության․․․»։
Երրորդ այցիս ընթացքում, երբ առեւտրականների վրա սահմանված ժամկետին մնացել էր 15 օր, ստացա նրանց անկեղծ պատասխանը․ «Տո մենք լավ էլ գիտենք, որ մեր գլխին խաղ են խաղում։ Խնդրում ենք, գոնե դուք իրենց ասեք՝ թողնեն գոնե մինչեւ մարտ ամիսը մնանք, հետո դուրս կգանք։ Առեւտուրը հենց էդ նոր տարվա օրերին ա լինում, շեֆը մեզ ասում ա՝ դեկտեմբերի 31-ից վեշներդ հավաքեք»,- ասում էր կանանցից մեկը, ով բազմազավակ ընտանիքի միակ կերակրողն էր։
Չորրորդ այցիս ժամանակ ինքս ականատես եղա, թե ինչպես է հաստ ոսկե շղթան վզին՝ մշակութային հուշարձան հանդիսացող «Փակ շուկայի» տնօրենը՝ նույն ինքը «շեֆը» առեւտրականների շարքերում պտտվում ու ասում․ «Դեկտեմբերի 31-ն էլ ձեզ նոր տարվա նվեր, ամսի մեկին ստեղ վեշ-մեշ չերեւա»։
Չդիմացա, մոտեցա ու ասացի․ «Իսկ շուկան ձեզ ո՞վ է նվեր տվել, որ դուք էլ մարդկանց եք նվիրում»։ «Դու ո՞վ ես»,- կիսազարմացած ու «բազար անողի» դեմքի արտահայտությամբ նայեց վրաս։ Ներկայացա, որ լրագրող եմ, ցույց տվեցի փաստաթուղթս ու պահանջեցի պատասխանել հարցերիս։ Ուղեկցեց ինձ իր աշխատասենյակ՝ ասելով․ «Ստեղ չենք խոսի, արի գնանք վերեւում խոսենք, տեսնենք՝ ինչ է եղել»։
«Գնա, ես քո ոչ մի հարցին էլ չեմ պատասխանելու, սրան տեսեք, կարո՞ղ ա հարկայինից ես եկել ՀԴՄ-ներս ես ստուգում, էդ ի՞նչ հարցեր ես տալիս»,- վերեւում այսպես պատասխանեց «շեֆը» հարցերիս՝ նշելով, որ ինքն անանուն է ու ոչ մի կապ չունի Սամվել Ալեքսանյանի հետ։
Առեւտրականներն ինձ դեռ վաղուց էին պատմել, որ երբ ժուռնալիստ է գալիս շուկա, «շեֆը» նրան տանում է վերեւ ու համաձայնության գալիս հետը։ Չնայած շատ էի կատաղած իրողությունների վրա, բայց չգրեցի այդ մասին։ Շարունակում էի այցել «Փակ շուկա»։
Վերջին այցելությունս հունվարի 11-ին էր։ Արդեն փակված «Փակ շուկայի» տարածքն էի զննում, երբ նկատեցի Սամվել Ալեքսանյանին, «շեֆին» եւ «Արմենիա» հեռուստաընկերության լրագրողին ու օպերատորին։ Եկել էին ներկայացում խաղալու։ «Շեֆն» իր շեֆի հրահանգով խոսում էր «Արմենիայի» տեսխցիկի առջեւ՝ պատմելով, թե ինչ լավ պլաններ ունեն շուկան վերանորոգելու հետ կապված։ Այդ ժամանակ ինձ արդեն պարզ դարձավ, թե «շեֆն» ում հարցերին է պատասխանում իրականում։
Մոտեցա Սամվել Ալեքսանյանին, ում հետ հարցազրույցը կարդացեք այստեղ։ Ընդամենը 4 ամիս առաջ Սամվել Ալեքսանյանն անմեղ հայացքով հաստատում էր, որ շուկայի պատմամշակութային նշանակությունը որեւէ կերպ չի վնասվելու։ Նշում էր նաեւ, որ շուկան պետք է հարմարավետ դարձնել ջիպավորների համար։ Ի դեպ՝ «շեֆիկը», տեսնելով, որ խոսում եմ իր շեֆի հետ, սկսեց շողոքորթել ու աչքերով աղերսել, որ իր պահվածքի մասին հանկարծ չպատմեմ Ալեքսանյանին։ Դե, ես չէի էլ պատմելու։
Մշակույթի նախարարության հուշարձանների պահպանության գործակալություն կատարած բազմաթիվ այցերս նույնպես արդյունք չտվին։ Ծանոթ ակտիվիստներից մեկը, ում հնարավոր է տեսնել գրեթե բոլոր ընդդիմադիր, բնապահպանական հավաքների ժամանակ, աշխատում է գործակալության Երեւանի տարածքային բաժնում։ Երբ մի քանի անգամ նշեցի, որ շուկայի պատմամշակութային տեսքը խաթարվում է, ասաց՝ էդպիսի բան չկա ու կախեց գլուխը։
Այսօր արդեն հավաքվել ենք «Ֆեյսբուքում»՝ «Փակ շուկայի» թաղման արարողությանը։ Իսկ ուզո՞ւմ եք իմանալ շուկան սպանողներին՝ ծանոթս, իր մորքուրի աղջիկը, բազմազավակ ընտանիք կերակրող կինը, 25-ից ավել առեւտրականները, վերեւում համաձայնության եկող ժուռնալիստները, «Արմենիայի» էն հայտնի լրագրողը (ում անունը միայն չհիշելու պատճառով չեմ տալիս), ծանոթ ակտիվիստ ազատականը ու նրանք, ովքեր ինքնակամ կճանաչեն իրենց մեղքը։

Свидетельство об “убийстве” Крытого рынка
Прошлым летом одна из моих знакомых при встрече со мной поинтересовалась: “Ани, ты как журналистка, наверное, будешь знать: Крытый рынок действительно превращают в супермаркет “Ереван Сити”?” Я ответила, что не знаю. На вопрос, откуда такая информация, знакомая пояснила: “Моя двоюродная сестра работала в маленьком магазине “Ереван Сити” на проспекте Маштоца. Этот магазин закрыли, они остались без работы, но работникам сказали: “Подождите, скоро на месте Крытого рынка построят огромный “Сити”, и через два года вас снова возьмут на работу”.
Тогда никаких разговоров о сделке между Гагиком Царукяном и Самвелом Алексаняном еще не было, но я внутренним чутьем поверила словам моей знакомой и отправилась на Крытый рынок. Торговцы подтвердили эту информацию: “Да, рынок купил Самвел Алексанян, а наш новый шеф сказал, что с января здесь начнется строительство, рынок отремонтируют и нас позовут обратно”. Эта запись до сих пор сохранилась в моем диктофоне.
Люди, работавшие на Крытом рынке, пребывали в атмосфере страха. На мой вопрос, уверены ли они, что рынок всего лишь будет отремонтирован, и они вернутся сюда работать, торговцы ответили: “Раз говорят, наверное, так и сделают... Наш шеф сказал, чтобы мы без него с журналистами не общались...”
В третий мой приход, когда до истечения отведенного торговцам срока оставалось 15 дней, я уже услышала от них искренний ответ: “Мы хорошо знаем, что с нами ведут игру. Пожалуйста, хоть вы им скажите – пусть разрешат нам остаться хотя бы до марта, потом мы уйдем. Торговля хорошо идет в новогодние дни, а шеф нам сказал, чтобы мы собрали вещи до 31 декабря”.
Во время своего четвертого визита я стала свидетелем того, как директор представляющего культурную ценность Крытого рынка – тот самый “шеф” с массивной золотой цепью на шее – крутился между торговыми рядами и предупреждал работников: “31-е декабря будет вам новогодним подарком, а 1 января чтобы вас с вашими вещами здесь уже не было”.
Я не выдержала, подошла к нему и сказала: “А кто вам рынок подарил, что вы делаете людям “подарок?” “А ты кто такая?”, - удивился он. Я представилась, показала журналистское удостоверение и попросила ответить на мои вопросы. “Здесь говорить не будем. Поднимемся ко мне, там и посмотрим, что случилось”,- сказал “шеф”. Уже в своем кабинете он мне заявил: “Уходи, я ни на один твой вопрос отвечать не буду. На нее посмотрите. Можно подумать, пришла из налоговой проверять кассовые чеки. Что за вопросы задаешь?” При этом он отказался назвать свое имя и заявил, что никакого отношения к Самвелу Алексаняну не имеет.
Торговцы мне давно рассказывали, что когда на рынок приходили журналисты, “шеф” отводил их в свой кабинет, и они приходили к согласию. Несмотря на то, что реальность меня страшно разозлила, я не написала об этом и продолжала ходить на Крытый рынок.
Последний мой визит был 11 января. Я изучала территорию уже закрытого Крытого рынка, когда заметила Самвела Алексаняна, “шефа”, а также журналиста и оператора с телекомпании “Армения”. “Шеф” по указанию “главного шефа” рассказывал перед телекамерой “Армении” о том, какие хорошие планы имеются в связи с реконструкцией рынка. И тогда мне стало понятно, на чьи вопросы на самом деле отвечает “шеф”.
Я подошла к Самвелу Алексаняну, интервью с которым читайте здесь. Всего 4 месяца назад он с невинным лицом утверждал, что не нанесет ущерба рынку, представляющему собой историко-культурную ценность. Отмечал также, что рынок должен иметь удобства для тех, кто приезжает на джипах. Кстати, “шеф”, увидев, что я беседую с “главным шефом”, начал угодничать передо мной и взглядом умолять меня не рассказывать Алексаняну о его поведении. Но я и не собиралась об этом рассказывать.
Никаких результатов не дали и мои многочисленные визиты в Агентство охраны памятников министерства культуры. Один из моих знакомых активистов, который участвовал практически во всех акциях протестов экологов, работает в одном из столичных территориальных отделений Агентства. Когда я несколько раз отметила, что культурно-исторический вид рынка нарушается, он заверил: ничего подобного нет – и отвернулся.
А сегодня мы уже собрались в Facebook на церемонию “похорон” Крытого рынка. Хотите знать, кто убил рынок? Моя знакомая, ее двоюродная сестра, более 25-ти торговцев, договоривавшиеся с “шефом” журналисты, известный журналист с телеканала “Армения” (не называю его только по той причине, что не помню фамилию), знакомый мне активист и все те, кто добровольно признают свою вину.
А вот Самвелу Алексаняну повезло: для того, чтобы расправиться с уже “убитым” трофеем, большого ума не надо.