Հայ զինծառայողների գնդակահարությունն իրականացվել է Իշխանասարում․ Սիրանուշ Սահակյան
Հայկական կողմն արդեն պարզել է, որ երեկ սոցիալական ցանցերում տարածված տեսանյութը, որում երևում էին հայ ռազմագերիների գնդակահարության կադրեր, կատարվել է Իշխանասարի դիրքերից մեկում` «Հովազ 1» բարձունքում: Ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչ, Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց՝ ունեն հստակ փաստեր, որ 10 օր առաջ այդ հատվածից ադրբեջանցիները նկարներ են տարածել որպես Իշխանասար:
«Արդեն նույնականացրել ենք գնդակահարված երկու զինծառայողի, որոնք երևում էին նաև ադրբեջանցիների տարածած տեսանյութում` իրենց իրերով, տեղանքով: Այսինքն, միանշանակ է, որ Իշխանասարում է եղել»,- ասում է Սիրանուշ Սահակյանը:
Իրավապաշտպանի խոսքով` երկու զինծառայողի հեշտությամբ են նույնականացրել, մյուսների մասով արդեն դժվարություն չկա, քանի որ հայտնի է, թե որ դիրքում է եղել: Նույնականացված երկու զինծառայողները պարտադիր ժամկետայիններ են եղել: Տեսանյութում երևում է, որ դիրքում գտնվել է 9 զինծառայող, որոնցից տեսանյութում երևում է 4-ի գնդակահարությունը: Սակայն տարածված տեսանյութում այլ հայ գերիներ ևս կան:
Առկա են հստակ ապացույցներ, որ գերիների գնդակահարությանը ներգրավված է եղել «Կոմանդո» ստորաբաժանումը: Այն վերապատրաստվում է թուրք հրամանատարների կողմից: Փաստացի ստացվում է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան ներգրավված է նմանատիպ վայրագություններին:
Ըստ Սահակյանի` դիրքում ծառայություն իրականացնողների ցուցակը պետք է տրամադրեր պետությունը, սակայն այդ առումով հապաղել են, հավանաբար, որպեսզի իրենք հանդես գան հայտարարությամբ: Իրավապաշտպանն ասում է, որ այլ տարբերակով կարողացել են այնտեղ ծառայողների ցուցակը ձեռք բերել:
Այժմ աշխատում են ապացույցների վրա, որպեսզի ներկայացնեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ): 44-օրյա պատերազմին վերաբերող ՄԻԵԴ-ում արդեն քննվող գործի շրջանակներում փորձելու են մեծացնել դատարանի պատասխանատվությունը, որպեսզի ստանդարտներ փոխի:
Սիրանուշ Սահակյանը նշեց, որ քննվող գործի շրջանակներում ՄԻԵԴ-ին ներկայացրել էին գերիներին ազատ արձակելու պահանջ` ցույց տալով, որ Ադրբեջանի տիրապետության տակ գտնվելու ընթացքում կա սպանվելու իրական վտանգ: Այդ ամենը ցույց են տվել կոնկրետ օրինակներով:
«Մարտի դաշտը և փակ հիմնարկը տարբեր կառավարելիության ռիսկեր ունեն, բայց մենք դատարանին փաստաթղթավորված ապացույցներ ենք ներկայացրել, որ ոչ միայն մարտի դաշտում են մարդիկ գերեվարված վիճակում գնդակահարվում, այլև փակ հաստատություններում գտնվելու ընթացքում ծեծի և խոշտանգումների հետևանքով սպանվել են: Դատարանը բավարարել է միայն ֆիզիկական անձեռնմխելիությունն ապահովելը, Կարմիր խաչի միջոցով ընտանիքի անդամների հետ կապ հաստատելը, մարդասիրական նորմերին համապատասխան կենցաղային, հիգիենիկ պայմանների ապահովումը»,- ասում է Ս. Սահակյանը:
Սահակյանի խոսքով` ՄԻԵԴ-ն իր պրակտիկայում բացառիկ դեպքում է ազատ արձակելու պահանջը բավարարել: Դա ռուս քաղաքական գործիչ Նավալնիի գործն է:
«Բայց հասկանում ենք, որ լրիվ այլ քաղաքական տիրույթում են գտնվում և այլ պաշտպանվածություն ունի Նավալնին, քան մեր զինծառայողները: Այս ամենը ներկայացնելու ենք դատարանին` ցույց տալով, որ դատարանի` ազատ արձակման միջոցի չկիրառումը չի կանխում, և եթե կիրառեր, ինչպես կկանխեր միջադեպը: Քանի որ չի կիրառում, նման միջադեպերը չեն կանխվում: 4 կամ 5 տարի հետո արդարադատությունն այս տեսակի գործերով անարդյունավետ է լինելու»,- հավելեց Սիրանուշ Սահակյանը:
Սակայն ՄԻԵԴ-ն աշխատանքի միակ ուղղությունը չի լինելու: Սահակյանն ասում է, որ նախկինում տարբեր միջազգային կառույցներին զեկույցներ են ներկայացրել Ադրբեջանի կատարած գնդակահարությունների վերաբերյալ՝ թե՛ անհատական, թե՛ խմբային: Բացի այդ, պարբերաբար բարձրաձայնել են, որ քաղաքական պատասխանատվության անհրաժեշտություն կա, և դրա բացակայությունը ծնում է անպատժելիություն:
«Ադրբեջանի վարքագիծը մի ցայտուն գիծ էլ ունի` չեն թաքցնում: Աշխարհի այլ վայրերում հնարավոր է կատարվեն ոչ նման գուներանգներով դաժան խախտումներ, բայց ներգրավված կողմերը շահագրգիռ են, որ թաքցնեն, որովհետև անհանգստանում են պատասխանատվության համար: Ադրբեջանը գործում է բացահայտ, անպատժելիության մթնոլորտում: Տարածում, խրախուսում է այդ միջադեպերը` ի ցույց դնելով միջազգային կառույցների շահագրգռվածությունն ու անկարողությունը՝ արձագանքելու իր կողմից կատարված սպանություններին»,- նշում է Սիրանուշ Սահակյանը:
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ այս ապացույցները նորից են ներկայացնելու ՄԻԵԴ: Այս անգամ շատ հստակ են ձևակերպելու, որ ընտրողաբար չի կարելի մոտենալ: Տնտեսական, քաղաքական շահերից ելնելով` չեն կարող հանդուրժվել այս հանցագործությունները:
«Հակառակ դեպքում մենք կարող ենք մտածել, որ հանցակցության հետ գործ ունենք: Փաստերը խոսուն են, անհերքելի են: Մենք չունենք ապացուցման խնդիր, բայց արդեն ապացուցված դեպքերով չունենալ պատժամիջոցներ, որտեղ բարձր քաղաքական և ռազմական ղեկավարությունը կենթարկվի պատասխանատվության, դա նշանակում է հովանավորչություն»,- ավելացնում է Սիրանուշ Սահակյանը:
Իրավապաշտպանը նշում է, որ արդեն հաստատված են 17 գերիների անունները, որոնք գտնվում են Ադրբեջանում: Սակայն, նրանց թիվն ավելին է, քանի որ ավելի շատ ներկայացված անձինք կան, քան հաստատված են:

Армянские военнопленные были расстреляны на Ишханасаре – Сирануш Саакян
Армянская сторона уже установила, что распространенный вчера в соцсетях видеоматериал, в котором содержатся кадры расстрела армянских военнопленных, был сделан на одной из позиций на горе Ишханасар, на высоте под названием “Оваз 1”. Как сообщила в беседе с Hetq.am представитель интересов военнопленных, председатель Центра международного и сравнительного права Сирануш Саакян, есть конкретные факты, подтверждающие, что десять дней назад кадры с этого участка азербайджанцы распространили как сделанные на Ишханасаре.
“Мы уже идентифицировали двух расстрелянных военнослужащих, которые видны в распространенном азербайджанцами видеоматериале – их вещи, местность. Это однозначно происходило на Ишханасаре”,- сказала Сирануш Саакян.
По словам правозащитницы, двух военнослужащих идентифицировали очень быстро, в отношении других тоже уже нет проблем, так как установлена позиция, на которой происходили эти действия. Двое идентифицированных военнослужащих были срочниками. В видеоматериало видно, что на позиции находилось 9 военнослужащих. В кадр попал расстрел четырех из них. Однако в распространенном видео можно увидеть и других армянских пленных.
Имеются конкретные доказательства того, что в расстреле военнопленных участвовало подразделение “Командо”, подготовку которого осуществляют турецкие командиры. Фактически получается, что член НАТО Турция вовлечена в осуществление подобных зверств.
Список военнослужащих, несших службу на позиции, должно было предоставить государство, однако произошла задержка, вызванная, по всей видимости, желанием властей самим выступить с заявлением, считает Сирануш Саакян. Она также сообщила, что список находившихся там военнослужащих удалось получить другим путем.
Сейчас идет работа над доказательствами с целью представления материалов в Европейский суд по правам человека. Правозащитники попытаются в рамках уже рассматриваемого в Евросуде дела о 44-дневной войне 2020 г. повысить степень ответственности ЕСПЧ с тем, чтобы он изменил стандарты.
С.Саакян отметила, что в рамках данного дела в ЕСПЧ было представлено требование освободить пленных, поскольку в процессе их нахождения в Азербайджане существует реальная опасность быть убитыми. Все вышеперечисленное подкреплено конкретными примерами.
“Поле боя и закрытое учреждение имеют различные риски управляемости. Но мы представили в суд подкрепленные документами доказательства того, что взятых в плен людей расстреливают не только на поле боя, их также убивают путем избиений и пыток в закрытых учреждениях. Суд удовлетворил только требование об обеспечении физической неприкосновенности, установлении связи с членами семей посредством Красного Креста, обеспечении соответствующих гуманитарным нормам условий быта и гигиены”,- отметила С.Саакян.
По словам правозащитницы, в своей практике ЕСПЧ удовлетворил требование об освобождении в одном исключительном случае. Речь идет о российском политическом деятеле Алексее Навальном.
“Но мы понимаем, что Навальный и наши военнослужащие находятся в совершенно разных политических плоскостях и имеют разную степень защищенности. Все эти аргументы мы представим суду, показав, что, не применяя меру освобождения, он не предотвращает”,- отметила Сирануш Саакян.
Однако ЕСПЧ не единственное направление работы. Ранее в различные международные структуры были представлены доклады об осуществленных Азербайджаном расстрелах как отдельных лиц, так и групп людей. Кроме того, регулярно делались заявления о необходимости политической ответственности, отсутствие которой рождает безнаказанность.
“Поведение Азербайджана отличает еще одна выраженная черта – эта страна ничего не скрывает. Азербайджан действует открыто, в атмосфере безнаказанности, распространяет, поощряет подобные инциденты, демонстрируя неспособность международных структур реагировать на совершенные ею убийства”,- говорит Сирануш Саакян.
Все эти доказательства будут вновь представлены в ЕСПЧ. На этот раз будет четко сформулировано: нельзя терпеть эти преступления, исходя из экономических, политических интересов, подчеркивает правозащитница.
“В противном случае мы можем подумать, что имеет дело с соучастием. Факты красноречивы и неопровержимы. Однако при наличии доказанных случаев не вводить санкции, при которых политическое и военное руководство этой страны будет привлечено к ответственности, свидетельствует о протекционизме”,- заявила С.Саакян.
По словам нашей собеседницы, уже подтверждены имена 17 находящихся в Азербайджане армянских пленных, однако число представленных лиц больше.