Միրզոյանը, Բլինքենը եւ Բայրամովը մտքեր են փոխանակել Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմ ստեղծելու վերաբերյալ
Հոկտեմբերի 4-ին, ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ, տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը: Այս մասին հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարությունը։
Կողմերն իրենց կարծիքներն են ներկայացրել հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում կայացած հանդիպման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների շուտափույթ հայրենադարձման ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը: Շեշտվել է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով խնդիրների կարգավորման անընդունելիությունը:
Նոր ագրեսիաների կանխարգելման համատեքստում ընդգծվել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը:
Հեռախոսազանգի ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման ու Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության հաստատմանը:

On October 4, at the initiative of the U.S., the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, by telephone, summed up their meeting in Geneva on October 2.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan reiterated Armenia's demand that Azerbaijani troops withdraw from its sovereign territory, that Baku immediately repatriates all Armenian prisoners of war illegally held in Azerbaijan and observes the ceasefire regime.
Mirzoyan, according to his office, emphazised the need to resolve all issues peacefully.
In the context of preventing new aggressions, the importance of introducing international mechanisms for monitoring and controlling the border situation was emphasized.
During the conversation, the sides exchanged views on the development of the Armenia-Azerbaijan peace treaty and the creation of a discussion mechanism between Stepanakert and Baku.
The sides agreed to continue discussions aimed at establishing stability and security in the South Caucasus.