Կարեն Անդրեասյան. «Արդար դատարանը միշտ եղել է իմ երազանքը»
Այսօր Կարեն Անդրեասյանն, Ազգային ժողովի ամբիոնից ելույթ ունենալով, մեծ պատիվ համարեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից իր թեկնածության առաջադրումը Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնում: Թեկնածուն նշեց, որ եթե քվեարկության արդյունքները դրական լինեն, «մեծ ուրախությամբ կստանձնի» պաշտոնը:
«Մարդիկ ձանձրացել, հոգնել են 30 տարի լսել, որ շուտով դատարաններն այլևս չեն լինելու այնպիսին, ինչպիսին եղել են տասնամյակներ: Հոգնել են նաև իմ խոսքերից, որովհետև ես այս մասին խոսում եմ գրեթե 20 տարի: Ես չեմ ասում, որ քիչ բան է արվել, որպեսզի մենք ունենանք մեր երազանքի դատարանները, բայց, ցավոք, նաև ներկայիս քաղաքական իշխանությունը բազմաթիվ անգամներ պնդել և նշել է, որ այդ արդյունքները, որոնք արվել են դատական համակարգում, բավարար չեն»,- հայտարարեց Կարեն Անդրեասյանը:
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովում պատգամավորների նախաձեռնությամբ արտահերթ նիստ է հրավիրվել` Բարձրագույն դատական խորհրդի (ԲԴԽ) երկու անդամ ընտրելու նպատակով: Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ԲԴԽ անդամի պաշտոնում առաջացած երկու թափուր տեղերի համար թեկնածուներ է առաջադրել արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանին (երեկ աշխատանքից ազատվելու դիմում է ներկայացրել) և արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցին:
Թեկնածուն նշեց, որ փորձել է նպաստել դատական համակարգի, դատարանների «լավը լինելուն»: Իր բոլոր փորձերը, տարբեր պաշտոններում, ունեցել են մասնակի հաջողություն, իսկ մեծ մասամբ` ձախողվել է:
Անդրեասյանը նշեց, որ չի ցանկանում ավելորդ բառեր ասել, փոխարենը բոլորին խոստացավ, որ եթե լինի վստահության քվե, ինքը կլինի ԲԴԽ-ի այն անդամներից մեկը, որ կգործի արդար:
«Իսկ դա արդեն բավական է ավելի շատ բան անելու դատական համակարգի համար, քան բոլոր այն թվարկածս պաշտոններում ու հանգամանքներում, որ ինձ շանս է տրվել ունենալ: Արդար դատարանը միշտ եղել է իմ երազանքը, և սա հնարավորություն է, ի վերջո, իմ երազանքին մոտենալու»,- ելույթի խոսքը եզրափակեց Կարեն Անդրեասյանը:
Նշենք, որ Կարեն Անդրեասյանն ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը: Կրթություն է ստացել նաև արտերկրում: Հայաստանի փաստաբանների պալատի անդամ է: 2011-2016թթ. զբաղեցրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը: Պաշտոններ է զբաղեցրել նաև միջազգային կազմակերպություններում:
Արդարադատության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրել է մոտ մեկ տարի: Իսկ 2022թ. հունվարի 1-ից մինչև սեպտեմբերի 20-ը եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Կենտրոն վարչական շրջանի տարածքային խորհրդի նախագահը:

Карен Андресян: “Создание справедливого суда всегда было моей мечтой”
Министр юстиции Карен Андресян, выступая сегодня с трибуны Национального Собрания, посчитал “большой честью” выдвижение своей кандидатуры правящей партией “Гражданский договор” на должность члена Высшего судебного совета.
“Люди устали слышать на протяжении 30 лет, что суды скоро не будут такими, какими были десятилетиями. Устали и от моих слов, поскольку об этом я говорю почти 20 лет. Не могу сказать, что в вопросе создания судов нашей мечты сделано мало. К сожалению, многие представители нынешней политической власти много раз утверждали, что шаги, осуществленные в судебной системе, недостаточны”,- заявил Карен Андреасян.
Напомним, что по инициативе депутатов НС сегодня было созвано внеочередное заседание парламента, на котором предстоит избрание двух членов Высшего судебного совета.
Фракция “Гражданский договор” выдвинула кандидатами на вакантные места членов ВСС министра юстиции Карена Андреасяна (он уже подал заявление об отставке) и замминистра Ерануи Туманянц.
К.Андреасян отметил, что в случае получения вотума доверия станет одним из тех членов ВСС, которые будут действовать справедливо.
“Создание справедливого суда всегда было моей мечтой, и сейчас предоставилась возможность приблизиться к этой мечте”,- сказал в заключение своего выступления Карен Андреасян.
Отметим, что в 2011-2016 гг. К.Андреасян был Защитником прав человека РА, занимал также должности в международных организациях.
Министерство юстиции он возглавлял около года. С 1 января по 20-е сентября 2022 года Андреасян был председателем Центрального территориального совета правящей партии “Гражданский договор”.