ԵՄ դիտորդական առաքելության հիմնական խումբն առաջիկայում կժամանի Հայաստան․ վարչապետ
ԵՄ 40 հոգուց կազմված դիտորդական առաքելության հիմնական խումբն առաջիկայում կժամանի Հայաստան։ Այս մասին Կառավարության հոկտեմբերի 20-ի նիստին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպման ընթացքում։
«Հաճույքով պետք է արձանագրեմ, որ ԵՄ գործընկերները շատ օպերատիվ են արձագանքել և որոշումներ կայացրել։ Նախապատրաստող խումբն արդեն Հայաստանում է»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ դիտորդական առաքելությունը, ըստ պայմանավորվածության, երկու ամիս պետք է աշխատի։
«Մեր փորձագիտական դաշտում կարծիքներ են հնչում, որ պետք է երկարացնել ժամկետը կամ այն փորձել դարձնել մշտական։ Ես համոզված չեմ դրանում, բայց ամեն դեպքում մի թեմա է, որը մեր հանրության և փորձագիտական շրջանում քննարկվում է։ Եթե մենք տեսնենք նման հնարավորություն և անհաժեշտություն, չենք բացառում, որ ավելի խորը կուսումնասիրենք խնդիրը»,- նշեց Կառավարության ղեկավարը։

В ближайшее время в Армению прибудет основная группа наблюдательной миссии ЕС – Н.Пашинян
В ближайшее время в Армению прибудет основная наблюдательная группа ЕС, состоящая из 40 человек. Об этом сообщил на заседании правительства 20 октября премьер-министр Никол Пашинян.
Премьер напомнил о договоренности, достигнутой в ходе четырехсторонней встречи в Праге. “Должен с удовольствием констатировать, что партнеры из ЕС отреагировали очень оперативно и приняли решение. Подготовительная группа уже находится в Армении”,- сказал Пашинян.
По словам главы правительства, в соответствии с договоренностью наблюдательная миссия проработает два месяца. “В нашем экспертном поле звучат мнения о необходимости продлить этот срок или сделать миссию постоянной. Я в этом не уверен, но в любом случае эта тема обсуждается в наших общественных и экспертных кругах. Если мы увидим такую необходимость, то не исключено, что изучим вопрос глубже”,- сказал Н.Пашинян.