Խաչատրյաններն ուզում են հաշտություն կնքել «Հայանտառի» հետ
Ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ-ի նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանն ու ընտանիքն ուզում են պահպանել ծաղկաձորյան առանձնատան շրջակայքում վարձակալած անտառները և հաշտություն կնքել «Հայանտառի» հետ:
Նրանք առաջարկել են ավելացնել վարձակալած անտառների դիմաց սահմանված վարձավճարի չափը, սակայն չքանդել պարիսպը, որն ապօրինաբար կառուցել են վարձակալած անտառների շուրջ:
Հիշեցնենք` Գագիկ Խաչատրյանի կնոջը` Լաուրա Եփրեմյանին, 2010 թ.-ին 50 տարի ժամկետով ժամանակավոր օգտագործման է հանձնվել «Հրազդանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Ծաղկաձորի անտառպետության 9,42 հա մակերեսով անտառային տարածք՝ անտառվերականգնման աշխատանքների իրականացման նպատակով: Դրա դիմաց վարձակալ Եփրեմյանը տարիներ շարունակ վճարել է տարեկան 471 հազար դրամ:
Խաչատրյաններն իրենց առանձնատան հարակից մեկ այլ հատված էլ` 7,9 հա, վարձակալել են «Լուչե վերդե» ՍՊԸ-ի միջոցով: Դրա դիմաց սահմանվել էր տարեկան 395 հազար դրամ վարձավճար։ Այս ընկերության հիմնադիրն ու տնօրենը Գագիկ Խաչատրյանի հորաքրոջ որդին է` Արմեն Նազարյանը, որը ներգրավված է նրա ընտանիքին պատկանող մի շարք բիզնեսներում:
«Հայանտառ»-ը դիմել է դատարան և հայտնել, որ վարձակալը՝ իր նախաձեռնությամբ, առանց որևէ թույլտվության կամ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հողերի նպատակային նշանակությունը փոխելու, իրականացրել է կառուցապատման աշխատանքներ` քարե պարիսպ է կառուցել, որով «Հայանտառին» հասցրել է վնասներ: Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը պահանջում էր վաղաժամկետ լուծել անտառային հողերի վարձակալության պայմանագիրը և հատուցել պատճառված վնասը:
Վարձակալության երկու պայմանագրի վերաբերյալ երկու տարբեր հայց է քննվում դատարանում: Հաշտություն կնքելու միջնորդությամբ նախորդ` հուլիսի 20-ին կայացած նիստը՝ «Լուչե վերդե» ՍՊԸ-ի գործով, հետաձգվել էր: Այսօր դատավոր Ռուբեն Ներսիսյանի վարույթում պետք է քննվեր հաշտության համաձայնագիրը:
Հայցվորի ներկայացուցիչ Հարություն Սարիբեկյանն այսօրվա նիստին հայտարարեց, որ «Լուչե վերդե» ՍՊԸ-ի հետ դեռևս բանակցությունների մեջ են, և վերջնական համաձայնության չեն եկել: Վերջինս խնդրեց ևս մեկ անգամ հետաձգել նիստը, քանի որ «Լուչե վերդե» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչները առաջարկել են չքանդել պարիսպը և ավելացնել վարձավճարը: Միաժամանակ, պետք է արտադատական կարգով հաշվարկվի պատճառված վնասի չափը:
Դատավոր Ռ. Ներսիսյանն ասաց, որ կողմերը մեկ ամիս էին պահանջել հաշտության համար, սակայն դատարանի ծանրաբեռնվածության պատճառով դատական նիստը հետաձգվել էր երեք ամիս, ինչը բավարար ժամկետ էր հաշտության համաձայնության հետ կապված բոլոր հարցերը քննարկելու համար:
«Դուք ինչ խնդիրներ ունեցել եք իրար հետ, մեկ ամիս եք ուզել, այսօր հոկտեմբերի 24-ն է, հուլիսից այդ ժամանակը բավարար չէր` քննարկեինք պատի քարերի հաստությունը, լայնությունը, մնացած բոլոր հարցերը: Ջանասիրություն ցուցաբերեինք, այդ ժամանակը ողջամիտ չէ՞ր»,- հարցրեց դատավոր Ներսիսյանն ու առաջարկեց առաջ անցնել և քննարկել գործի համար նշանակություն ունեցող փաստեր և ապացուցման բեռը դրեց հայցվորի վրա: Միաժամանակ, դատարանը հիշեցրեց, որ կողմերը հաշտություն կարող են կնքել դատավարության յուրաքանչյուր փուլում:
Այսինքն` քանի դեռ հաշտության համաձայնությունը չի կնքվել, «Հայանտառը» պետք է ապացուցի, որ պատասխանող կողմը խախտել է կողմերի միջև կնքված պայմանագրային հարաբերությունները, որի հետևանքով պատճառվել է վնաս: Դա ապացուցելու համար «Հայանտառը» երեքշաբաթյա ժամկետ խնդրեց դատարանից: Սակայն դատարանը նիստը հետաձգեց մինչև 2023թ. մարտի 21-ին` ելնելով դատարանի ծանրաբեռնվածությունից:
Կարդացեք նաև`
«Հայանտառն» ընդդեմ Խաչատրյանների. ՊՈԱԿ-ը պահանջում է լուծել անտառի վարձակալության պայմանագրերը և հատուցել վնասը

Хачатряны хотят заключить мировое соглашение с ГНКО “Айантар”
Семья бывшего министра финансов, бывшего председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна хочет сохранить леса, арендованные вокруг принадлежащего им особняка в Цахкадзоре, и заключить мировое соглашение с государственной некоммерческой организацией “Айантар” (“Армлес”).
Хачатряны предложили повысить плату за аренду леса, но не сносить ограду, которую они незаконно возвели вокруг лесной зоны.
Напомним, что в 2010 г. жене Гагика Хачатряна Лауре Епремян были переданы во временное пользование сроком на 50 лет 9,42 га леса в Цахкадзорском лесничестве с целью проведения лесовосстановительных работ. За аренду этого участка Епремян на протяжении многих лет платила 472 тысяч драмов в год.
Еще один сопредельный с особняком Хачатрянов участок леса площадью 7,9 га они арендовали у ООО “Луче верде” за 395 тысяч драмов в год. Учредителем и директором этой компании является племянник Г.Хачатряна Армен Назарян, который занят в ряде бизнесов бывшего высокопоставленного чиновника.
ГНКО “Айантар” подала судебный иск, в котором отмечалось, что арендатор, изменив целевое назначение земель по собственной инициативе, без какого-либо разрешения, в обход установленного законом порядка, осуществил строительные работы, возведя каменную ограду и тем самым причинив ущерб организации. Последняя потребовала досрочно расторгнуть договор аренды лесных земель и возместить причиненный ущерб.
В настоящее время в суде рассматриваются два иска о договорах аренды. Состоявшееся 20 июля заседание по делу ООО “Луче верде”, на котором должно было рассматриваться ходатайство о заключении мирового соглашения, было отложено.
На сегодняшнем судебном заседании под председательством судьи Рубена Нерсисяна предстояло рассмотрение мирового соглашения. Однако представитель истца Арутюн Сарибекян заявил, что переговоры с “Луче верде” продолжаются, окончательное согласие пока не достигнуто, в связи с чем он ходатайствовал о переносе заседания. По словам Сарибекяна, представители компании попросили не сносить ограду, предложив повысить арендную плату. Вместе с тем предстоит рассчитать размер причиненного ущерба.
Судья отметил, что хотя стороны просили месяц на достижение согласия, из-за загруженности суда заседание было отложено на три месяца, что является достаточным сроком для обсуждения всех вопросов. В то же время суд напомнил о том, что мировое соглашение стороны могут заключить на любом этапе судебного процесса.
А значит, до достижения согласия ГНКО “Айантар” нужно доказать, что отвечающая сторона нарушила заключенные сторонами договорные отношения, причинив тем самым ущерб. Для представления доказательств организация попросила три недели, однако в связи с загруженностью суда заседание назначено на 21 марта 2023 г.