Արսեն Թորոսյանի ընտանիքի ձկնաբուծական նոր բիզնեսը
Առողջապահության նախկին նախարար, այժմ ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի ընտանիքը ձկնաբուծական բիզնես է սկսել Արագածոտնի մարզի Ղազարավան գյուղում: «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերից մեկը թեև պաշտոնյայի հայրն է՝ գյուղում ձկնաբուծարանն ավելի հայտնի է որպես «Արսեն Թորոսյանի ձկնաբուծարան»:
«Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն ստեղծվել է 2021թ. մայիսի 27-ին: Ընկերության հիմնադիրը եղել է Շավարշ Գրիգորյանը և նրա կինը՝ Էդիտա Գուրօղլյանը: Գրիգորյանը Արսեն Թորոսյանի նախարար աշխատած ժամանակահատվածում զբաղեցրել է առողջապահության նախարարի տեղակալի պաշտոնը: Նա աշխատանքից ազատվել է 2020թ. դեկտեմբերին: Իսկ 2021թ. հոկտեմբերից մինչև 2022թ. ապրիլի 28-ը զբաղեցրել է ՊԵԿ նախագահի խորհրդականի պաշտոնը:
Մինչ նախարարի տեղակալ նշանակվելը, Շավարշ Գրիգորյանը եղել է «Առողջապահական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի տնօրենի պաշտոնակատար, ինչպես նաև զբաղեցրել է Սևանի հոգեկան առողջության պահպանման կենտրոնի տնօրենի պաշտոնը: Նա եղել է նաև առողջապահության նախկին նախարար Լևոն Ալթունյանի օգնականը:
Պարզվում է, որ Շավարշ Գրիգորյանը ևս սեր ունի ձկնաբուծության հետ: Նրան է պատկանում խոշոր ձկնաբուծարաններից մեկի` «Մակ Ֆիշ» ՍՊԸ-ի բաժնեմասերի 16.67%-ը: Այն ձեռք է բերել 2021թ. ապրիլի 2-ին` «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ի հիմնադրումից մոտ երկու ամիս առաջ:
«Մակ Ֆիշ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2009թ․-ին: Ընկերությունը «Մաքս Ֆիշ» ընկերությունների խմբի անդամ է: Հիմնական գործունեությունը ձկնաբուծությունն է՝ թառափի, սաղմոնի, իշխանի և այլ ձկնամթերքի աճեցում և վերարտադրություն, ինչպես նաև ձկան և ծովամթերքի առևտուր։ Պատրաստի արտադրանքի մեծ մասն արտահանվում է Ռուսաստան:
Ընկերությանն են պատկանում Արարատի մարզի մի քանի գյուղերում արհեստական ձկնաբուծության համար նախատեսված լողավազաններ՝ մոտ 14 հա ընդհանուր մակերեսով։
«Մակ Ֆիշ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերից է նաև դեղագործական ոլորտում հայտնի «Իննովաֆարմ» ՍՊԸ-ի 15% բաժնետեր Վահրամ Թորոսյանը: Նրան է պատկանում «Մակ Ֆիշ» ՍՊԸ-ի բաժնեմասերի 25%-ը:
Նշենք, որ հիմնադրումից ամիսներ անց «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերը փոխվել են: 2021թ. հոկտեմբերի 19-ից ընկերության 80% բաժնեմասը պատկանում է Արսեն Թորոսյանի հորը՝ Գևորգ Թորոսյանին: Իսկ 20%-ի սեփականատերը Արագածոտնի մարզպետի խորհրդական Ռազմիկ Թադևոսյանի հայրն է՝ Սարգիս Թադևոսյանը: Վերջինս նույնպես պաշտոն է զբաղեցրել Արագածոտնի մարզպետարանում: 2016թ. նշանակվել է Արագածոտնի արդեն նախկին մարզպետ ՀՅԴ-ական Գաբրիել Գյոզալյանի օգնականի պաշտոնում: Օգնականի պաշտոնից ազատվել է 2017թ. օգոստոսի 11-ին: Մինչ այդ էլ աշխատել է հարկային մարմնում:
Նշենք, երբ Արսեն Թորոսյանն Առողջապահության նախարար էր, Ռազմիկ Թադևոսյանը եղել է նրա վարորդը: Այնուհետև դարձել է Թորոսյանի օգնականը, երբ վերջինս ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր: Ռազմիկ Թադևոսյանը Ազգային ժողովից էլ «գործուղվել» է Արագածոտնի մարզպետարան՝ ավելի մոտ գտնվելով երկու ընտանիքների համատեղ բիզնեսին:
Հողատարածքը, որտեղ գործունեություն է ծավալում «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն, գտնվում է Արագածոտնի մարզի Ղազարավան գյուղում: Կադաստրի կոմիտեի տվյալների միասնական էլեկտրոնային բազայից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ հողի սեփականատերը ընկերությունում 20% բաժնեմաս ունեցող Սարգիս Թադևոսյանն է, ումից էլ «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն վարձակալել է 217 քմ արտադրական նշանակության հողատարածք և 9 ջրավազան:
Նշենք, որ Սարգիս Թադևոսյանը նաև «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ի տնօրենն է:
Արսեն Թորոսյանի ընտանիքը՝ մարզպետի խորհրդականի ընտանիքի անդամների միջոցով «ընդլայնվում» է Արագածոտնի մարզում:
Արսեն Թորոսյանը, հոր՝ Գևորգ Թորոսյանի և Սարգիս Թադևոսյանի՝ «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ում բաժնետեր դառնալու հաջորդ օրը՝ 2021թ. հոկտեմբերի 20-ին, երկու միավոր հողատարածք է գնել Արագածոտնի մարզի Փարպի գյուղում: Այս տեղեկատվությունը նշված է պաշտոնյայի 2021թ. գույքի, եկամուտների, շահերի տարեկան հայտարարագրում:
Թորոսյանը հողատարածքները գնել է ընտանիքի նոր բիզնես գործընկերոջ՝ Սարգիս Թադևոսյանի կնոջից՝ Աննա Թադևոսյանից՝ համապատասխանաբար վճարելով 3 մլն 700 և 1 մլն 300 հազար դրամ:
Սարգիս Թադևոսյանը Փարպի գյուղից է: Այդ գյուղից է նաև Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը: Այս գործոնով պայմանավորված՝ ոչ միայն Սարգիս Թադևոսյանի որդին է պաշտոն զբաղեցնում մարզպետարանում, այլև եղբորորդին՝ 27-ամյա Գալուստ Թադևոսյանը: Վերջինս էլ Կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության պետն է:
«Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն ձկնաբուծությամբ զբաղվելու նպատակով ջրօգտագործման թույլտվություն ստացել է 2022թ. մարտի 10-ին, 3 տարի ժամկետով: ՍՊԸ-ն «անանուն աղբյուրից» (այդպես է նշված տվյալներում) վայրկյանում ստանալու է 60 լիտր ջուր:
Անշարժ գույք գնելու առումով 2021թ.-ն «բարեբեր» է եղել Արսեն Թորոսյանի համար: Նա, Փարպիում գնած հողատարածքներից բացի, երկու միավոր հողատարածք էլ ձեռք է բերել Կոտայքի մարզի Նոր Հաճն համայնքի Քարաշամբ գյուղում:
Հողատարածքներից մեկը 2 մլն 700 հազ. դրամով գնել է Քարաշամբի նախկին համայնքապետ Զորիկ Խլղաթյանից: Վերջինս համայնքը ղեկավարել է 24 տարի` 1996թ․-ից մինչև 2020թ. սեպտեմբերի 18-ը:
Պատմության մասնագետ Զորիկ Խլղաթյանն այժմ Քարաշամբ գյուղի դպրոցի տնօրենն է:
Մյուս հողամասը, որի արժեքը կազմել է 12 մլն 300 հազ. դրամ, ըստ հայտարարագրի, Արսեն Թորոսյանը գնել է Զորիկ Խլղաթյանի եղբորորդուց` 25-ամյա (գործարքի ժամանակ) Հենրիկ Խլղաթյանից:
Նշենք, որ Զորիկ Խլղաթյանը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրել է համայնքապետի պաշտոնական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների և շահերի հայտարարագիր: Այդ ժամանակ Քարաշամբ գյուղում իր անունով ունեցել է 16 միավոր հողատարածք, մեկ առանձնատուն և հողին ամրակցված 2 միավոր անշարժ գույք: Մեկ միավոր հողատարածք էլ հայտարարագրել է Կոտայքի մարզի Արզական գյուղում:
Նշված անշարժ գույքերից երեքը միանձնյա սեփականություն են, մնացած 17-ը` կնոջ և այլ անձանց հետ համատեղ:
Զորիկ Խլղաթյանի կինը` Գայանե Իսախանյանը, ըստ հայտարարագրի, 2020թ. սեպտեմբերի 18-ի դրությամբ իր անունով Քարաշամբում ունեցել է 21 միավոր անշարժ գույք, որից 5 միավոր հողի նկատմամբ միանձնյա սեփականատեր է:
Արսեն Թորոսյանը 2020թ. սեպտեմբերին, կնոջ հետ համատեղ, 13 մլն 692 հազար դրամով հողատարածք է գնել նաև Ծաղկաձոր համայնքում:
Եկամուտներ, գումարներ…
2021թ. գույքի, եկամուտների, շահերի տարեկան հայտարարագրի համաձայն՝ Արսեն Թորոսյանի եկամուտները կազմել են մոտ 28 մլն 420 հազ. դրամ և 20 հազ 737 եվրո: Դրամային եկամուտներից 9 մլն 520 հազ․ դրամը Արսեն Թորոսյանի հոր՝ Գևորգ Թորոսյանի նվերն է որդուն: Մնացածը ստացել է պետական մարմիններից՝ աշխատավարձ կամ այլ եկամուտ: Ինչ վերաբերում է եվրոյով արտահայտված եկամուտին, Թորոսյանն այն ստացել է ավստրիական «Bank Austria» բանկից:
Իշխանական պատգամավորը հայտարարագրել է նաև բանկերում պահվող դրամական միջոցներ` մոտ 12 մլն 464 հազ. դրամ, 20 հազ. դոլար և 31 հազ. եվրո:
2021թ. Ա. Թորոսյանը 17 մլն 750 հազ. դրամով ձեռք է բերել 2017թ. արտադրության BMW մակնիշի ավտոմեքենա: Նույն տարում 16 մլն 400 հազ. դրամով վաճառել է իր ունեցած BMW մակնիշի ավտոմեքենան:
Թորոսյանը կնոջ հետ համատեղ առանձնատուն ունի Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանում: Այն գնել է 2011թ․-ին:
Ինչ վերաբերում է Արսեն Թորոսյանի կնոջ` Վարդանուշ Թևանյանի եկամուտներին, 2021թ. տարեկան հայտարարագրում նշված է մոտ 34 մլն դրամ: Նշված գումարը ստացել է «ՄԻԲՍ» ՍՊԸ-ից՝ որպես աշխատավարձ և վարձակալության դիմաց ստացված վճար:
Որպես դրամական միջոց՝ Վ. Թևանյանը հայտարարագրել է 8 մլն 187 հազ. դրամ, 98 դոլար և 8 հազար 80 եվրո: Հայտարարագրում նշված է նաև կանխիկ դրամ` 1 մլն 500 հազ. դրամ:
Վարդանուշ Թևանյանը նաև խոշոր չափի ավանդներ ունի: Երեք ավանդների հանրագումարը 2021թ. վերջում կազմել է 51 հազ. 558 դոլար:
Նա 19 մլն 380 հազ. դրամ, որպես փոխառություն, հանձնել է «Ասիամեգաստրոյ» ՍՊԸ-ին: Վերջինս բազմաֆունկցիոնալ բնակարաններ կառուցող ընկերություն է: Չի բացառվում, որ Թորոսյանի կինն այդ ընկերությունից բնակարան է գնում, և վճարված գումարը կանխավճար է:
Պատգամավորի կինն ունի MERCEDES-BENZ մակնիշի ավտոմեքենա, որը ձեռք է բերել 2019թ․-ին: 2021թ. 7 մլն դրամով վաճառել է իր BMW 535 մակնիշի ավտոմեքենան:
Արսեն Թորոսյանի ընտանեկան բիզնեսները
Ձկնաբուծությունից զատ, Արսեն Թորոսյանի ընտանիքն այլ բիզնեսներ էլ ունի: «ՄԻԲՍ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2011թ․-ին: Այն բժշկական կենտրոն է: Ընկերությունը «Կենսաբանական համակարգերի միջազգային ինստիտուտի բժշկա-ախտորոշիչ կենտրոն»-ի իրավահաջորդն է: «ՄԻԲՍ» ՍՊԸ-ի չորս բաժնետերերից 3-ը Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներ են: Նրանց է պատկանում ընկերության 90% բաժնեմասը:
2022թ. ապրիլի 14-ին «ՄԻԲՍ» ՍՊԸ-ի 10% բաժնետեր է դարձել Արսեն Թորոսյանի կինը՝ Վարդանուշ Թևանյանը: Վերջինս նոր չէ ընկերությունում: Նա 2016-2017թթ. եղել է ընկերության տնօրենը՝ փոխարինելով ամուսնուն՝ Արսեն Թորոսյանին:
Այնուհետև ընկերության տնօրեն է դարձել դարձյալ Արսեն Թորոսյանը: Այդ պաշտոնը զբաղեցրել է մինչև 2018թ. մայիսը: Այսինքն՝ Հայաստանում իշխանափոխությունից հետո Թորոսյանը առողջապահության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնելու համար դադարեցրել է «ՄԻԲՍ» ՍՊԸ-ում տնօրենի գործունեությունը:
2018թ. մայիսի 29-ից մինչ օրս ընկերության տնօրենը դարձյալ Վարդանուշ Թևանյանն է:
Ինչպես նշված է բժշկական կենտրոնի պաշտոնական կայքէջում, վերջինիս գործունեության հիմնական ուղղությունը ախտորոշիչ կենտրոնների ցանցի ստեղծումն է ՌԴ-ում և հարևան երկրներում: Ռուսաստանի Դաշնությունում և ԱՊՀ տարածքում գործում է ավելի քան 94 «ՄԻԲՍ» կենտրոն:
Նշենք, որ Թորոսյանի նախարար եղած ժամանակներից Առողջապահության նախարարությունը, պետպատվերի շրջանակներում, ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր է կնքել «ՄԻԲՍ» ընկերության հետ։ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն այս փաստը շահերի բախում չէր ճանաչել:
Արսեն Թորոսյանի ընտանիքի ու ՌԴ քաղաքացիների բիզնես կապերն այդքանով չեն սահմանափակվում: 2011թ․-ին Թորոսյանը Սանկտ Պետերբուրգում գրանցված «Բեգեմոտ ավիա» ՍՊԸ-ի հետ հիմնադրում է «Թիքեթս Ռիյելթ Գրուպ» ընկերությունը: Թորոսյանը ընկերությունից դուրս է եկել 2014թ. դեկտեմբերին և իր փոխարեն ընկերության 30% բաժնետեր է դարձել «Թիքեթս Ռիյելթ Գրուպ» ՍՊԸ-ն՝ 30% բաժնեմասով: Մնացած 70% բաժնեմասը «Բեգեմոտ ավիա» ընկերությանն է:
Տուրիստական գործունեություն իրականացնող «Թիքեթս Ռիյելթ Գրուպ» ՍՊԸ-ի տնօրենը Արսեն Թորոսյանի կինն է՝ Վարդանուշ Թևանյանը: Ըստ հարկային մարմնի տվյալների՝ ընկերության գործունեությունը ժամանակավոր դադարեցված է:
Արսեն Թորոսյանի հայրը՝ Գևորգ Թորոսյանը, ձկնաբուծությունից բացի, այլ գործունեությամբ ևս զբաղվել է: Նրան է պատկանում 1996թ․-ին հիմնադրված «Հիդրոսկոպ» ՍՊԸ-ի բաժնեմասերի 10%-ը:
Հարկային մարմնի բաց տվյալների համաձայն՝ «Հիդրոսկոպ» ընկերության գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված է: Վերջինս իրականացրել է հիդրոտեխնիկական կառույցների, ջրամատակարարման և կոյուղու համակարգերի նախագծման, նախագծերի փորձաքննության գործունեություն:
Նշենք, որ Գևորգ Թորոսյանն աշխատել է Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալությունում, որպես երկրաբանության, նորմատիվամեթոդական և վերլուծության բաժնի գլխավոր մասնագետ: Մամուլում հրապարակված տեղեկատվության համաձայն՝ 2021թ․-ին աշխատանքի է անցել Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ–ում։
ՊՈԱԿ-ից փորձեցինք ճշտել՝ արդյոք Գևորգ Թորոսյանն այնտեղ է աշխատում: Տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լևոն Ազիզյանի ընդունարանից նախ ճշտեցին, թե ինչի համար ենք հարցնում, ինչ նյութ ենք հրապարակելու: Այնուհետև գործավարը, հավանաբար խորհրդակցելով տնօրենի հետ, խորհուրդ տվեց գրավոր դիմել և նշել, թե ինչ նյութի համար է տեղեկատվությունը:

Рыбоводческий бизнес семьи Арсена Торосяна
Семья бывшего министра здравоохранения, ныне депутата Национального Собрания Арсена Торосяна основала в селе Казараван Арагацотнской области рыбоводческий бизнес. И хотя одним из акционеров ООО “Фиш Фарм Менеджмент” является отец депутата, в селе все знают, что рыбоводческое хозяйство принадлежит Арсену Торосяну.
Компания “Фиш Фарм Менеджмент” была создана 27 мая 2021 г. Ее учредителями стали Шаварш Григорян и его жена Эдита Гуроглян. Отметим, что когда Арсен Торосян занимал должность министра здравоохранения, Григорян был его заместителем.
Последний ушел с этого поста в декабре 2020 г. А с октября 2021-го по 28 апреля 2022 г. Шаварш Григорян занимал должность советника председателя Комитета госдоходов. До назначения заместителем министра он был врио директора госучреждения “Офис реализации медицинских программ”, возглавлял также Центр психического здоровья в городе Севан. Кроме того, работал помощником бывшего главы Минздрава Левона Алтуняна.
Как оказалось, Шаварш Григорян тоже увлекается рыбоводством. Ему принадлежат 16.67% в одном из крупных рыбоводческих хозяйств – ООО “Мак Фиш”. Долю в этой компании он приобрел 2 апреля 2021 г., примерно за два месяца до учреждения ООО “Фиш Фарм Менджмент”.
Компания “Мак Фиш” была основана в 2009 г., входит в состав Группы компаний “Макс Фиш”. Ее основная деятельность – разведение и воспроизводство осетра, лосося, форели и других видов рыб, а также торговля рыбой и морепродуктами. Большая часть готовой продукции экспортируется в Россию. В нескольких селах Араратской области компании принадлежат бассейны для искусственного разведения рыбы общей площадью около 14 га.
Одним из акционеров ООО “Мак Фиш” является также Ваграм Торосян, владелец 15% акций известной фармацевтической компании “Инновафарм”. Ему принадлежит 25% “Мак Фиш”.
Отметим, что спустя несколько месяцев после учреждения ООО “Фиш Фарм Менеджмент” произошла смена акционеров. 19 октября 2021 г. 80% акций перешли к отцу Арсена Торосяна Геворку Торосяну, а 20% принадлежат Саркису Тадевосяну, отцу советника губернатора Арагацотна Размика Тадевосяна. Тадевосян-старший тоже занимал должность в администрации Арагацотнской области. В 2016 г. он был назначен помощником бывшего главы Арагацотна, члена АРФ Дашнакцутюн Габриела Гезаляна. С этого поста он ушел 11 августа 2017 г. До этого Саркис Тадевосян работал в налоговой службе.
Земельные участки, на которых развернула деятельность компания “Фиш Фарм Менеджмент”, находятся в селе Казараван области Арагацотн. По данным электронной базы Комитета кадастра, собственником земель является владелец 20-процентной доли в компании Саркис Тадевосян, у которого ООО “Фиш Фарм Менджмент” арендовала 217 кв.м земли производственного назначения и 9 бассейнов. Отметим, что С.Тадевосян является также директором “Фиш Фарм Менеджмент”.
Семья Арсена Торосяна с помощью семьи советника губернатора расширяет свою деятельность в Арагацотнской области.
Отец бывшего министра Геворк Торосян и Саркис Тадевосян 20 октября 2021 г., то есть на следующий день после приобретения долей в ООО “Фиш Фарм Менеджмент”, купили два земельных участка в селе Парпи Арагацотнской области. Землю Торосян купил у нового бизнес-партнера семьи – жены Саркиса Тадевосяна Анны Тадевосян соответственно за 3 млн 700 тысяч и 1 млн 300 тысяч драмов.
Саркис Тадевосян, как и губернатор Арагацотна Сергей Мовсисян, родом из села Парпи. Благодаря этому должность в областной администрации занимает не только сын Саркиса Тадевосяна, но и его племянник – 27-летний Галуст Тадевосян. Последний является начальником управления образования, культуры и спорта.
10 марта 2022 г. ООО “Фиш Фарм Менеджмент” получило разрешение на водопользование с целью разведения рыбы сроком на три года. Компания будет получать из “анонимного источника” (так указано в данных) 60 литров воды в секунду.
2021-й год стал для Арсена Торосяна “урожайным” в плане приобретения недвижимости. Помимо покупки земельных участков в Парпи, он приобрел два земельных участка в селе Карашамб общины Нор Ачн в Котайкской области.
Один из участков депутат купил у бывшего главы общины Зорика Хлгатяна за 2 млн 700 тыс. драмов. Хлгатян руководил общиной на протяжении 24 лет – с 1996-го по 18 сентября 2020 г.
В настоящее время историк по специальности Зорик Хлгатян является директором школы в Карашамбе.
Второй участок стоимостью 12 млн 300 тыс. драмов Арсен Торосян купил у племянника З.Хлгатяна Генрика Хлгатяна, которому на момент заключения сделки было 25 лет.
Отметим, что Зорик Хлгатян представил в Комиссию по предупреждению коррупции декларацию об имуществе и доходах на момент прекращения выполнения им обязанностей главы общины. В то время в селе Карашамб ему принадлежали 12 земельных участков, особняк и две единицы недвижимости. Еще один задекларированный Хлгатяном земельный участок находится в селе Арзакан Котайкской области. Три из указанных участков принадлежат Хлгатяну на правах единоличной собственности, остальные 17 находятся в совместной собственной его жены и других лиц.
Согласно декларации, по состоянию на 18 сентября 2020 г. жена Зорика Хлгатяна Гаяне Исаханян владела в Карашамбе 21 единицей недвижимости, пять из которых находились в ее единоличной собственности.
В сентябре 2020 г. Арсен Торосян и его жена купили за 13 млн 692 тыс. драмов также земельный участок в общине Цахкадзор.
Доходы, денежные средства
Согласно декларации об имуществе и доходах 2021 г., доходы Арсена Торосяна составили около 28 млн 420 тыс. драмов и 20 тыс. 737 евро.
9 млн 520 тыс. драмов от первой суммы были переданы в дар депутату его отцом Геворком Торосяном. Остальную сумму он получил в государственных структурах в качестве зарплаты или дохода. Что касается суммы в евро, то Торосян получил ее от австрийского банка «Bank Austria».
Властный депутат задекларировал также свои банковские вклады: около 12 млн 464 тыс. драмов, 20 тыс. долларов и 31 тыс.евро.
В 2021 г. Арсен Торосян приобрел за 17 млн 750 тыс. автомобиль BMW 2017 г. выпуска. В том же году он за 16 млн 400 тыс. драмов продал имевшийся у него автомобиль BMW.
Торосяну и его жене принадлежит купленный в 2011 г. особняк в столичном муниципалитете Нор Норк.
Что касается доходов жены А.Торосяна Вардануш Теванян, то в ее декларации 2021 г. указано около 34 млн драмов. Эта сумма образовалась за счет зарплаты, полученной в ООО “МИБС”, и платы за аренду.
В качестве денежных средств В.Теванян задекларировала 8 млн 187 тыс. драмов, 98 долларов и 8 тыс.80 евро. В декларации указана и наличная сумма – 1 млн 500 тыс. драмов.
Также у жены бывшего министра здравоохранения имеются крупные вклады: к концу 2021 г. их общая сумма составила 51 тыс.558 долларов.
Кроме того, Вардануш Теванян перечислила ООО “Азиямегастрой” 19 млн 380 тыс. драмов. Эта компания занимается строительством многофункциональных квартир, и не исключено, что указанную сумму г-жа Теванян внесла в качестве аванса за купленную квартиру. У жены депутата есть автомобиль MERCEDES-BENZ 2019 г. выпуска. В 2021 г. она за 7 млн драмов продала свой автомобиль марки BMW 535.
Бизнесы семьи Арсена Торосяна
Помимо рыбоводства семья Арсена Торосяна занимается и другими видами бизнеса. В 2011 г было основано ООО “МИБС”. Этот медицинский центр является правопреемником “Медико-диагностического центра Международного института биосистем”. Трое из четырех акционеров ООО “МИБС” – граждане Российской Федерации, им принадлежат 90% компании.
14 апреля 2022 г. владельцем 10% акций “МИБС” стала жена Арсена Торосяна Вардануш Теванян. В компании она не была новичком, поскольку в 2016-2017 гг. занимала здесь должность директора, заменив на этому посту мужа, Арсена Торосяна.
Затем директором компании вновь стал А.Торосян. Эту должность он занимал вплоть до мая 2018 г. То есть после смены власти в Армении Торосян оставил пост директора ООО “МИБС”, чтобы стать министром здравоохранения.
С 29 мая 2018 г. по сей день директором компании является Вардануш Теванян.
Согласно официальному сайту медцентра, основным направлением его деятельности является создание сети диагностических центров в РФ и соседних странах. В России и на территории СНГ действует более 94 центров “МИБС”.
Отметим, что в период пребывания Арсена Торосяна в должности министра здравоохранения это ведомство в рамках госзаказа заключило с “МИБС” договоры на оказание услуг. Комиссия по предупреждению коррупции не усмотрела в этом факте столкновение интересов.
Бизнес-интересы семьи Арсена Торосяна и граждан РФ этим не ограничиваются. В 2011 г. Торосян совместно с зарегистрированным в Санкт-Петербурге ООО “Бегемот авиа” основал компанию “Тикетс Риелт Групп”. Компанию Торосян покинул в декабре 2014 г. Вместо него собственником 30% акций стало ООО “Тикетс Риелт Групп”, которому принадлежит 30-процентная доля в компании. Владельцем остальных 70% является компания “Бегемот авиа”.
Обязанности директора “Тикетс Риелт Групп”, занимающегося туристической деятельностью, выполняет жена Арсена Торосяна Вардануш Теванян. По данным налоговой службы, деятельность этой компании временно приостановлена.
Отец депутата, Геворк Торосян, помимо разведения рыбы, занимается и другой деятельностью. Ему принадлежат 10% в созданном в 1996 г. ООО “Гидроскоп”.
Согласно открытым данным налоговой службы, эта компания тоже временно не работает. Она занимается проектированием и экспертизой проектов гидротехнических сооружений, систем водоснабжения.
Отметим, что Г.Торосян работал главным специалистом в агентстве по недрам аппарата Министерства энергетических инфраструктур и природных запасов. Согласно публикациям в прессе, в 2021 г. он перешел на работу в ГНКО “Центр гидрометеорологии и мониторинга” Министерства окружающей среды.
Мы попытались выяснить в ГНКО, работает ли там Геворк Торосян. В приемной врио директора сперва уточнили, для чего нам нужна эта информация, какой материал мы собираемся опубликовать, после чего делопроизводитель, по всей видимости проконсультировавшись с директором, посоветовала нам представить письменный запрос, указав для какой публикации нужны затребованные нами данные.