Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Վլադիմիր Պուտինի հրավերը՝ Սոչիում եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ
Ազգային ժողովում պատգամավորների ու Կառավարության անդամների հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով Սարգիս Խանդանյանի հարցին, նշեց, որ հաստատել է իր մասնակցությունը հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայանալիք Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ հանդիպմանը: Վարչապետը, սակայն, տեղեկություն չունի՝ Ադրբեջանի նախագահը հաստատե՞լ է իր մասնակցությունը, թե՞ ոչ:
«Վերջին անգամ եռակողմ ֆորմատով հանդիպում տեղի է ունեցել նախորդ տարվա նոյեմբերին: Կարծում եմ ամենակարևոր ակնկալիքները կապված են այս ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունների գնահատականի և մեկնաբանության հետ: Ընդ որում՝ կարող եմ ավելի հետ գնալ և հասնել մինչ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարություն: Կարծում եմ՝ շատ կուտակված հարցեր կան, որոնց վերաբերյալ որոշակի մտքերի փոխանակում, պարզաբանումներ, հարցադրումներ պետք է հնչեն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ հարցերի օրակարգը բոլորին հայտնի է՝ սկսած Լեռնային Ղարաբաղում կայունության և անվտանգության գործից: Նա հիշեցրեց, որ այս տարվա մարտին ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել էին Ռուսաստանի խաղաղապահների կողմից վերահսկվող գոտի:
«Չեմ թաքցրել, որ մեզ համար այդքան էլ հասկանալի չէ խաղաղապահների կողմից արձագանքի բացակայությունը»,-հավելեց Ն. Փաշինյանը:
Վարչապետը խոսեց նաև միջանցքի մասին հայտարարությունների մասին, որոնք հնչում են ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև Ռուսաստանի որոշ անձանց կողմից:
Նիկոլ Փաշինյանի համար զարմանալի է նաև, որ 2022թ․ սեպտեմբերի 13-ի Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո գործընկերները մինչ օրս հստակ քաղաքական դիրքորոշում չեն հայտնել: Այս հարցերը ևս Փաշինյանն ակնկալում է քննարկել հանդիպման ժամանակ:

Никол Пашинян принял приглашение Владимира Путина принять участие в трехсторонней встрече в Сочи
Сегодня в Национальном Собрании проходит правительственный час, в котором участвуют все министры во главе с премьер-министром Николом Пашиняном. Отвечая на вопрос депутата Саркиса Ханданяна, премьер отметил, что подтвердил свое участие в предстоящей 31 октября встрече в Сочи лидеров Армении, России и Азербайджана. В то же время Пашинян сказал, что не располагает информацией о подтверждении участия президентом Азербайджана.
“В последний раз встреча в трехстороннем формате состоялась в ноябре прошлого года. Думаю, наиболее важные ожидания связаны с оценкой и комментарием произошедших за этот период событий. Замечу, что могу вернуться назад, дойти до трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. Накопилось много вопросов, по которым должен состояться обмен мыслями, должны прозвучать разъяснения”,- сказал Никол Пашинян.
Глава правительства отметил, что повестка встречи включает вопросы стабильности в Нагорном Карабахе и безопасности. Пашинян напомнил о том, что в марте этого года азербайджанские вооруженные силы вторглись в зону, подконтрольную российским миротворцам. “Я не скрывал, что нам не очень понятно отсутствие реакции со стороны миротворцев”,- добавил Н.Пашинян.
Премьер коснулся также заявлений о коридоре, которые звучат не только со стороны Азербайджана, но и со стороны некоторых представителей России.
Никола Пашиняна удивляет и то, что после азербайджанской агрессии 13 сентября 2022 г. коллеги до сих пор не высказали четкую политическую оценку. Премьер-министр Армении ожидает, что в ходе встречи будут обсуждены и эти вопросы.