Կառավարությունը մտադիր է 600 մլն դրամ հատկացնել բիոտեխնոլոգիական կենտրոնի ստեղծման համար
Էկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկում է 600 միլիոն դրամ հատկացնել Հայաստանում 2024թ․ բիոտեխնոլոգիական կենտրոնի ստեղծման համար, որի միջոցով նախատեսվում է խթանել գիտական հետազոտություններն ու տեղական արտադրությունը։ Այս մասին նշված է «Դեղագործական արդյունաբերության զարգացման հնգամյա ռազմավարության» Կառավարության որոշման նախագծի հավելվածում։
Կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագրով՝ դեղագործությունը սահմանվել է որպես արդյունաբերության 5 գերակա ճյուղերից մեկը, ուստի այս ռազմավարության մշակմամբ գործադիրը ցանկանում է ոլորտի զարգացման համար նաև պետական աջակցություն տրամադրել։
Ինչպես նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ, դեղագործությունը Հայաստանի արտահանման եզակի ոլորտներից է, որը գրանցել է արտահանման աճ գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի տարիներին: Ըստ էկոնոմիկայի նախարարության՝ ներկայում արտահանման ընդլայնման տեսանկյունից նպաստավոր պայմաններ է ստեղծում նաև ԵԱՏՄ անդամակցությունը և մուտքը ԵԱՏՄ միասնական շուկա: 2021 թվականին դեղերի արտադրության ծավալների աճը 2011թ․ համեմատությամբ կազմել է 178,6%, իսկ արտահանման ծավալների աճը՝ 103,6%:
Բացի բիոտեխնոլոգիական կենտրոնի ստեղծման համար տրամադրվելիք գումարից, Կառավարությունը նաև պետական աջակցություն կտրամադրի դեղագործության ոլորտում բուհական ծրագրերի շարունակական արդիականացման, կադրերի մասնագիտական վերապատրաստման, տեխնոլոգիական վերազինման խթանման, դեղագործական տարբեր ծրագրերի սուբսիդավորման նպատակով։
Հավելենք, որ «Դեղագործական արդյունաբերության զարգացման հնգամյա ռազմավարությունը հաստատելու մասին» որոշման նախագիծը օրինական ուժ կստանա միայն Կառավարության հավանությանն արժանանալու դեպքում։

600 млн драмов выделит правительство на создание биотехнологического центра
Министерство экономики предлагает выделить 600 млн драмов на создание в Армении в 2024 г. биотехнологического центра, с помощью которого предусматривается стимулировать научные исследования и производство местной продукции. Об этом говорится в приложении к проекту решения правительства “О пятилетней стратегии развития фармацевтической промышленности”.
Программой правительства на 2021-2026 гг. фармацевтика признана одной из пяти приоритетных отраслей промышленности, вот почему исполнительная власть намерена оказать государственную поддержку развитию этой сферы.
В проекте также отмечается, что фармацевтика – одна из немногих сфер армянского экспорта, в которой в годы финансового кризиса был зафиксирован рост. Как утверждает Министерство экономики, в настоящее время с точки зрения расширения экспорта благоприятные условия создают также членство в Евразийском экономическом союзе и приход на единый рынок ЕАЭС.
В 2021 г. по сравнению с 2011 г. рост объемов производства лекарственных препаратов составил 178,6%, а рост объемов экспорта – 103,6%.
Помимо финансирования создания биотехнологического центра правительство также субсидирует модернизацию вузовских программ в фармацевтической отрасли, стажировку кадров, процесс технологического переоснащения и т.д.
Отметим, что проект решения “Об утверждении пятилетней стратегии развития фармацевтической промышленности” получит законную силу только после одобрения правительством.