Հայկական բեռնատարները կուտակվել են Լարսում. մի մասը հետ է գալիս փչացած ապրանքով
Բեռնափոխադրող «Սպիննակեր գրուպ» ընկերության բեռնատարները արդեն 12 օր է, ինչ փորձում են հատել Լարսի անցակետը Ռուսաստան հասնելու համար: Սովորաբար, երբ խնդիրներ չեն լինում, մեքենաները մինչև հինգ օրում հասնում են Ռուսաստան, սակայն մոտ երեք շաբաթ է՝ Լարսում կուտակումներ են:
«Յուրաքանչյուր բեռնատար ստուգում են՝ ռենտգեն են անում: Ղրիմի կամրջի վրա տեղի ունեցած պայթյունից հետո բեռնատարների նկատմամբ վերահսկողությունը մեծացել է: Եթե նախկինում մեկ ընկերության մեքենաների մի մասն էին ստուգում ամբողջությամբ, ապա՝ հիմա բոլորը: Այստեղից էլ առաջացել են այս հերթերը: Մեր տեղեկություններով՝ դա ռուսական կողմի պահանջն է: Նաև տեղեկություններ են շրջանառվում, որ հայկական որոշ բեռնատարների դեպքում լուրջ խախտումներ են հայտնաբերվել: Դա էլ իր հերթին է առիթ հանդիսացել, որ ստուգեն բոլոր մեքենաները»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց ընկերության համահիմնադիր Նորայր Գևորգյանը:
Այս օրերին հատկապես գյուղմթերք և ձուկ տեղափոխող բեռնափոխադրողներն են անհանգստացած: Նրանց մի մասը մեքենաները հետ է բերում Հայաստան, որպեսզի ապրանքը չփչանա: Թարմ ձուկը, օրինակ, հետ է բերվում և սառեցվում: Որոշներն էլ չեն հասցնում ժամանակին տեղ հասցնել, և բեռնատարները հետ են գալիս Հայաստան արդեն փչացած ապրանքով:
Տեսանյութում վրացական կողմում առաջացած հերթերն են այսօրվա՝ հոկտեմբերի 28-ի դրությամբ:
Տեսանյութը տրամադրել է Նորայր Գևորգյանը
Ինչպես երևում է տեսանյութում, բավականին շատ են նաև գյումթերքի արտադրությամբ և արտահանմամբ զբաղվող «Սպայկա» ընկերության բեռնատարները, ինչպես նաև՝ «Մարիաննա» կաթնամթերքի և այլ ապրանքանիշերի գովազդներով բեռնատարներ:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը պնդում է, որ խնդիրը իրենց իրավասության շրջանակներից դուրս է
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում տեղյակ են Լարսի կուտակումների մասին, սակայն, համարում են, որ իրենք այս պահին ոչինչ անել չեն կարող:
«Խնդիրը պայմանավորված է նրանով, որ ռուսական կողմը շատ խստացրել է անցակետերում հսկողությունը: Այդ իսկ պատճառով նման մեծ խցանումներ են: Բայց խնդիրը մեր նախարարության իրավասության շրջանակներից դուրս է»,- մեզ հետ զրույցում ասաց նախարարի մամուլի քարտուղար Սոնա Հարությունյանը:
Ըստ նրա՝ թողունակությունը խիստ նվազել է, և մեքենաների հոսքը շատ դանդաղ է առաջ շարժվում: Հարցին՝ նախարարությունը ի՞նչ ելք կամ տարբերակներ է տեսնում այս խնդիրը լուծելու համար, խոսնակը կրկին պատասխանեց, որ այս պահին դրությամբ դա իրենց իրավասությունների շրջանակում չէ:
Հայաստանը Ռուսաստանին կապող միակ ցամաքային ճանապարհը, որն անցնում է վրաց-ռուսական սահմանով՝ Հյուսիսային Օսիայի Վերին Լարսի անցակետով, հայ բեռնափոխադրողները պարբերաբար հանդիպող խոչընդոտներով են հաղթահարում։
Ռուսական շուկայից ունեցած կախվածության հետևանքով ամեն անգամ, երբ Լարսում կուտակումներ են առաջանում, հայ արտահանողները էական կորուստներ են ունենում: Այս անգամ կուտակումները արդեն երեք շաբաթ են:
«Բոլորը տեղյակ են խնդրից, բայց լուծող չկա: Մեզ մնացել է միայն սպասելը»,- ասում է «Սպիննակեր գրուպ»-ի համահիմնադիր Նորայր Գևորգյանը:
Խնդիրը կարող է նաև քաղաքական պատճառներ ունենալ. պետությունը պետք է բարձրաձայնի այն
Տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախկին նախարար Աշոտ Հակոբյանը այժմ զբաղվում է հոլանդական վարդերի մշակմամբ ու արտահանմամբ: Արտահանման ենթակա վարդերը արդեն 14 օր է՝ մնացել են Լարսի ճանապարհին: Մի մասն արդեն փչացել է և ոչնչացվել:
Աշոտ Հակոբյանի տեղեկություններով՝ խնդիրը ռուսական կողմում է միայն, այն էլ՝ հատկապես հայկական բեռնատարների նկատմամբ: Վրացական կողմում խնդիրներ չկան:
«Ասում են, որ Ղրիմի կամրջի պայթյունից հետո է այդպես որոշվել: Ես ենթադրում եմ նաև քաղաքական պատճառներ կան: Հակառակ դեպքում՝ այս պահին ոչ ձյուն կա, ոչ անանցանելի ճանապարհ և նույնիսկ ռենտգենով ստուգումների պարագայում մեքենաները պետք է արագ անցնեին»,- ասում է Հակոբյանը:
Ըստ նրա՝ որպես Լարսի ցամաքային ճանապարհին այլընտրանք, իշխանությունները խոսում են լաստանավի գործարկման մասին, սակայն դա այդպես էլ չի իրականանում:
Աշոտ Հակոբյանի կարծիքով՝ հայկական կողմը՝ պատկան մարմինները, այսօր նախևառաջ պետք է բարձրաձայնեն այս խնդրի մասին, պարզեն իրական պատճառները՝ քաղաքակա՞ն են, տնտեսակա՞ն, թե՞ զուտ անվտանգային միջոցառումներ են ռուսական կողմից: Որքան էլ նախարարությունը պնդում է, որ խնդրի կարգավորումը իրենց իրավասությունների շրջանակում չէ, գոնե, պետք է տեղեկատվությամբ ապահովեն արտահանողներին, որ վերջիններս էլ իրենց անելիքները ճիշտ ծրագրեն:
«Խնդիրը թաքցնելով՝ հարց չեն լուծում: Եթե պետական մարդակով խնդիրը բարձրաձայնվի, կողքի պետությունն էլ լսի, որ այստեղ դա պետական մակարդակով է արվում, դժգոհություն կա, խնդիր կա, կարող է քայլեր ձեռնարկել: Բայց պետությունը ավելի շատ գերադասում է նստել ու լռել: Կարող են Ռուսաստանի ու Վրաստանի դեսպաններին հանձնարարել ճշտել, թե ինչ է իրականում կատարվում»,- ասում է Աշոտ Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը Հայաստանի գլխավոր առևտրային գործընկերն է: Հայկական ապրանքների, հատկապես՝ գյուղմթերքի ու սննդամթերքի արտահանման հիմնական շուկան Ռուսաստանն է:
Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած վերջին տվյալներով՝ 2022 թվականի հունվար-օգոստոսին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը կազմել է 1 մլրդ 62 մլն դոլար, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ կրկնապատկվել է: Հայաստանի արտահանման կազմում Ռուսաստանի տեսակարար կշիռը հասել է 36.3%-ի:
Նույն ժամանակաշրջանում Հայաստանը Ռուսաստանից ներմուծել է 1 մլրդ 580 մլն դոլարի ապրանք (աճը՝ 55.3%): Դա կազմել է նշված ութ ամիսներին Հայաստանի ներմուծման 32.2%-ը:

В Ларсе скопление армянских фур: часть из них возвращается с испорченным товаром
Направляющиеся в Россию большегрузные автомобили компании по грузоперевозкам “Спиннакер групп” уже 12 днй пытаются проехать через Ларс, пропускной пункт на российско-грузинской границе.
Обычно машины доезжают до России максимум за пять дней, однако сейчас скопления в Ларсе наблюдаются уже около трех недель.
“Досмотру с помощью рентген-комплекса подвергается каждый грузовик. После взрыва на Крымском мосту контроль за фурами усилился. Если раньше полностью проверяли лишь часть грузовых автомобилей одной компании, то сейчас проверяют все машины. Отсюда и огромные очереди. По нашим сведениям, это требование российской стороны. Также появились сведения о том, что в случае с некоторыми армянскими фурами были обнаружены серьезные нарушения. Это в свою очередь создало очереди, так как проверяют все машины”,- сообщил Hetq.am соучредитель компании “Спиннакер групп” Норайр Геворкян.
В эти дни обеспокоены в основном перевозчики сельхозпродукции и рыбы. Часть из них возвращается в Армению, чтобы избежать порчи товара. Так, свежую рыбу привозят обратно и замораживают. Другие не успевают вернуться вовремя и доставляют уже испорченный товар.
В видеоматериале – очереди с грузинской стороны по положению на сегодня, 28 октября.
Видео предоставлено Н.Геворкяном
Как показано в видео, на пропускном пункте довольно много фур компании “Спайка”, занимающейся производством и экспортом сельхозпродукции, а также грузовиков с логотипом производящей молочную продукцию компании “Марианна” и логотипами других компаний.
Министерство территориального управления и инфраструктур утверждает, что проблема вне их компетенции
В Министерстве территориального управления и инфраструктур осведомлены о скоплениях автомобилей в Ларсе, но утверждают, что на данный момент они ничего сделать не могут.
“Проблема в том, что российская сторона ужесточила контроль на пропускных пунктах, потому и возникли пробки. Однако проблема вне нашей компетенции”,- сказала в беседе с нами пресс-секретарь МТУИ Сона Арутюнян.
По ее словам, пропускная способность сократилась, поток автомобилей двигается очень медленно.
На вопрос, какой выход из создавшейся ситуации видит министерство, пресс-секретарь вновь заявила: на данный момент решение проблемы находится вне их компетенции. На связывающей Армению с Россией единственной сухопутной дороге, которая проходит через пропускной пункт в Верхнем Ларсе на грузино-российской границе, армянские грузоперевозчики постоянно сталкиваются с препятствиями.
Из-за зависимости от российского рынка каждый раз, когда в Ларсе возникают скопления автомобилей, армянские экспортеры несут существенные убытки. На этот раз скопление длится уже три недели.
“О проблеме знают все, но никто ее не решает. Нам остается только ждать”,- говорит Норайр Геворкян.
Проблема может иметь и политические причины: государство должно их озвучить
Бывший министр транспорта, связи и ИТ Ашот Акопян в настоящее время занимается разведением и экспортом голландских роз. Экспортируемые цветы уже 14 дней находятся в Ларсе. Часть товара испортилась и была уничтожена.
По сведениям А.Акопяна, проблема обусловлена позицией российской стороны, причем в основном в отношении армянских грузовиков. С грузинской стороны проблем нет.
“Они говорят, что такое решение было принято после взрыва на Крымском мосту. Я предполагаю, что есть и политические причины, поскольку снега сейчас нет, дороги открыты и даже в случае проверки рентген-комплексами автомобили должны были сразу проезжать”,- говорит Акопян.
По его словам, альтернативой Ларсу может стать задействование парома, о чем говорят армянские власти. Однако это вариант так и не становится реальностью.
Ашот Акопян считает, что армянская сторона должна сразу заявить об этой проблеме, выяснить, чем обусловлена сложившаяся ситуация – политическими, экономическими причинами или осуществляемыми российской стороной мерами безопасности.
Как бы министерство ни утверждало, что решение проблемы не находится в их компетенции, оно хотя бы должно предоставлять экспортерам информацию, что позволит им правильно планировать свои шаги. Если бы проблема была озвучена на государственном уровне, соседнее государство, узнав о том, что есть недовольство, есть проблемы, возможно, предприняло бы шаги. Однако государство предпочитает молчать. Кроме того, можно поручить послам России и Грузии уточнить, что происходит на самом деле”,- отметил Ашот Акопян.
Напомним, что Россия – главный коммерческий партнер Армении. Армянские товары, в частности сельзопродукция, продукты питания, экспортируются в основном на российский рынок.
По последним данным Статистического комитета РА, в январе-августе 2022 г. объемы экспорта из Армении в Россию составили 1 млрд 62 млн долларов, что в два раза больше аналогичного прошлогоднего показателя. Удельный вес РФ в составе армянского экспорта достиг 36.3%. В тот же период Армения импортировала из России товаров на сумму 1 млрд 580 млн долларов (рост – 55.3%), что составляет 32.2% от общего объема импорта в Армению за указанные восемь месяцев.