Քննիչը չի ասում, թե ովքեր են հարցաքննվել
Ոստիկանության Արաբկիրի քննչական բաժնում իտալացիներից առգրավված մոտ 10 հազար ԱՄՆ դոլարի անհետացման վերաբերյալ «Հետքի» հրապարակումից հետո ոստիկանապետ Վ. Գասպարյանի հանձնարարությամբ ներքին անվտանգության վարչությունում սկսվել էր ծառայողական քննություն: Իսկ Հատուկ քննչական ծառայությունը հոդվածի ուսումնասիրության արդյունքում մայիսի 25-ին հարուցել է քրեական գործ՝ յուրացման եղանակով ուրիշի գույքի` առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության հատկանիշներով:
Հիշեցնենք, որ հանցագործության, այսինքն՝ քննչական բաժնից փողի հափշտակման մասին իմացել են իրավապահ մարմինների բազմաթիվ ներկայացուցիչներ՝ hանրապետության ոստիկանության պետի տեղակալ, քննչական գլխավոր վարչության պետ Գագիկ Համբարձումյանը, Արաբկիրի ոստիկանության պետ Արթուր Մեհրաբյանը, Արաբկիրի ոստիկանության քննչական բաժնի պետ Արծրուն Առաքելյանը, գործը քննող երեք քննիչները, հսկող դատախազը եւ Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմեն Խաչատրյանը: Իմացել, բայց, ըստ երեւույթին, բոլորն էլ հանցագործությունը պարտակել են:
«Հետքը» ՀՔԾ պետ Անդրանիկ Միրզոյանին գրավոր հարցումով խնդրել էր հայտնել, թե արդյոք որեւէ մեկին (կամ ինչ-որ անձանց) արդեն մեղադրանք առաջադրվե՞լ է: «Այս ընթացքում ի՞նչ է պարզվել, եւ ովքե՞ր են հարցաքննվել,- հարցրել էր «Հետքը»՝ խնդրելով պարզաբանել,- դատավոր Արմեն Խաչատրյանն այս գործով անցնո՞ւմ է: Եթե այո, ի՞նչ կարգավիճակով: Նա արդեն հարցաքննվե՞լ է»:
Գործը ՀՔԾ քննիչ Տիգրան Թամամյանի վարույթում է: «Հետքի» հետ զրույցում վերջինս միայն ասաց, որ ոչ մեկին մեղադրանք չի առաջադրվել: Ինչ վերաբերում է մյուս հարցերին, քննիչը նշեց. «Պատասխան տալ չեմ կարող, որովհետեւ գոյություն ունի նախաքննական գաղտնիք հասկացություն»:
Հատուկ քննչական ծառայությունը գործի վերաբերյալ տարածել է նաեւ հաղորդագրություն: Դրանում մասնավորապես նշված է.
«ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ ոստիկանության Արաբկիրի բաժին բերման ենթարկված Անտոնիո Կավեի անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերված առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակության դեպքի առթիվ:
2012թ. մարտի 20-ին «Հետք» ինտերնետային կայքում հրապարակվել էր Իտալիայի քաղաքացուց առգրավված մոտ 10 000 ԱՄՆ դոլար գումարի` ՀՀ ոստիկանության Արաբկիրի քննչական բաժնից անհետանալու մասին հոդված:
Այդ կապակցությամբ ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունում կատարվել է ծառայողական քննություն, որի արդյունքում պարզվել է, որ 2011թ. հոկտեմբերի 14-ին խարդախություն կատարելու կասկածանքով ՀՀ ոստիկանության Արաբկիրի բաժին բերման է ենթարկվել Իտալիայի Հանրապետության քաղաքացի Ա. Կավեն:
Վերջինիս անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է 1 460 000 ՀՀ դրամ, 2 400 ԱՄՆ դոլար եւ 1 800 եվրո գումար: Հայտնաբերված գումարն այլ անձնական իրերի հետ փաթեթավորվել է մեկ փաթեթում եւ նախապատրաստված նյութերի հետ նույն օրն ուղարկվել ՀՀ ոստիկանության Արաբկիրի քննչական բաժին:
Նախապատրաստված նյութերի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, որի նախաքննությամբ հաջորդաբար զբաղվել են ոստիկանության նույն բաժնի քննիչներ Ս. Վարանցովյանը, Մ. Գրիգորյանը եւ Պ. Բադալյանը:
Պ. Բադալյանը 2011թ. դեկտեմբերի 30-ին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկել է Արաբկիր եւ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
2012թ. մարտի 6-ին` դատավճիռ կայացնելուց հետո, դատարանում պարզվել է, որ Ա. Կավեից առգրավված իրերի միջից վերոհիշյալ գումարը բացակայում է:
Նկատի ունենալով, որ նյութերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված` յուրացման եղանակով ուրիշի գույքի` առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության հատկանիշներ` ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ»:

Следователь не говорит, кто был допрошен
После публикации в “Hetq”-е статьи, в которой рассказывалось об исчезновении из следственного отдела полиции Арабкирского района Еревана около 10 тысяч долларов, изъятых у итальянцев во время обыска, начальник полиции РА Владимир Гаспарян поручил управлению внутренней безопасности провести служебное расследование.
В то же время 25 мая Специальная следственная служба на основе статьи “Hetq”-а возбудила уголовное дело по факту хищения чужого имущества в особо крупном размере.
Напомним, что об этом преступлении знали многие представители правоохранительных органов: заместитель начальника полиции РА, начальник Главного следственного управления Гагик Амбарцумян, начальник полиции Арабкирского района столицы Артур Меграбян, начальник следственного отдела Арабкирской полиции Арцрун Аракелян, трое расследовавших дело следователей, осуществлявший надзор прокурор и судья суда общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Армен Хачатрян. Все они знали, но фактически покрывали преступление.
“Hetq” обратился к начальнику ССС Андранику Мирзояну с письменным запросом, в котором просил сообщить, выдвинуто ли кому-нибудь обвинение, кто допрошен, проходит ли по данному делу судья Армен Хачатрян и если да, то в каком статусе, проводился ли уже его допрос.
Дело находится в производстве следователя Тиграна Тамамяна. Последний в беседе с “Hetq”-ом сказал, что обвинение никому не выдвинуто. Что касается остальных вопросов, то Т.Тамамян заявил, что не может на них ответить, поскольку существует понятие “следственной тайны”.
Специальная следственная служба возбудила уголовное дело по факту хищения имущества в особо крупном размере, которое было обнаружено при личном обыске подвергнутого приводу в Арабкирское отделение полиции Антонио Каве.
20 марта 2012 г. на интернет-сайте “Hetq”-а была размещена статья об исчезновении из следственного отдела полиции Арабкирского района столицы 10 тысяч долларов, изъятых при обыске гражданина Италии. В связи с этим в управлении внутренней безопасности полиции РА было проведено служебное расследование, в результате которого выяснилось, что 14 октября 2011 г. по подозрению в мошенничестве в Арабкирское отделение полиции был доставлен гражданин Италии Антонио Каве. При его личном обыске было обнаружено 1.460.000 драмов РА, 2.400 долларов США и 1.800 евро. Обнаруженная сумма вместе с его другими личными вещами была упакована в конверт, который с подготовленными материалами был отправлен в следственный отдел полиции Арабкирского района.
На основе подготовленных материалов было возбуждено уголовное дело по п.1 ч.2 ст.178 УК РА. Расследованием этого дела поочередно занимались следователи С.Воронцовян, М.Григорян и П.Бадалян.
30 декабря 2011 г. П.Бадалян передал обвинительное заключение по данному делу в суд общей юрисдикции столичных административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун.
6 марта 2012 г., когда суд должен был вынести решение, выяснилось, что изъятые при обыске А.Каве деньги пропали.
Учитывая, что в материалах имеют место признаки преступления, предусмотренного п.1 ч.3 ст.179 УК РА – хищение чужого имущества в особо крупном размере, в Специальной следственной службе РА было возбуждено уголовное дело. Ведется следствие.