Հարցազրույց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցի հետ
Ինչի՞ վրա է հիմնված երկրի ներքաղաքական կայունությունը, եւ գործնականում ինչպե՞ս են քաղաքացիներն օգտվում օրենսդրությամբ ամրագրված ներքաղաքական ազատություններից:
Վերջին երեք ամիսներին իշխանությունը եւ ընդդիմությունը (խոսքս «ՀԱԿ»-ի մասին է) անում են ընդառաջ քայլեր, ինչը թույլ է տալիս սկսել իրական քաղաքական երկխոսություն: Այս երեք ամիսներին հատկապես իշխանության կողմից ավելի շատ բան է արվել կայունություն ապահովելու տեսակետից, քան նախորդ երեք-չորս տարիներին: Ընդդիմությունը հրապարակավ ձեւակերպել է պահանջներ, իշխանությունը հրապարակավ դրանք կատարում է: Այս քայլերի ներդաշնակությունը կայունության հիմք է: Ասեմ նաեւ, որ երկխոսության առաջին փուլը ոչ միայն չի կարող լիարժեք լինել, այլեւ հիասթափեցնելու է հասարակության մի զգալի մասին, որովհետեւ հասարակությունը պարզունակ պատկերացումներ ունի եւ արագ փոփոխություններ է ուզում: Հասարակության մի ստվար հատվածի համար փոփոխությունը միայն իշխանափոխությունն է, այլ տիպի փոփոխություն մեր արժեքային համակարգը, ցավոք, առայժմ թույլ չի տալիս պատկերացնել:
Հույս ունեմ, որ երկխոսությունը հարատեւ կլինի: Այն, գոնե իմ պատկերացմամբ, զարգացման որոշակի վեկտոր ունի, մինչդեռ հակադրությունը միայն լափում է երկու կողմերի ռեսուրսները:
Քաղաքացիների իրավունքներից որո՞նք են ավելի շատ ոտնահարվում (ազատ խոսքի, դավանանքի, ցույցերի եւ հավաքների, ընտրությունների կամ այլ իրավունքներ) եւ, ընդհակառակը, ո՞ր ոլորտներում է նկատվում իրավիճակի բարելավում նախընթաց ժամանակաշրջանի համեմատությամբ: Դա ինչի՞ հետ է կապված:
Զանգվածաբար ոտնահարվող իրավունքն ընտրելու իրավունքն է: Մարդուն, ըստ էության, թողնում են, որպեսզի նա քվեաթերթիկը գցի արկղի մեջ, բայց հետո այդ քվեն գործնականում որեւէ արժեք չի ունենում: Նույնը խոսքի ազատության դեպքում է. բոլորիս թույլատրված է ասել այն, ինչ ուզում ենք, բայց, միեւնույն է, որոշումների կայացման փուլում մեր ձայնը լսելի չէ: Հեռուստատեսությունում գործում է քվոտավորված ազատություն: Բայց կա հետաքրքիր միտում' վերջին 4-5 ամիսներին Հայաստանում բուռն զարգանում են սոցիալական ցանցերը, եւ դա, ի վերջո, հանգեցնելու է նրան, որ իշխանությունն անիմաստ համարի վերահսկողությունը հեռուստատեսության նկատմամբ:
Խնդիրն այն է, որ Հայաստանում գործում է փակ համակարգ, եւ Սերժ Սարգսյանի գլխավոր թեստն այն է' կարո՞ղ է նա ստեղծել բաց համակարգ, թե՞ ոչ, երբ ներքեւից եկող առաջարկները, բողոքները, ներկայացված հարցերն ադեկվատ արձագանքի են արժանանում կառավարության կողմից: Սա չի վերաբերում միայն իշխանությանը. ընդդիմության էլիտան նույնպես որոշակիորեն կտրված է այն զանգվածից, որը նրան հավատում է:
Սահմանափակված է մարդկանց աշխատելու իրավունքը, որովհետեւ կա գործազրկություն, արդար դատավարության իրավունքը, քանի որ դատարաններն ամբողջությամբ կախված են գործադիր իշխանությունից: Դավանանքի առումով մեծ սահմանափակումներ չեմ տեսնում, բայց ինձ դուր չի գալիս այն բացառիկ դերակատարությունը, որ կառավարությունը ցույց է տալիս Հայ Առաքելական եկեղեցու նկատմամբ: Եկեղեցին դե ֆակտո դարձել է պետական ինստիտուտ, որն օգտագործվում է եւ քաղաքական, եւ քարոզչական նպատակներով:
Ինձ թվում է' քաղաքական էլիտան որոշակի դասեր քաղեց արաբական հեղափոխություններից: Ի վերջո, կար երկու ճանապարհ. մեկը' ուժեղացնել ռեպրեսիվ միտումները, բայց դա չէր ապահովի կայունություն, կբերեր միայն իշխանության կարճաժամկետ ամրապնդման, կամ գնալ բարեփոխումների' թեկուզ կիսատ-պռատ: Հայաստանի իշխանությունն ընտրեց երկրորդը, եւ Սերժ Սարգսյանը, որքան էլ ես նրան ընդդիմադիր եմ, բացառիկ հնարավորություն ունի ապացուցելու, որ իր կառավարման չորրորդ տարում գիտակցել է բաց համակարգ ստեղծելու անհրաժեշտությունը: Մյուս կողմից, միայն Սերժ Սարգսյանի գիտակցելով կամ նրա հրապարակային հայտարարություններով ես չեմ կարող ռոմանտիկ հեռանկարներ պատկերացնել, այլ պետք է տեսնեմ գործնական քայլեր:
Ի՞նչն է բնորոշում Հայաստանի ներկայիս ընդդիմությանը, հասարակության ո՞ր հատվածներն են նրա կողմնակիցները: Ինչպե՞ս կարելի է բնութագրել ընդդիմադիր կուսակցությունների զբաղեցրած տեղը մյուս ոչ իշխանական ուժերի' հասարակական շարժումների, նախաձեռնությունների եւ այլ միավորումների համեմատությամբ:
Հեռու եմ այն կարծիքից, թե Հայաստանում միակ ընդդիմությունը Հայ ազգային կոնգրեսն է, թեեւ, հանուն արդարության, պետք է ասեմ, որ ինստիտուցիոնալ կայացվածության առումով սա միակ լուրջ այլընտրանքն է գործող իշխանությանը: Նաեւ ընդդիմությունն է, որ որոշակի նոր գաղափարներ բերեց մեր իրականություն:
Հայ հեղափոխական դաշնակցությունն ասոցացվում է գաղափարների հետ, որոնք, ըստ էության, Հայաստանի ներկայի հետ որեւէ առնչություն չունեն: Մեծ Հայաստանի վիրտուլ պատկերը որեւէ կապ չունի իրական Հայաստանի հետ: Դոգմատիկ մի քանի բանաձեւեր ադեկվատ չեն դարձնում Դաշնակցության ընկալումը հասարակության կողմից: Այս կուսակցությունը հեռանկար ունի, եթե ազգային հռետորաբանությունից անցնի սոցիալ-դեմոկրատական մոդելին, այդ ժամանակ այն կունենա հասարակության մի մասի պաշտպանությունը:
«Ժառանգություն» կուսակցությունն ամենաչկայացած ընդդիմադիր ուժն է մեր քաղաքական իրականության մեջ, որովհետեւ այն փորձում է համատեղել անհամատեղելին. հանդես է գալիս ազատական կարգախոսներով' ազգայնական գաղափարների համատեքստում: Դժվար է համատեղել լիբերալ եւ դաշնակցական արժեքները մեկ քաղաքական տանիքի ներքո: Բացի այդ, «Ժառանգությունը» հրապարակավ հնչեցնում է կարգախոսներ, պահանջներ, որոնց նկատմամբ հասարակության լայն զանգվածներն անհաղորդ են: Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նույնիսկ ամենածայրահեղ քայլը' հացադուլը, չարժանացավ հասարակական ադեկվատ արձագանքի: Իրենց համար դժվար է լինելու, որովհետեւ կուսակցության հեղինակությունը բացառապես հիմնված է ֆրակցիայի ակտիվության վրա: «Դաշնակցության» եւ «Ժառանգության» էլեկտորալ բազան նույնն է. նրանք ազգայնական տրամադրություն ունեցող մարդիկ են, որ հասարակության մեջ երբեք մեծամասնություն չեն կազմել: Շատ ավելի բազմաշերտ է Հայ ազգային կոնգրեսը: Դժվար է ուրվագծել ՀԱԿ-ին հարող հատվածը: Այդտեղ կան եւ ֆինանսապես ապահովված մարդիկ, եւ հույսը կտրած չքավորներ: Նրանց միավորում է Լեւոն Տեր- Պետրոսյանի անձը, նրա քաղաքական կշիռը: Իհարկե, ՀԱԿ-ն այս ձեւով երկար գոյություն ունենալ չի կարող. թե իշխանության գալու պարագայում, թե խորհրդարանական ուժ դառնալուց հետո նրա ներսում առաջանալու են տարբեր ֆրակցիաներ: Բայց մի հարցում պետք է օբյեկտիվ լինել. քանի մարդիկ չհավատան արտահերթ ընտրությունների հնարավորությանը, քանի Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ազդեցությունը թուլանա, այնքան շուտ են լինելու իմ ասած այդ անջատումները: Պարզապես մինչ այդ ՀԱԿ-ին, ինձ թվում է, կհաջողվի ձեւավորել մի թիմ, որը իր' քաղաքականությունից հեռանալու դեպքում կկարողանա որոշակի դերակատարում ունենալ:
Այնուամենայնիվ, ես կասեի' հիմա կա երեք Հայաստան, որոնք երկխոսելու անհրաժեշտություն ունեն: Մի Հայաստանն արքունիքն է, որը բարեփոխվելու նշաններ է ցույց տալիս, բայց դեռ ճանապարհ ունի, մյուս Հայաստանը ՀԱԿ-ն է, որը շատ կարեւոր դեր ունի հասարակական կյանքում, բայց ամբողջովին ադեկվատ չէ հասարակական տրամադրություններին, եւ երրորդ Հայաստանը, որին պատկանում է ապագան եւ որը դեռ զարգացման փուլում է' քաղաքացիական սպեկտրն է:
Ի՞նչ գործոններ կարող են փոխել երկրում քաղաքական ազատությունների հետ կապված ներկա իրադրությունը բարելավման կամ, ընդհակառակը, էլ ավելի վատթարացման առումով (ներքին ապակայունացման եւ իշխանափոխության վտանգը, արտաքին ուժերի կամ այլ երկրներում կատարվող գործընթացների ազդեցությունը, միջազգային կազմակերպությունների ազդեցությունը, Ղարաբաղյան պատերազմի վերսկսման վտանգը):
Երկխոսությունն այն գործոնն է, որը կավելացնի քաղաքական ազատությունը երկրում: Եթե երկխոսությունը կայացավ, մենք չենք ունենա քաղբանտարկյալներ, չենք ունենա միմյանց ոչնչացնելու ձգտում, չենք ունենա ոստիկանության ամենաթողություն, որովհետեւ հակադրության պայմաններում է, որ ոստիկանն իրեն ամենազոր է զգում: Եթե չկա հակադրություն, իշխանությունը կարիք չի ունենա մահակավոր ոստիկանի, ընդդիմությունն էլ կարիք չի ունենա արժեք չստեղծող լյումպենի, որը, հայհոյելուց զատ, այլ գործառույթ չի կարողանում կատարել: Երկխոսությունը կբարեփոխի եւ իշխանության, եւ ՀԱԿ-ի ստեղծած համակարգերը. այս երկու համակարգերն էլ ավտորիտար են, անձնակենտրոն: Հակադրության ռեժիմում այլ կերպ լինել չէր էլ կարող, որովհետեւ հակադրությունը ենթադրում է գեներալներ' իրենց բանակներով:
Հայաստանում եւ Ադրբեջանում ժողովրդավարական ազատությունների մասին են ստորեւ ներկայացվող հարցազրույցները: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող մեր հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն են: Ծրագրին աջակցում են Հայաստանում եւ Ադրբեջանում Բրիտանիայի դեսպանատները: Հարցազրույցները միաժամանակ տպագրվում են «Հետք» եւ Ադրբեջանում «Նովոյե Վրեմյա» թերթերում: Ադրբեջանում հարցազրույցներն անց է կացնում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը:

Армения-Азербайджан -2011: мнения и комментарии
О состоянии дел с демократическими свободами в Армении и Азербайджане интервью, представленные вниманию читателей ниже.
Интервью, которые в целом проводят общие контуры состояния в различных сферах жизнедеятельности современной Армении и Азербайджана (40 параллельных интервью на 20 тем) – часть работы, которую выполняют Исследовательский центр «Регион» (Армения) и Институт мира и демократии (Азербайджан) в рамках совместного проекта «Альтернативная информация для армяно-азербайджанского диалога».
Есть три Армении
Интервью с политологом Суреном Суренянцом
- На чем основана внутриполитическая стабильность в стране, и как на практике граждане пользуются внутриполитическими свободами, закрепленными законодательством?
- За последние три месяца власти и оппозиция в лице Армянского национального конгресса (АНК) делают шаги навстречу друг другу, что дает возможность для начала реального политического диалога. В плане обеспечения стабильности за эти три месяца власти сделали больше, чем за прошедшие три-четыре года. Оппозиция публично сформулировала требования, власти публично их выполняют. Гармонизация этих шагов – основа стабильности. На первом этапе диалог может быть не только не полноценным, но и разочарует существенную часть общества, потому что у него упрощенные представления. Общество хочет быстрых перемен, для большей его части изменения заключаются в смене власти, других типов изменений, к сожалению, наша система ценностей не позволяет представлять. Я надеюсь, что диалог будет продолжительным. Хотя бы в моем представлении, политический диалог кроет в себе вектор развития, а противостояние – только пожирает ресурсы обеих сторон.
Наша Конституция закрепляет довольно благоприятную картину свобод, но на практике наши граждане лишены многих прав. Мы живем в условиях плавающего авторитаризма, когда формально есть свободы, но на практике человек лишен возможности формирования власти, контроля над ней и при необходимости объявления ей импичмента.
- Какие из прав граждан (право на свободу слова, вероисповедания, на собрания и митинги, выборы и т.д.) попираются более всего, и, наоборот, в каких сферах наблюдается относительное улучшение ситуации по сравнению с предыдущими периодами. С чем это связано?
- Право, которое нарушается в массовом порядке, - это право выбора. По сути человек может опустить в урну бюллетень, но потом на практике его голос не будет иметь никакого значения. То же самое происходит со свободой слова – все мы можем сказать, что угодно, но все равно при принятии решений наш голос остается не услышанным. На телевидении есть квота на свободу слова. Но есть и интересная тенденция - за последние 4-5 месяцев в Армении бурно развиваются социальные сети, и в результате этого власти посчитают уже бессмысленным контроль над телевидением.
Проблема заключается в том, что в Армении действует закрытая система. И главный тест для Сержа Саргсяна сводится к вопросу, сможет ли он создать открытую политическую систему? Когда предложения, жалобы, представление проблем снизу будут удостаиваться адекватной реакции правительства. Это касается не только власти, оппозиционная элита также в некотором роде отрезана от масс, которые ей доверяют.
У нас ограниченно право на труд, потому что есть безработица, право на справедливое судебное разбирательство, потому что суды полностью зависят от исполнительной власти. В плане вероисповедания, с моей точки зрения, больших ограничений нет. Но мне не нравиться та исключительная роль, которую правительство отводит армянской апостольской церкви. Де факто церковь превратилась в государственный институт, что используется и с политической, и с пропагандистской целью.
Как бы парадоксально не звучало, но сейчас есть прогресс в политической и гражданской сферах. Последние три митинга были проведены там, где и хотела оппозиция, условно досрочно были выпущены на свободу трое политзаключенных. Стали более свободными информационные площадки, контролируемые властями.
Мне кажется, что политическая элита вынесла определенные уроки из арабских революций. По сути, были две дороги. Одна – усилить репрессивные тенденции, но это не могло привести к стабильности, а - к краткосрочному укреплению власти. Другой путь – проведение реформ, хотя бы неполноценных. Власти Армении выбрали второй вариант, и у Сержа Саргсяна, как бы я не оппонировал ему, есть исключительная возможность доказать, что в четвертый год своего правления он осознал необходимость создания открытой системы. С другой стороны, я не могу описать романтические перспективы исходя только из публичных заявлений Сержа Саргсяна, я должен видеть практические шаги.
- Что характеризует нынешнюю политическую оппозицию Армении, какие части общества являются их сторонниками, какое место занимают оппозиционные политические партии среди других невластных сил (общественных движений, инициатив, других видов объединений)?
- Я далек от мысли, что единственная оппозиция в Армении – это АНК. Хотя ради справедливости должен сказать, что с точки зрения институциональной состоятельности – Армянский Национальный Конгресс является единственной серьезной альтернативой действующему правительству. Конгресс - оппозиционная сила, которая внесла в нашу реальность определенные новые идеи.
,,Дашнакцутюн,, ассоциируется с идеями, не имеющими ничего общего с нынешними реалиями Армении. Виртуальная картина Великой Армении не имеет никакой связи с реальной Арменией. Несколько догматичных формул не делают представления в обществе о Дашнакцутюн более адекватными. У этой партии появится перспектива, и она получит поддержку части общества, если от национальной риторики перейдет к социально-демократической модели.
Партия ,,Наследие,, - самая несостоявшаяся оппозиционная сила в нашей политической действительности, потому что она пытается совместить несовместимое – выступает с либеральными лозунгами на фоне националистического контекста. Трудно совмещать либеральные и националистические ценности под одной политической крышей. Кроме того, ,,Наследие,, публично озвучивает лозунги, требования, к которым безучастны широкие общественные массы. Даже самый радикальный шаг Раффи Ованессяна – голодовка – не удостоилась адекватной общественной реакции. Им будет сложно, потому что авторитет партии целиком зависит от активности парламентской фракции. Я никогда не разделял подходов ,,Дашнакцутюн,, и ,,Наследия,, к внешнеполитическим вопросам. Эти подходы – традиционные политические идеи, которые не раз показывали свою внешнеполитическую несостоятельность.
Электоральные базы партий ,,Дашнакцутюн,, и ,,Наследие,, совпадают, это – люди с националистическими настроениями, которые никогда не составляли большинства общества. Более многослоен АНК. Он объединяет 18 партий и множество общественных слоев – молодежь, часть среднего слоя, общественные группы, стоящие у истоков создания нашего государства. Трудно подвести общие контуры поддерживающих АНК. Здесь есть и финансово обеспеченные люди, и неимущие, потерявшие всякую надежду. Их объединяет личность Левона Тер- Петросяна, его политический вес. Конечно, АНК в таком виде долго существовать не может: и в случае прихода к власти, или в случае становления парламентской силой внутри него появятся различные фракции.
Но нужно быть объективными в одном вопросе: чем дольше люди не будут верить в возможность внеочередных выборов, чем больше будет падать влияние Левона Тер- Петросяна, тем скорее произойдут указанные мною отделения. А до тех пор АНК удастся сформировать такую команду, которая сможет сыграть определенную роль в нашей политической жизни.
Самое большое достижение за период после 2008 г. - начало гражданского движения. Множество не политизированных людей, своим участием в мероприятиях за освобождение политзаключенных, самоутвердились как представители гражданского общества.
Как бы там ни было, я бы сказал, что сейчас есть три Армении, которые нуждаются в диалоге. Одна Армения – это верхушка, которая дает знаки самореформирования, и ей предстоит долгий путь в этом направлении. Другая Армения – АНК, который играет довольно большую роль в общественной жизни, но не совсем адекватен общественным настроениям. И есть третья Армения – гражданский спектр, которому принадлежит будущее и, который еще находится стадии развития.
- Какие факторы сегодня могут в корне изменить нынешнее состояние с политическими свободами в стране в сторону их улучшения или, наоборот, еще большего усугубления (опасность внутренней дестабилизации и смены власти, воздействие внешних сил или процессов в других странах, воздействие международных организаций, опасность возобновления Карабахской войны)?
- Диалог – фактор, увеличивающий свободу в стране. Если диалог состоится, то у нас не будет политзаключенных, не будет стремления уничтожить друг друга, исчезнет вседозволенность полиции, потому что именно в условиях противостояния полицейский чувствует себя всемогущим. Если нет противостояния, то власть не будет нуждаться в полицейских с дубинками, а оппозиция не будет нуждаться в Люмпенах, которые формируют ценности и кроме ругани не в состоянии выполнять какую-либо другую функцию. Диалог преобразует систему власти и систему АНК, обе системы авторитарны, эгоцентричны. В режиме противостояния по-другому и быть не могло, потому что противостояние подразумевает наличие генералов со своими армиями. Успешный политический диалог приведет к подключению более широких общественных слоев на стадиях принятия решений, что механически увеличит свободу. Срыв диалога создаст новые баррикады внутри страны, а любая баррикада - это новые ограничения.