Առաջարկվում է ստեղծել Արտաքին հետախուզության ծառայություն, որը ենթակա կլինի վարչապետին
Ազգային անվտանգության ծառայությունն առաջարկում է ստեղծել արտաքին հետախուզություն իրականացնող առանձին մարմին, որը ենթակա կլինի ՀՀ վարչապետին։ «Արտաքին հետախուզական գործունեության և արտաքին հետախուզության ծառայության մասին» օրենքի նախագիծը հանրային քննարկման է դրվել իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Արտաքին հետախուզական ծառայության առանձին մարմին ունենալը նախատեսված է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ․ գործունեության ծրագրում։ Նախագծի հիմնավորման մեջ ասվում է, որ հաշվի առնելով արցախյան 2016թ. և 2020թ. պատերազմների ընթացքում հետախուզական մարմինների կողմից տեղեկատվության տրամադրման գործընթացում առկա խնդիրները, հետախուզական տեղեկատվության օպերատիվության և որակի բարելավման անհրաժեշտությունը՝ Հայաստանն ունի նոր որակի հետախուզություն ունենալու և սեփական հետախուզական դպրոցը ձևավորելու հրամայական՝ հետախուզական գործունեության անընդհատության և ոլորտի բարելավման ապահովման նպատակով:
Ըստ ԱԱԾ-ի՝ հետախուզության առանձին կառույցի ստեղծման անհրաժեշտության մասին է վկայում նաև այն հանգամանքը, որ տարածաշրջանում միայն Հայաստանն է, որ առայժմ չունի առանձին հետախուզական ծառայություն:
Ներկայացված օրենքի նախագծի համաձայն՝ արտաքին հետախուզական գործունեության նպատակներն են՝
1) վարչապետին քաղաքական, անվտանգային, տնտեսական, պաշտպանական, գիտատեխնիկական, տեխնոլոգիական և բնապահպանական բնագավառներում որոշումներ կայացնելու համար անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ ապահովումը,
2) Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ոլորտի պետական քաղաքականության մշակման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծումը, ինչպես նաև նույն քաղաքականության իրականացման ապահովումը,
3) Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգության ապահովմանը, պաշտպանունակությանը, տնտեսական զարգացմանը, գիտատեխնիկական և ռազմաարդյունաբերական առաջընթացին աջակցումը,
4) արտաքին հետախուզական գործունեություն, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման խնդիրներ իրականացնող այլ մարմիններին արտաքին հետախուզական ոլորտի համապատասխան տեղեկատվությամբ ապահովումը:

Предлагается создать Службу внешней разведки, подчиняющуюся премьер-министру РА
Служба национальной безопасности Республики Армения предлагает создать занимающийся внешней разведкой отдельный орган, который будет подчиняться премьер-министру. Проект закона “О разведывательной деятельности и Службе внешней разведки” уже вынесен на общественное обсуждение на едином сайте проектов правовых актов.
Создание отдельной Службы внешней разведки предусмотрено программой деятельности правительства РА на 2021-2026 гг. В обосновании проекта отмечается, что проблемы, возникшие в процессе предоставления информации органами разведки во время войн 2016 и 2020 годов, а также необходимость повышения оперативности и качества предоставляемой разведывательной информации потребовали от Армении создания разведки нового типа и местной разведшколы.
О необходимости создания отдельной разведывательной структуры свидетельствует и то обстоятельство, что в регионе только Армения пока не имеет отдельной службы разведки, считает СНБ.
Согласно представленному проекту решения, целями разведывательной деятельности являются:
- обеспечение информцией, необходимой премьер-министру для принятия решений в оборонной, научно-технической, технологической и эологической сферах,
- создание условий для разработки государственной политики в сфере безопасности Республики Армения,
- обеспечение внешней безопасности, обороноспособности, экономического развития, научно-технического и военно-промышленного прогресса страны,
4) осуществление разведывательной деятельности и обеспечение органов, занимающихся обеспечением безопасности РА, соответствующей информацией в сфере внешней разведки.
Отметим, что проект получит законную силу после одобрения правительством и принятия Национальным Собранием.
На снимке: слева от премьер-министра Н.Пашиняна директор СНБ Армен Абазян, справа – начальник ППС Саркис Ованнисян