Հայաստանի տնտեսության «թմրանյութը». 9 ամսում արտասահմանից 3,5 մլրդ դոլար է փոխանցվել
Արտասահմանից Հայաստան դրամական փոխանցումներն այսօր Հայաստանի տնտեսության թթվածնի գլխավոր աղբյուրներից մեկն են: Իրենց դրական հետևանքներով հանդերձ՝ դրանք այն ծավալի են հասել, որ արդեն թմրանյութ են դառնում տնտեսության համար և կախվածություն առաջացնում՝ հետագայում նվազելու պարագայում ցավոտ հետևանքներ թողնելու ռիսկով: Այս գումարները չեն բարելավել Հայաստանի խոցելի խավի կենսակերպը, քանի որ մեծ մասի հասցեատերը նրանք չեն:
Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ 2022 թվականի առաջին ինն ամիսներին ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով արտասահմանից Հայաստան են փոխանցել 3 մլրդ 462 մլն դոլարին համարժեք գումար: 2021 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ այս փոխանցումներն աճել են 2,2 անգամ: Այս տարի միայն Ռուսաստանից փոխանցվել է 2 մլրդ 318 մլն դոլար (աճը՝ 3,6 անգամ), որը կազմում է ամբողջ փոխանցումների 67%-ը:
Ամսական կտրվածքով տրանսֆերտների ամենամեծ ծավալը գրանցվել է հունիսին, հուլիսին և սեպտեմբերին:
Տրանսֆերտների այս աննախադեպ ներհոսքը պայմանավորված է ռուս-ուկրաինական պատերազմի հետևանքով Հայաստան ժամանած ռուսաստանցիներով։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմի պատճառով Հայաստան եկած ռուսաստանցիների մի մասը իր կապիտալը տեղափոխում է այստեղ։ Բացի բիզնես նպատակներից, ռուսաստանցիները Հայաստանում գումարներ են ծախսում նաև հանգստի, ժամանցի, տան վարձակալության և այլ նպատակներով։
Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկները ու դրամական փոխանցումների աննախադեպ ներհոսքը ծառայությունների ոլորտում մեծ պահանջարկ են ստեղծել։ Սեպտեմբերին լրագրողների հետ հանդիպմանը այս մասին հայտարարել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Ստեղծված պահանջարկն իր հերթին գրանցվող տնտեսական աճի հիմքերից մեկն է դարձել Հայաստանում:
Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) տվյալներով՝ 2022 թվականի հունվար-սեպտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ՝ Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 14,1%-ով: Տնտեսության ոլորտներից առավել բարձր աճ է գրանցվել հենց ծառայությունների ոլորտում՝ 27,1%: Նույն ընթացքում առևտուրն աճել է 14,5%-ով, շինարարությունը՝ 14,3%-ով, արդյունաբերությունը՝ 10%-ով: Գյուղատնտեսությունը շարունակում է անկում ապրել (անկումը՝ 0,7%):
Դրական ազդեցությամբ հանդերձ՝ տրանսֆերտների այս հոսքը նաև լուրջ ռիսկեր է պարունակում Հայաստանի տնտեսության համար:
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փորձագետ, տնտեսագետ Հայկ Բեջանյանի խոսքով՝ տնտեսության մեջ հավասարակշռության կետն է խախտվել: Եթե մինչև այս ներհոսքը դոլարի փոխարժեքը գտնվում էր 500 դրամի մակարդակում, գնաճը, արտադրությունը և տնտեսության մյուս ոլորտները ընթանում էին իրենց հունով, ապա դրամական փոխանցումների շեշտակի աճը փոխեց իրավիճակը՝ դրամը կտրուկ արժևորվել է, տնտեսության իրական հատվածում գնաճի տեմպերը արագացել են և այլն:
«Ստեղծվել է նոր շուկա: Խաղի նոր կանոններ են ի հայտ եկել: Տնտեսությունը փորձում է հարմարվել այս նոր իրավիճակին: Բիզնեսի ու բնակչության շրջանում նոր սպասումներ են ձևավորվել: Օրինակ՝ արտադրողը արդեն գնաճին համապատասխան է պլանավորում իր արտադրությունը, նոր գներ են, նոր ապրանքներ, նոր պահանջարկ»,- նկատում է տնտեսագետը:
Այդ գումարների կրճատումը, ըստ նրա, կհանգեցնի փողի առաջարկի կրճատմանը: Նոր հավասարակշռության կետ կձևավորվի: Այդ ժամանակ դոլարը կթանկանա, գնաճի վրա նոր ճնշումներ կլինեն ու կրկին հավասարակշռության կետը կխախտվի: Այդ ամենը բացասական ազդեցություն կունենա տնտեսական աճի վրա: Եվ եթե այդ աճի վրա դրական ազդող նոր ավելի ուժգին գործոն չլինի, տնտեսությունը հետընթաց կապրի:
Այս հոսքերը չեն նպաստել Հայաստանի քաղաքացիների կենսակերպի բարելավմանը
Ռուսաստանից Հայաստան հոսող գումարների մի մասի հասցեատերերը Ռուսաստանից Հայաստան տեղափոխված ռուսական բիզնեսներն են: Տնտեսագետ Հայկ Բեջանյանը կարծում է, որ նրանց պարագայում այս գումարների հոսքը երկարաժամկետ կարող է լինել: «Նրանք այստեղ ընկերություններ են բացել, հաշվեհամարներ ունեն հայաստանյան բանկերում: Արդեն կես տարուց ավելի է՝ այստեղ են: Եվ եթե նույնիսկ ռուս-ուկրաինական պատերազմը ավարտվի, նրանք այդքան շուտ հետ չեն գնա: Ժամանակ կպահանջվի բիզնեսն ու հաշիվները տեղափոխելու համար»,- ասում է տնտեսագետը:
Ըստ նրա՝ տրանսֆերտների «շուկան» ևս փոփոխվել է: Եթե դեռևս մեկ տարի առաջ այս գումարների հասցեատերերը Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնած հայաստանցիների ընտանիքներն էին, ապա այսօր Հայաստան տեղափոխված ռուսաստանցիներն են: Հետևաբար՝ այս գումարների ներհոսքը որևէ կերպ դրական չի ազդել Հայաստանի խոցելի խավի կյանքի վրա:
«Ընդհակառակը՝ գրանցվող այս բարձր գնաճի պարագայում այդ քաղաքացիների կենսակերպը վատացել է: Էկոնոմիկայի նախարարն էլ օրերս հայտարարեց, որ սպասվում է աղքատության մակարդակի բարձրացում: Ես չգիտեմ, թե ինչ հաշվարկներ կան այդ հայտարարության հիմքում, բայց տրամաբանական է, որ գնաճի պարագայում մարդկանց սոցիալական խնդիրները սրվում են, նրանց գնողունակությունն է նվազում»,- ասում է Հայկ Բեջանյանը:
Ինչ վերաբերում է դրամական հոսքերի հասցեատերերին՝ ռուսաստանցիներին, ապա նրանք սպառման նոր վարքագիծ են իրենց հետ «բերել», նոր մարդիկ՝ նոր դրամական հոսքեր, նոր պահանջարկ: Եվ Հայաստանի տնտեսությունը՝ մեծապես առևտրի ու ծառայությունների ոլորտները, փորձում են հարմարվել այդ պահանջարկին:
Հայաստան եկող գումարների մի մասն էլ առևտրային նպատակներով են
Թե այս տարվա ինն ամսում արտասահմանից Հայաստան ուղարկված գումարների որ մասի հասցեատերերն են ռուսները, որ մասինը՝ արտագնա աշխատանքի մեկնողների ընտանիքները, դժվար է ասել: Կենտրոնական բանկը նման տարբերակում չունի, հետևաբար հաշվարկներ անել հնարավոր չէ: Սակայն ակնհայտ է, որ գումարների ներհոսքը սկսեց շեշտակի աճել մարտից սկսած, երբ մեծ թվով ռուսաստանցիներ եկան Հայաստան:
Հայկ Բեջանյանը կարծում է, որ գումարների ոչ մեծ մասն էլ առևտրային նպատակներով են ուղարկվում: «Այդ գումարներով այստեղից ապրանք են գնում ու ուղարկում Ռուսաստան: Իսկ այստեղից գնված ապրանքը այլ երկրից են ներմուծում: Դրա ապացույց այն է, որ կան ապրանքներ, որոնք արտադրությունը այստեղ էապես չի աճել, բայց արտահանումը էական աճ է գրանցել: Դա հիմք է տալիս ենթադրելու, որ դա վերաարտահանում է տեղի ունենում»,- ասում է տնտեսագետը:
Նա չի բացառում, որ դրամական ներհոսքի այս շեշտակի աճից օգտվում են նաև սպեկուլյանտները՝ փորձելով գումարներ աշխատել փոխարժեքի շուկայում: Դա ապացուցելի չէ, բայցև չի բացառվում:
Դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումների աշխարհագրության մեջ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն շարունակում են մնալ հաստատուն դիրքերում: Այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին մոտ 3.5 մլրդ դոլարի 67%-ը, ինչպես նշեցինք, Ռուսաստանից է: ԱՄՆ-ին բաժին է ընկնում 14%-ը: Մյուս երկրների բացվածը սեպտեմբերի տվյալներով դեռևս չի հրապարակվել:

“Наркотик” армянской экономики: за 9 месяцев этого года трансферты в РА составили 3,5 млрд долларов
Денежные переводы из-за границы в Армению на сегодняшний день являются одним из источников кислорода для экономики страны. Помимо положительных последствий, трансферты при их нынешнем объеме стали своеобразным наркотиком для экономики, вызывая зависимость. Это чревато риском болезненных последствий в случае их возможного сокращения в будущем. Поступающие из-за рубежа суммы не повысили жизненный уровень наиболее уязвимого слоя общества, поскольку в большинстве своем их адресатом является не эта категория граждан.
По данным Центрального банка РА, за первые десять месяцев 2022 г. физические лица через банки отправили из-за границы в Армению сумму, эквивалентную 3 млрд 463 млн долларов. По сравнению с тем же периодом 2021 г. этот показатель вырос в 2,2 раза. В этом году только из России в Армению было переведено 2 млрд 318 млн долларов (рост в 3,6 раза), что составляет 67% от общего объема трансфертов.
В месячном разрезе наибольшая сумма трансфертов была зарегистрирована в июне, июле и сентябре.
Столь беспрецедентный приток денежных переводов обусловлен приездом в Армению россиян, покинувших свою страну из-за российско-украинской войны. В условиях вторжения России в Украину часть россиян перевезла свой капитал в РА. Помимо бизнеса, россияне тратят в Армении деньги на отдых, развлечения, аренду жилья и другие цели.
Приезжающие в нашу страну туристы и беспрецедентный приток денежных средств вызвали огромный спрос на услуги, о чем сообщил журналистам в сентябре председатель Центробанка Мартин Галстян.
В свою очередь увеличившийся спрос стал в Армении одной из основ экономического роста.
По данным Статистического комитета РА, в январе-сентябре 2022 г. по сравнению с аналогичным периодом прошлого года показатель экономической активности Армении вырос на 14,1%. В экономике наибольший рост – на 27,1% - зарегистрирован именно в сфере услуг. За тот же период объемы торговли выросли на 14,5%, строительства – на 14,3%, промышленности – на 10%. Вместе с тем в сельском хозяйстве сохраняется спад на 0,7%.
Наряду с положительным воздействием выросший поток трансфертов создает также серьезные риски для экономики Армении.
По словам Айка Беджаняна, в экономике нарушена точка баланса. Если до нынешнего притока трансфертов курс доллара находился на отметке 500 драмов, а процессы, связанные с ростом цен, производством и другими сферами экономики, шли своим ходом, то подчеркнутый рост денежных переводов изменил ситуацию: произошло резкое укрепление драма, темпы роста цен в реальном секторе экономики ускорились и т.д.
“Создан новый рынок, установлены новые правила игры. Экономика пытается приспособиться к создавшейся ситуации. В сфере бизнеса и среди населения сформировались новые ожидания. Так, производители уже планируют свое производство в соответствии с ростом цен. Новые цены, новые товары, новый спрос”,- отметил экономист.
Беджанян считает, что сокращение поступающих сумм приведет к сокращению предложения денег. Сформируется новая точка баланса. В этом случае доллар подорожает, на рост цен начнет оказываться новое давление, и точка баланса вновь нарушится. Все это отрицательно скажется на экономическом росте. И если не появится новый, более сильный фактор, оказывающий положительное воздействие на этот рост, экономика начнет переживать регресс.
Нынешние потоки трансфертов не повысили жизненный уровень граждан Армении
Адресатами большей части сумм, присылаемых из России в Армению, являются переведенные в РА российские бизнесы. В их случае поток этих сумм может быть долгосрочным, считает Айк Беджанян. “Они открыли здесь свои компании, у них счета в армянских банках. Они находятся здесь больше полугода. И если даже российско-украинская война закончится, они так скоро не вернутся обратно. Потребуется время для перевода бизнеса и счетов”,- отметил наш собеседник.
По его словам, изменился и “рынок” трансфертов: если год назад их адресатами были семьи уехавших на заработки в Россию граждан Армении, то сегодня – переехавшие в нашу страну россияне. Следовательно, приток этих сумм не оказал какого-либо положительного воздействия на жизнь уязвимого слоя армянского общества.
“Наоборот, в условиях высокого роста цен ухудшилось качество жизни этой категории граждан. А на днях министр экономики заявил, что ожидается повышение уровня бедности. Я не знаю, на каких расчетах основано это заявление, но вполне логично, что на фоне роста цен социальные проблемы людей обостряются, их покупательная способность падает”,- сказал Айк Беджанян.
Что касается адресатов трансфертов – россиян, то они “привезли” с собой новое потребительское поведение: новые люди – новые денежные потоки, новый спрос. И экономика Армении (главным образом сферы торговли и услуг) пытается приспособиться к этому спросу.
Часть трансфертов поступает в РА в коммерческих целях
Трудно сказать, адресатами какой части денежных средств, поступивших в Армению из-за рубежа за первые девять месяцев этого года, являются россияне, а какой части – семьи трудовых мигрантов. Очевидно, однако, что резкий рост притока денег начался в марте, когда в Армению приехало большое число россиян.
Айк Беджанян считает, что небольшая часть трансфертов поступает в Армению в коммерческих целях. “На эти деньги здесь покупаются товары, которые затем отправляются в Россию. Купленные в Армении товары импортируются из других стран. Это подтверждается тем, что производство некоторых видов товаров в нашей стране не увеличилось, между тем существенно выросли объемы импорта. Это позволяет предположить, что происходит реэкспорт”,- отметил Беджанян.
Он не исключил, что существенным ростом денежных притоков пользуются и спекулянты, которые пытаются заработать на рынке валют. Доказать это нельзя, но исключать тоже.
В географии присылаемых в Армению трансфертов твердые позиции продолжают занимать Россия и США. Как мы уже отметили, в январе-сентябре этого года 67% от 3,5 млрд долларов поступило из РФ, 14% - из США. Данные по остальным странам пока не опубликованы.