Գագիկ Խաչատրյանի որդիների ամերիկյան առանձնատունը հանվել է շուկայից. այն չի վաճառվել
Ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի որդիներին պատկանող ամերիկյան շքեղ առանձնատունը, որը վաճառքի էր հանվել ամիսներ առաջ, վերջերս հանվել է շուկայից եւ այս պահին չի վաճառվում:
Հիշեցնենք, որ 2011-ին Լոս Անջելեսի Վեսթվուդ շրջանի Հոլմբի Հիլզ թանկարժեք թաղամասի առանձնատներից մեկը (հասցեն՝ 530 South Mapleton Drive) 14,4 մլն դոլարով ձեռք է բերել Խաչատրյանի ավագ որդին՝ Գուրգենը, եւ նրա կառավարած «Veto Trust»-ը:
2016-ին «Veto Trust»-ը եւ դրա կառավարիչներից Թեդ Թադեւոս Խաչատրյանը առանձնատունը փոխանցել են վերջինիս ղեկավարած «WRH» ընկերությանը, որը գրանցված է Լոս Անջելեսում։ Ընկերության գործադիր ու ֆինանսական ղեկավարը, ինչպես նաեւ քարտուղարը Թեդ Խաչատրյանն է, տնօրենները՝ Արտյոմ եւ Գուրգեն Խաչատրյանները։ Չնայած փաստաթղթերով տան սեփականատերը «WRH»-ն է, իրական տերերը Գագիկ Խաչատրյանի որդիներն են:
2017-ին Խաչատրյանները այս հասցեում նոր տուն են կառուցել, որի բնակելի տարածքը 3126 քմ է, իսկ ընդհանուր անշարժ գույքի մակերեսը՝ 5224 քմ։
Այս տարվա ապրիլի 7-ին առանձնատունը հանվել էր վաճառքի 63.500.000 դոլարով:
Դրանից շատ չանցած՝ մայիսի 2-ին, ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը (դեպարտամենտը), որը ղեկավարում է այդ երկրի գլխավոր դատախազը, Խաչատրյանների առանձնատունը բռնագանձելու հայց է ներկայացրել Կալիֆոռնիայի Կենտրոնական շրջանի դատարան, հայցը պաշտպանում են ամերիկացի դատախազները։ Ամերիկյան կողմը գտնում է, որ Խաչատրյաններն այս առանձնատունը 2011-ին ձեռք են բերել անօրինական միջոցներով: Խոսքը գործարար Գագիկ Ծառուկյանի «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանի կողմից 2011 թ․ Խաչատրյաններին տրված 22.401.000 դոլարի մասին է, որը հայ ու ամերիկացի իրավապահները համարում են կաշառք (այն ժամանակ Գագիկ Խաչատրյանի գլխավորած ՊԵԿ-ի կողմից բարեհաճ վերաբերմունք ստանալու համար), իսկ Առուստամյանն ու Խաչատրյանները դա անվանում են փոխառություն եւ ոչ ավելին։
Դատարան դիմելուց 2 օր անց՝ մայիսի 4-ին, ամերիկացի դատախազները Կալիֆոռնիայի Լոս Անջելես շրջանի (Los Angeles County) պաշտոնական գրառումների գրասենյակում գրանցել են տվել ծանուցում այն մասին, որ վաճառքի հանված գույքի վերաբերյալ կա դատական գործ։ Սա նշանակում էր, որ Խաչատրյանները կարող էին վաճառել իրենց տունը, այսինքն՝ այն արգելանքի տակ չէր, սակայն եթե դատարանը որոշեր բավարարել դատախազների հայցն ու բռնագանձի տունը, ապա Խաչատրյաններից տունը ձեռք բերած գնորդը կանգնելու էր փաստի առաջ:
Անցյալ ամիս գրել էինք, որ նույնիսկ այս պայմաններում գնորդ է հայտնվել, ինչի մասին հուշում էին անշարժ գույքի առքուվաճառքով զբաղվող կայքերում առկա նշումները Խաչատրյանների տան վերաբերյալ (տես նկարում):
Ըստ այդ նշումների («under contract», «active under contract» կամ «accepting backup offers»)՝ առանձնատան վաճառքի վերաբերյալ նախնական համաձայնություն էր ձեռք բերվել, սակայն գործարքը դեռ ավարտին չէր հասցվել, եւ Խաչատրյանները պատրաստ էին դիտարկել այլ գնային առաջարկներ եւս:
Ըստ zillow.com կայքի՝ Գագիկ Խաչատրյանի որդիների առանձնատունը նման կարգավիճակում էր հունիսի 28-ից: Սակայն շուրջ 4 ամիս անց՝ նոյեմբերի 3-ին, անշարժ գույքը, որի վաճառքի գինը մնացել էր 63,5 մլն դոլար, հանվել է շուկայից՝ այդպես էլ չօտարվելով:

Американский особняк сыновей Гагика Хачатряна снят с рынка: он не был продан
Вынесенный несколько месяцев назад на продажу шикарный американский особняк сыновей бывшего министра финансов, бывшего председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна недавно был снят с рынка и на данный момент не продается.
Напомним, что в 2011 году старший сын Хачатряна Гурген и управляемая им «Veto Trust» приобрели за 14,4 млн долларов одну из вилл в престижном квартале Холмби Холлз Вествудского района Лос-Анджелеса (адрес: 530 South Mapleton Drive).
В 2016 г. «Veto Trust» и один из ее управляющих, Тед Тадевос Хачатрян, передали особняк возглавляемой им компании «WRH», которая зарегистрирована в Лос-Анджелесе. Тед Хачатрян является исполнительным и финансовым руководителем компании, а также ее секретарем, Артем и Гурген Хачатряны выполняют обязанности директоров.
И хотя в документах собственником дома числится компания «WRH», ее настоящие хозяева – сыновья Г.Хачатряна.
В 2017 г. братья построили по вышеуказанному адресу новый дом, жилая площадь которого составляет 3126 кв.м, а общая площадь недвижимости – 5224 кв.м. 7 апреля этого года особняк был выставлен на продажу за 63.500.000 долларов.
Вскоре после этого, 2 мая, департамент юстиции США, который возглавляет генпрокурор страны, обратился в окружной суд США по Центральному округу Калифорнии с иском о конфискации особняка.
Американская сторона считает, что в 2011 г. Хачатряны приобрели дом на незаконные средства. Речь идет о сумме в 22.401.000 долларов, переданной Хачатрянам в 2011 году гендиректором концерна “Мульти Групп”, принадлежащего крупному предпринимателю Гагику Царукяну, Седраком Арустамяном. Армянские и американские правоохранители считают эту сумму взяткой за благосклонное отношение Комитета госдоходов, который в тот период возглавлял Гагик Хачатрян. Сам Седрак Арустамян и Хачатряны утверждают, что это был просто займ.
4 мая, спустя два дня после обращения в суд, американские прокуроры зарегистрировали в офисе официальных записей Лос-Анджелесского района Калифорнии (Los Angeles County) извещение о том, что на выставленную на продажу недвижимость заведено судебное дело. Это означало, что Хачатряны могли продать свой особняк, поскольку он не находился под арестом, но если бы суд решил удовлетворить иск прокуроров и конфисковать недвижимость Хачатрянов, то ее покупатель встал бы перед фактом.
В прошлом году мы писали о том, что даже в этих условиях появился покупатель, о чем свидетельствовали записи на сайтах продажи недвижимости (см.фото).
Согласно этим записям («under contract», «active under contract» или «accepting backup offers»), была достигнута предварительная договоренность, однако сделка не была доведена до конца, и Хачатряны готовы были рассмотреть другие ценовые предложения.
Согласно сайту zillow.com, такой статус особняк сыновей Гагика Хачатряна имел с 28 июня. Однако спустя почти четыре месяца, 3 ноября, дом, стоимость которого все еще составляла 63,5 млн долларов, был снят с рынка без отчуждения.