Գագիկ Խաչատրյանի որդիները համաձայնության են եկել ամերիկյան շքեղ առանձնատան վաճառքի հարցում
ՊԵԿ նախկին նախագահ, ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի որդիները նախնական համաձայնություն են ձեռք բերել իրենց պատկանող ամերիկյան շքեղ առանձնատունը վաճառելու շուրջ, սակայն գործարքը դեռ ավարտին չի հասցվել: Հիշեցնենք, որ ամերիկացի դատախազները դատարանի միջոցով ցանկանում են բռնագանձել այս գույքը՝ համարելով, որ այն ձեռք է բերվել անօրինական միջոցներով:
2011 թ․ Խաչատրյանի որդիներից ավագը՝ Գուրգենը, եւ նրա կառավարած «Veto Trust»-ը 14,4 մլն դոլարով գնել էին Լոս Անջելեսի Վեսթվուդ շրջանի Հոլմբի Հիլզ թանկարժեք թաղամասի առանձնատներից մեկը (հասցեն՝ 530 South Mapleton Drive)։ 2017-ին Խաչատրյանները այս հասցեում նոր տուն էին կառուցել, որի բնակելի տարածքը 3126 քմ է, իսկ ընդհանուր անշարժ գույքի մակերեսը՝ 5224 քմ։
Երկհարկանի նոր վիլլան ունի 11 ննջասենյակ, 27 լոգասենյակ/զուգարան, ճաշասենյակ, ընտանեկան սենյակ, սպասավորների սենյակներ, տնային կինոթատրոն, գրադարան, մեդիա/երաժշտական սենյակ, հանգստի սենյակ, գրասենյակ, գինու մառան, նկուղ, ավտոտնակ, լվացքատուն, բակում կա լողազավան։
2016-ին «Veto Trust»-ը եւ դրա կառավարիչներից Թեդ Թադեւոս Խաչատրյանը առանձնատունը փոխանցել են վերջինիս ղեկավարած «WRH» ընկերությանը, որը գրանցված է Լոս Անջելեսում։ Ընկերության գործադիր ու ֆինանսական ղեկավարը, ինչպես նաեւ քարտուղարը Թեդ Խաչատրյանն է, տնօրենները՝ Արտյոմ եւ Գուրգեն Խաչատրյանները։ Չնայած փաստաթղթերով սեփականատերը «WRH»-ն է, իրական տերերը Գագիկ Խաչատրյանի որդիներն են։
Այս տարվա ապրիլի 7-ին առանձնատունը հանվել է վաճառքի 63.500.000 դոլարով: Դրանից շատ չանցած՝ մայիսի 2-ին, ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը (դեպարտամենտը), որը ղեկավարում է այդ երկրի գլխավոր դատախազը, Խաչատրյանների առանձնատունը բռնագանձելու հայց է ներկայացրել Կալիֆոռնիայի Կենտրոնական շրջանի դատարան, հայցը պաշտպանում են ամերիկացի դատախազները։
Ամերիկյան կողմը գտնում է, որ տունը Գագիկ Խաչատրյանի որդիները ձեռք են բերել ոչ օրինական ճանապարհով ստացված միջոցներով։ Խոսքը գործարար Գագիկ Ծառուկյանի «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանի կողմից 2011 թ․ Խաչատրյաններին տրված 22.401.000 դոլարի մասին է, որը հայ ու ամերիկացի իրավապահները համարում են կաշառք (այն ժամանակ Գագիկ Խաչատրյանի գլխավորած ՊԵԿ-ի կողմից բարեհաճ վերաբերմունք ստանալու համար), իսկ Առուստամյանն ու Խաչատրյանները դա անվանում են փոխառություն եւ ոչ ավելին։
Մայիսի 2-ին դատարան դիմելուց 2 օր անց՝ ամսի 4-ին, ամերիկացի դատախազները Կալիֆոռնիայի Լոս Անջելես շրջանի (Los Angeles County) պաշտոնական գրառումների գրասենյակում գրանցել են տվել ծանուցում այն մասին, որ վաճառքի հանված գույքի վերաբերյալ կա դատական գործ։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ Խաչատրյանների գույքի վրա կալանք է դրված, բայց հավանական գնորդներին հուշում է այն մասին, որ գույքի վերաբերյալ կա դատական վեճ: Այսինքն՝ եթե Խաչատրյանները կարողանան վաճառել գույքը, իսկ հետո դատարանը որոշի բավարարել դատախազների հայցն ու հօգուտ պետության բռնագանձել առանձնատունը, ամբողջ ռիսկը կրելու է տան նոր տերը, ով ստիպված է լինելու հրաժարվել դրանից:
Խաչատրյանների տան վաճառքով զբաղվում է «Hilton and Hyland» գործակալությունը։ Ապրիլից այս կողմ գույքի գինը մնացել է նույնը՝ 63,5 մլն դոլար: Սակայն հետաքրքիր է, որ գործակալության կայքում այս գույքի վաճառքի մասին հայտարարությունն այլեւս հասանելի չէ:
Առավել հետաքրքիր է անշարժ գույքի գործարքներով զբաղվող տարբեր ամերիկյան կայքերում առկա ինֆորմացիան առանձնատան մասին: Դրանցից շատերում գույքի վերաբերյալ այս պահին արված է «under contract», «active under contract» կամ «accepting backup offers» նշումը, ինչը նշանակում է, որ Խաչատրյանները գրավոր համաձայնություն են ձեռք բերել հավանական գնորդի հետ, սակայն այն վերջնական չէ, այսինքն՝ տվյալ գույքը գնել ցանկացողները կարող են ներկայացնել իրենց գնային առաջարկները:
Նույն գույքի վերաբերյալ տարբեր կայքերում նշումները տարբեր են: Դրանցից մեկում, օրինակ, Խաչատրյանների տան առքուվաճառքի կարգավիճակը նշվում է որպես «pending», ինչը նշանակում է, որ գործարքը մոտ է ավարտին (շատ ավելի մոտ, քան «under contract» կարգավիճակում): Որպես կանոն, «pending» կարգավիճակը նշանակում է, որ գնորդը որոշակի կանխավճար է մուծել եւ դիմել է բանկ՝ հիփոթեք ձեւակերպելու համար: Դրանից հետո կատարվում է գնվող գույքի գնահատում, ինչին պետք է հաջորդի բանկի պատասխանը: Հենց այս փուլում է, որ գույքի կարգավիճակը նշվում է «pending»՝ «սպասողական»: Այլ կերպ ասած՝ գույքի առքուվաճառքի գործարքի հաջողությունը կախված է գնորդի կողմից վարկ ստանալուց:
Ու չնայած այս դեպքում շատ քիչ բան է մնում գործարքն ավարտին հասցնելուն, այս փուլում եւս չեն բացառվում այլ գնորդներից նոր առաջարկներ լսելու հնարավորությունները:
Համադրելով տարբեր հարթակների նշումները Խաչատրյաններին պատկանող առանձնատան վերաբերյալ, ինչպես նաեւ հաշվի առնելով փաստը, որ դրա վաճառքի հայտարարությունը հանվել է միջնորդ գործակալության կայքից՝ կարող ենք ասել, որ Հոլմբի Հիլզ թաղամասի շքեղ տունը, որը ցանկանում են բռնագանձել ամերիկացի դատախազները, այս պահին գնորդ ունի:

Сыновья Гагика Хачатряна пришли к согласию в вопросе продажи своего роскошного американского особняка
Сыновья бывшего председателя Комитета госдохдов, бывшего министра финансов Гагика Хачатряна пришли к предварительному согласию в вопросе продажи принадлежащего им роскошного американского особняка, однако сделка пока не завершена. Напомним, что американские прокуроры намерены через суд конфисковать эту недвижимость, полагая, что она была приобретена незаконно.
В 2011 г.старший сын Г.Хачатряна Гурген Хачатрян и управляемая им траст «Veto Trust» приобрели за 14,4 млн долларов особняк в престижном квартале Холмби Хиллз в районе Вествуд в Лос-Анджелесе (адрес: 530 South Mapleton Drive). В 2017-ом Хачатряны построили по этому адресу новый дом, жилая площадь которого составила 3126 кв.м, а общая площадь недвижимости – 5224 кв.м.
Новая двухэтажная вилла имеет 11 спальных комнат, 27 ванных и туалетов, столовую, семейную комнату, комнату для прислуги, домашний кинотеатр, библиотеку, музыкальную комнату, комнату отдыха, кабинет, винный погреб, подвал, гараж, прачечную, открытый бассейн.
В 2016 г. особняк был передан в управление зарегистрированной в Лос-Анджелесе компании “WRH”, принадлежащей одному из управляющих траста «Veto Trust» Теду Тадевосу Хачатряну. Последний является ее исполнительным, финансовым руководителем и секретарем, а братья Артем и Гурген Хачатряны занимают должности директоров. И хотя по документам собственником особняка является «WRH», его настоящие владельцы – сыновья Гагика Хачатряна.
7 апреля этого года особняк был выставлен на продажу за 63.500.000 долларов. Однако уже 2 мая департамент юстиции США, которым руководит генпрокурор страны, обратился в окружной суд Центрального округа штата Калифорния с иском о конфискации особняка Хачатрянов.
Американская сторона считает, что сыновья бывшего высокопоставленного должностного лица Армении приобрели дом на средства, полученные незаконным путем. Речь идет о 22.401.000 долларов, которые в 2011 г. передал Хачатрянам гендиректор концерна “Мульти Групп”, принадлежащего предпринимателю Гагику Царукяну, Сурен Арустамян. Армянские и американские правоохранители расценивают эту сумму как взятку за благосклонное отношение Комитета госдоходов, который в то время возглавлял Гагик Хачатрян, однако сам Арустамян и Хачатряны утверждают, что это займ.
4 мая, спустя два дня после обращения в суд, американские прокуроры зарегистрировали в офисе официальных регистраций Лос-Анджелесского района Калифорнии оповещение о том, что выставленный на продажу дом фигурирует в судебном деле. Это, разумеется, не означает, что на имущество Хачатрянов наложен арест, однако для потенциальных покупателей это подсказка о том, что данная недвижимость является предметом судебного спора. Это значит, что если Хачатрянам удастся продать особняк, однако потом суд решит удовлетворить иск прокуроров и конфисковать недвижимость в пользу государства, то новому владельцу придется отказаться от нее.
Продажей дома Хачатрянов занимается агентство «Hilton and Hyland». С апреля этого года его цена остается неизменной – 63,5 млн долларов. Примечательно, что на сайте агентства объявление о продаже этого особняка уже недоступно. Еще более примечательна та информация об особняке Хачатрянов, которая размещена на различных американских сайтах купли-продажи недвижимости. Дело в том, что многие объявления о продаже этого дома снабжены пометками «under contract», «active under contract» или «accepting backup offers». Это означает, что хотя Хачатряны достигли письменного согласия с потенциальным покупателем, оно не является окончательным. То есть желающие приобрести особняк могут предложить свою цену.
На разных сайтах объявления о продаже этого дома снабжены разными пометками. Так, в одном из них статус продажи особняка указан как «pending», означающий, что сделка близка к завершению. Этот статус, как правило означает, что покупатель внес определенный аванс и обратился в банк для оформления ипотеки. После этого производится оценка покупаемого имущества, за которой следует ответ банка. Именно на данном этапе статус обозначается как «pending», то есть состояние ожидания. Иными словами, успех этой сделки зависит от того, получит покупатель кредит или нет.
И хотя в таких случаях сделка бывает очень близка к завершению, тем не менее не исключено, что и на этом этапе могут поступить предложения от новых покупателей.
Сопоставив пометки к размещенным на различных сайтах объявлениям о продаже особняка Хачатрянов, а также приняв во внимание тот факт, что аналогичное объявлено удалено с сайта агентства-посредника, можно утверждать, что роскошный особняк в квартале Холмби Хиллз, который хотят конфисковать американские прокуроры, на данный момент имеет покупателя.