Խաչատրյանների շքեղ վիլլան՝ հայ եւ ամերիկացի իրավապահների թիրախում․ թղթերով ո՞վ է տերը, ի՞նչ գույք է եւ որքա՞ն է գնահատված
Պետեկամուտների կոմիտեի նախկին (2008-2014 թթ․) նախագահ, ֆինանսների նախկին (2014-2016 թթ․) նախարար Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող ամերիկյան շքեղ առանձնատունը վերջերս կրկին հայտնվել է հանրային ուշադրության կենտրոնում։ Պատճառն ամերիկյան իշխանությունների կողմից դրա բռնագանձման գործընթաց սկսելն է։ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ այս հարցում իրենց վճռական աջակցություն են ցուցաբերել Հայաստանի գլխավոր դատախազությունն ու ԱԱԾ-ն։
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Սրբուհի Գալյանն օրերս ԱԺ-ում հայտարարեց, որ Խաչատրյանների վերաբերյալ քննարկումներն ԱՄՆ գործընկերների հետ սկսվել են դեռեւս 2018-2019 թվականներից, երբ գլխավոր դատախազությունում դեռ չէր ստեղծվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը: Գալյանի խոսքով՝ քրեական գործի շրջանակում համապատասխան հարցումներ են ուղարկվել տարբեր երկրներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ, եւ գործընկերները պատրաստակամություն են հայտնել օգնել Հայաստանին: «ԱՄՆ-ի կողմից վարույթի նախաձեռնման հիմքում ընկած է դատախազության գործողությունների ամբողջությունը»,- ասել է Սրբուհի Գալյանը:
Իրականում, սակայն, թե՛ գլխավոր դատախազությունը, թե՛ ԱԱԾ-ն Խաչատրյանների գույքի մասին իմացել են առնվազն 2016 թվականից։ Բայց ի՞նչ են արել այն ժամանակ։ Ոչինչ։ Ավելի ճիշտ՝ ԱԱԾ-ն որոշել էր հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով քրգործ չհարուցել։ Հիմա թող ԱԱԾ-ն ասի՝ քաղաքական պատվե՞ր է կատարել, թե՞ ծառայության քննչական վարչությունը (ներկայում՝ քննչական դեպարտամենտ) մասնագիտական առումով գործել է ոչ պրոֆեսիոնալ։
Իսկ ամեն ինչ սկսվել էր «Հետքի» հրապարակումից այն մասին, որ Գագիկ Խաչատրյանի որդիները՝ Գուրգեն եւ Արտյոմ Խաչատրյանները, 2010 եւ 2011 թթ․ երկու առանձնատուն էին գնել Լոս Անջելեսի շքեղ թաղամասերից մեկում։ Այն ժամանակ եղբայրներից Գուրգենը 27-28 տարեկան էր, իսկ Արտյոմը՝ 24-25։ Ճիշտ է՝ նրանց հայրն այն տարիներին դեռ «սուպերնախարարի» անուն չէր հանել, բայց արդեն իսկ խոշոր կարողության տեր էր։
355 հասցեի տունը Խաչատրյաններն օտարել են օֆշորային գնորդի
2010-ի օգոստոսին եղբայրները նախ գնել էին Լոս Անջելեսի Վեսթվուդ (Westwood) շրջանում իր թանկարժեք առանձնատներով հայտնի Հոլմբի Հիլզ (Holmby Hills) թաղամասի տներից մեկը՝ վճարելով 11 մլն դոլար (հասցեն՝ 355 South Mapleton Drive)։ Վաճառողը Բըրնդորֆ (Birndorf) ընտանիքն էր։ Անշարժ գույքի ընդհանուր մակերեսն, ըստ փատաթղթերի, 6721 քմ էր, իսկ 1939-ին կառուցված առանձնատան բնակելի մակերեսը՝ 563 քմ։ Երհարկանի տունն ուներ 6 ննջասենյակ, 5 լոգասենյակ, մեծ նախասրահ, շքեղ հյուրասենյակ, ճաշասենյակ, խորդանոց, խոհանոց եւ նախաճաշի առանձին սենյակ, ավտոտնակ: Բակում՝ լողավազան եւ մեծ տաղավար, թենիսի կորտ:
Խաչատրյանների հարեւաններն են եղել «Փլեյբոյի» հիմնադիր Հյու Հեֆները եւ նրա կինը, «Գուգլի» միլիարդատեր Էրիկ Շմիդտը, միլիարդատեր գործարար Շոն Պարկերը, «Ֆորմուլա-1»-ի նախկին ղեկավարի դուստրը՝ մոդել Պետրա Էկլստոունը, այլ հայտնի հարուստներ։
Գույքը գնելուց 9 ամիս անց՝ 2011-ի մայիսին, Գուրգեն եւ Արտյոմ Խաչատրյաններն այն հավատարմագրային կառավարման էին հանձնել «Veto Trust»-ին եւ դրա կառավարիչ Աբրահամ Ստեփանյանին։
Թրասթը (trust, անգլերենից բառացի՝ վստահություն) իրավահարաբերության ձեւ է, երբ տվյալ գույքի, ունեցվածքի սեփականատերը՝ հիմնադիրը, այն հանձնում է հոգաբարձուին կամ կառավարչին (trustee), ով պարտավորվում է ունեցվածքի հետ կատարել այնպիսի գործողություններ, որոնք մաքսիմալ օգուտ կբերեն շահառուներին (բենեֆիցիարներին): Թրասթի յուրահատկությունն այն է, որ հիմնադիրը դրա ստեղծման պահից կորցնում է գույքի հանդեպ սեփականության իրավունքները մինչեւ թրասթի՝ պայմանագրով նախատեսված ավարտը, սակայն նման իրավունքներ չունեն նաեւ կառավարիչն ու շահառուն: Սա, մասնավորապես, լավ է նրանով, որ, օրինակ, հիմնադիրը, իր գույքի մեծ մասը թրասթի վրա փոխանցելով, ցույց է տալիս, որ բավարար ակտիվներ չունի, ինչի շնորհիվ ստանում է հարկային արտոնություններ կամ պետական օգնություն, մյուս կողմից՝ թրասթի անվամբ ձեւակերպված գույքն անհասանելի է դառնում հիմնադրի հավանական պարտատերերի համար: Թրասթի թե՛ կառավարիչները, թե՛ շահառուները կարող են լինել մեկից ավելին։
Աբրահամ Ստեփանյանի, ինչպես նաեւ նրա ու Խաչատրյանների կապի մասին եւս գրել ենք դեռ 2016-ին։
2016-ի հունիսին «Veto Trust»-ը եւ դրա կառավարիչներից Թեդ Թադեւոս Խաչատրյանը, ով Ա․ Ստեփանյանի նման Խաչատրյան եղբայրների մերձավորներից է, 355 հասցեի տունը փոխանցել են Թեդ Խաչատրյանի ղեկավարած «Westside Residential Holdings LLC»-ին (2019-ին այս ընկերությունը լուծարվել է), որը գրանցված էր Լոս Անջելեսում։ Բայց ինչպես տեսնում ենք փաստաթղթերում, սա չի եղել գումարի դիմաց դասական վաճառք, այսինքն՝ իրականում Գուրգեն եւ Արտյոմ Խաչատրյաններն են մնացել առանձնատան իրական տերեր։
Այդուհանդերձ, 2017-ի ապրիլին «Westside Residential Holdings»-ը Գագիկ Խաչատրյանի որդիների առանձնատունը 18,8 մլն դոլարով վաճառել է «Kykl Bh S.A.»-ին, որը օֆշորային Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված ընկերություն է։ Այն ժամանակ «Հետքը» գրել էր գործարքի մասին։ Նկատենք, որ տունը վաճառքի էր հանվել դեռ 2016-ի հունիսին 35 մլն դոլարով։ Աստիճանաբար Խաչատրյաններն էժանացրին այն եւ, ի վերջո, գտան գնորդի։
Այս տանն առնչվող հաջորդ գործարքը տեղի է ունեցել 2017-ի հոկտեմբերին, երբ ԱՄՆ Դելավեր նահանգում (այս նահանգը, ինչպես օֆշորները, համարվում է հարկային դրախտ) գրանցված «Dobacor Mezzanine LLC»-ն այն փոխանցել է տան հասցեի անունով ստեղծված եւ նույնպես Դելավերում գրանցված «355 S Mapleton LLC»-ին։ Փաստաթղթերից պարզ չէ, թե ինչպես է վիրջինյան «Kykl Bh»-ից տունն անցել «Dobacor Mezzanine»-ին, բայց հավանաբար սրանց հետեւում կանգնած է նույն սեփականատերը։ Կարող ենք ասել, որ նույն տիրոջն է պատկանում նաեւ «355 S Mapleton LLC»-ն, որովհետեւ թե՛ սրա, թե՛ «Dobacor Mezzanine»-ի կալիֆոռնիական մասնաճյուղերի հասցեները նույնն են։ Այդուհանդերձ, հստակ չէ, թե Խաչատրյանների տունը գնած, ապա իրար փոխանցած երեք ընկերությունների իրական սեփականատերն ով է։ Հստակ է, որ դրանց բոլորին կապում է իրավաբան Ուիլյամ Պակի (William Pak) անունը։ Փաստ է նաեւ այն, որ «355 S Mapleton LLC»-ն 2018-ի դեկտեմբերին ամերիկյան «First Credit Bank»-ից 28,3 մլն դոլար վարկ է վերցրել շինարարության համար։ Բանն այն է, որ 1939-ին կառուցված առանձնատունը նոր տիրոջ կողմից 2018-ի տարեսկզբին քանդվել է, եւ դրա տեղում հիմա շինարարություն է ընթանում։
Արբանյակային պատկերները հուշում են, որ 355 հասցեի հետ միասին քանդվել է նաեւ հարեւան տունը (333 South Mapleton Drive, սեփականատեր է գրանցված «333 S Mapleton LLC»-ն), ինչն, ըստ էության, նշանակում է, որ նոր տերը ձեռք է բերել երկու հարեւան առանձնատները, միացրել դրանց տարածքները ու հիմա նոր տուն է կառուցում այդտեղ։
2021 թ․ 355 հասցեի անշարժ գույքը գնահատվել է 21,2 մլն դոլար, որից 19,8 մլն-ը հողի արժեքն է, իսկ 1,4 մլն-ը՝ հողի վրա եղած կառույցների։ Վերջիններիս համեմատաբար ցածր արժեքը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ դեռ շինարարություն է ընթանում։ Անշարժ գույքի ընդհանուր արժեքի հիման վրա հաշվարկվել է շուրջ 250 հազ․ դոլարի գույքահարկ 2021 թ․ համար։
Ըստ Գուրգեն Խաչատրյանի՝ տները գնել են բիզնես խնայողություններով, փոխառություններով եւ վարկային միջոցներով
ԱՄՆ եւ ՀՀ իրավապահների ներկա հայտարարություններից գալիս ենք այն հետեւության, որ նրանց կողմից 355 հասցեի տան վերաբերյալ որեւէ պահանջ չկա։ Չնայած մինչեւ հիմա էլ պարզ չէ, թե 2010 թ․ Գագիկ Խաչատրյանի 27 եւ 24 տարեկան որդիներին իրականում որտեղից 11 մլն դոլար՝ նման շքեղ վիլլա գնելու համար։
Գուրգեն Խաչատրյանը դրան ուներ իր բացատրությունը։ Մեր առաջին հոդվածի հրապարակումից հետո՝ 2016-ին, նա «Հետքին» փոխանցել էր, որ 355 եւ դրանից մոտ 200 մետր հեռավորության վրա գտնվող 530 հասցեի (530 South Mapleton Drive) տները ինքն ու եղբայրը գնել են տարբեր միջոցների համադրմամբ․ «Այդ գործարքները իմ, եղբորս եւ մեր գործընկերների տնտեսական գործունեության բաղկացուցիչ մասն է: Գործարքների հիմքում եղել են բիզնես խնայողություններ, փոխառություններ եւ վարկային միջոցներ»: Բայց թե՛ 355-ին, թե՛ 530-ին առնչվող թղթերում որեւէ նշում չկա այն մասին (տես վերեւի նկարում), որ Խաչատրյանները տները գնելիս օգտվել են վարկային միջոցներից, այնինչ այս տների նախկին ու ներկա տերերը վարկեր են վերցրել, նույնիսկ մի քանի անգամ։
«Հոդվածում ներկայացված գործարքներն իմ եւ եղբորս կողմից իրականացվող տնտեսական գործունեության մի մասն են կազմում,- 2016-ին մեր հրապարակմանն արձագանքել էր Գուրգեն Խաչատրյանը,- հոդվածում ներկայացված փաստերից ակնհայտ է, որ դրանք ընդամենը անշարժ գույքի առուվաճառքից եկամուտ ստանալու համար իրականացվող գործունեություն է: Բացի շահույթ ստանալուց՝ այլ նպատակ գործարքները չեն հետապնդում»: Այսինքն՝ Խաչատրյանն ասում էր, որ իրենց նպատակը տուն առնելն ու հետո վաճառելն է եղել։ 2010-ին 11 մլն դոլարով գնած առանձնատունը 7 տարի անց 18,8 մլն-ով վաճառելը, անշուշտ, հաջող գործարք է։ Բայց նման արժեքով տուն ձեռք բերելու համար նախ պետք է փող ունենալ։ Իսկ թե որտեղից, այլ հարց է։
6 տարի առաջ դատախազությունն ու ԱԱԾ-ն Խաչատրյանների գործարքներում հանցավոր ոչինչ չեն տեսել
2016-ի հունիսին մեր առաջին նյութը հրապարակելուց հետո այն ժամանակվա ՀՀ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը հուլիսի 1-ին հոդվածն ուղարկել էր ԱԱԾ՝ սահմանված կարգով ընթացք տալու համար։ ԱԱԾ-ն այն ժամանակ ղեկավարում էր Գեորգի Կուտոյանը։ «Քննարկման արդյունքում ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում 16.07.2016 թ. որոշում է կայացվել հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին»,- հետագայում մեզ հայտնել էին դատախազությունից, իսկ ԱԱԾ-ն փոխանցել էր, թե քանի որ որոշվել է քրգործ չհարուցել, ծառայությունն իրավական փոխօգնության միջնորդությամբ ԱՄՆ-ին չի դիմել: Գլխավոր դատախազությունն ու ԱԱԾ-ն «Հետքին» չէին տրամադրել քրգործ չհարուցելու մասին որոշումը։
Բայց հիմա փոխդատախազ Գալյանի խոսքերից պարզվում է, որ 2018-2019 թթ․ ՀՀ իրավապահներն ԱՄՆ գործընկերների հետ սկսել են քննարկել Խաչատրյանների ամերիկյան ունեցվածքը։ Նրանց թիրախում հայտնվել է 530 հասցեի առանձնատունը (530 South Mapleton Drive), որը մինչ օրս նախկին պաշտոնյայի հարազատներին է պատկանում։
Ավելի քան 3000 քմ բնակմակերեսով վիլլան գնահատվել է մոտ 34 մլն դոլար, Խաչատրյանները վաճառքի են հանել 63,5 մլն-ով
530 հասցեի վիլլան 2011-ի օգոստոսին ձեռք են բերել Գուրգեն Խաչատրյանն ու «Veto Trust»-ը (ինչպես ասացինք, թրասթը մի քանի կառավարիչ կարող է ունենալ)։ Գույքը 14,4 մլն դոլարով վաճառել են Ռոբերտ Հարաբեդյանը (Robert A. Harabedian), Լեսլի Քլինգերն (Leslie S. Klinger) ու նրանց «Mapleton Trust»-ը: Անշարժ գույքի ընդհանուր մակերեսը մոտ 5220 քմ էր, իսկ առանձնատան բնակելի մակերեսը՝ 594 քմ։ Վիլլան (տես ստորեւ) կառուցվել էր 1927-ին, ուներ 5 ննջասենյակ ու 6 լոգասենյակ, ճաշասենյակ, ընտանեկան սենյակ, խորդանոց, ավտոտնակ, դրսում կար լողավազան։
Տունը գնելուց մի քանի տարի անց Խաչատրյանները քանդել են այն։ 2016-ի փետրվարի արբանյակային պատկերները ցույց են տալիս, որ 530 հասցեի տան տեղում շինարարություն է ընթանում։ Այն, որ նախկին պաշտոնյայի որդիները նոր վիլլա են կառուցում, «Հետքը» գրել էր 2016-2017 թթ․։ Ըստ փաստաթղթերի՝ նոր տունը կառուցվել է 2017-ին, չնայած արբանյակային նկարները հուշում են, որ առնվազն մինչեւ 2019-ի օգոստոս այստեղ շարունակվել են շինաշխատանքները։
Եթե նախորդ տան բնակմակերեսը 594 քմ էր, ապա այս նորն ունի ոչ ավել, ոչ պակաս 3126 քմ բնակելի տարածություն, իսկ գույքի ընդհանուր մակերեսը 5224 քմ է։
Երկհարկանի նոր վիլլան ունի 11 ննջասենյակ, 27 լոգասենյակ/զուգարան, ճաշասենյակ, ընտանեկան սենյակ, սպասավորների սենյակներ, տնային կինոթատրոն, գրադարան, մեդիա/երաժշտական սենյակ, հանգստի սենյակ, գրասենյակ, գինու մառան, նկուղ, ավտոտնակ, լվացքատուն, բակում կա լողազավան։
530 հասցեի գույքը գնելուց մոտ 5 տարի անց՝ 2016-ի հունիսին, «Veto Trust»-ն ու դրա կառավարիչներից Թեդ Խաչատրյանն այն փոխանցել են վերջինիս ղեկավարած «WRH LLC»-ին։
Վերջինս հիմնադրվել էր 2016-ի փետրվարին Լոս Անջելեսում։ 2019-ի մայիսին ընկերությունը վերակազմակերպվել է «WRH Inc.»-ի։ Սրա գործադիր ու ֆինանսական ղեկավարը, ինչպես նաեւ քարտուղարը Թեդ Խաչատրյանն է, տնօրենները՝ Արտյոմ եւ Գուրգեն Խաչատրյանները։
Ընկերության փաստաթղթերում բոլորի հասցեն նույնն է՝ Լոս Անջելես, Վեսթ Տոլուկա Լեյք թաղամաս (4241 Cahuenga Boulevard, Suite 209, West Toluca Lake, California, USA)։ Բայց իրականում սա Թեդ Խաչատրյանի հասցեն է։
2021 թ․ Խաչատրյանների այս վիլլան գնահատվել է 33,8 մլն դոլար, որից 16,7 մլն-ը հողի արժեքն է, իսկ 17,1 մլն-ը՝ հողի վրա եղած կառույցների։ Անշարժ գույքի ընդհանուր արժեքի հիման վրա հաշվարկվել է 400 հազ․ դոլարի գույքահարկ 2021 թ․ համար։ Կալիֆոռնիա նահանգում անշարժ գույքի գնահատված արժեքը (property’s assessed value) սովորաբար հավասար է դրա ձեռքբերման գնին, որն ամեն տարի աճում է 2 տոկոսով, այսինքն՝ տարեցտարի գույքը թանկանում է։
Այս տարվա ապրիլի 7-ին վիլլան հանվել է վաճառքի 63,5 մլն դոլարով։ Վաճառքով զբաղվում է «Hilton and Hyland» գործակալությունը։
Բայց ինչպես ասվեց վերեւում, ամերիկյան իրավապահներն արդեն այս գույքի բռնագանձման գործընթաց են սկսել։
Ամերիկացի դատախազները պետք է հիմնավորեն, որ Խաչատրյանների վիլլան ենթակա է բռնագանձման
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը մայիսի 5-ին հայտնեց, որ մայիսի 2-ին հայց է ներկայացրել Կալիֆոռնիայի Կենտրոնական շրջանի դատարան։ Մեղադրող կողմը (ԱՄՆ-ում արդարադատության նախարարության կամ դեպարտամենտի ղեկավարը երկրի գլխավոր դատախազն է) պնդում է, որ հայ գործարար Սեդրակ Առուստամյանն ավելի քան 20 մլն դոլար կաշառք է մուծել նախկին պաշտոնյա Գագիկ Խաչատրյանին՝ իր բիզնեսի նկատմամբ բարենպաստ հարկային ռեժիմ ձեւավորելու համար։ Ըստ ամերիկացի իրավապահների՝ այդ կաշառքը ենթադրաբար օգտագործվել է Հոլմբի Հիլզում անշարժ գույք գնելու համար (ինչպես նշեցինք, 530 հասցեի տունը 2011-ին գնվել է 14,4 մլն դոլարով), որն էլ վերջերս 63,5 մլն դոլարով հանվել է վաճառքի։
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ գործը հետաքննել են ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի եվրասիական թիրախային խումբն ու ԱՄՆ մարշալների ծառայությունը, որոնց աջակցություն են ցուցաբերել ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ու ԱԱԾ-ն։ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը հշեցնում է, որ դատախազների կողմից դատարան ներկայացվածը քաղաքացիական հայց է, եւ ամերիկյան կառավարությունն է պարտավոր հիմնավորել, որ գույքը ենթակա է բռնագանձման։
Ամերիկացիների հիշատակած ենթադրյալ կաշառքի գործի մասին ՀՀ ԱԱԾ-ն հայտարարել էր 2020-ի մայիսին։ Ըստ այդմ՝ Գագիկ Խաչատրյանի որդիները, տեղյակ լինելով հոր եւ մի շարք տնտեսվարող սուբյեկտների, այդ թվում՝ ՀՀ խոշոր հարկատուների ցանկում ընդգրկված կոնցեռնի գլխավոր տնօրենի միջեւ (ԱԱԾ նկատի ուներ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանին) ընդհանուր հովանավորչության համար առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու համաձայնության մասին, հանդիպել են ձեռնարկատիրոջ (Առուստամյանի) հետ եւ քննարկել հանցագործության առարկան փոխանցելու տարբերակները: Վերջիններիս (Խաչատրյանների) նախաձեռնությամբ նշված գումարի հանցավոր ծագումը թաքցնելու, իրական բնույթը, ծագման աղբյուրը, տնօրինման եղանակը խեղաթյուրելու, իրական պատկանելությունը թաքցնելու նպատակով, նշված ձեռնարկատերը 2011 թ․ ընթացքում կաշառքի առարկան՝ 22.401.000 դոլարը, փոխանցել է նրանց մատնանշած եւ նրանց հետ փոխկապակցված ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ մի շարք կազմակերպությունների հաշվեհամարներին, ավելին՝ նշված գործարքի հանցավոր բնույթը թաքցնելու եւ քողարկելու համար ձեւականորեն կնքվել են փոխառության 2 պայմանագրեր: ԱԱԾ-ն այս դրվագով մեղադրանք է առաջադրել թե՛ Սեդրակ Առուստամյանին, թե՛ Գուրգեն Խաչատրյանին։
Առուստամյանը մի որոշ ժամանակ կալանավորված էր, բայց 2020-ի դեկտեմբերին 50 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակվեց։ Նա չի ընդունում կաշառք տալու մեղադրանքը՝ նշելով, որ փոխառության պայմանագրերը իրական են։ Ինչ վերաբերում է Գուրգեն Խաչատրյանին, նրա մասով ԱԱԾ-ն դեռ 2020-ի գարնանը հայտարարել էր․ «Վերջինս, պատշաճ ծանուցված լինելով վարույթն իրականացնող մարմին ներկայանալու անհրաժեշտության մասին, խախտելով կիրառված խափանման միջոցի՝ չհեռանալու մասին ստորագրության պայմանները, նախաքննական մարմին այդպես էլ չի ներկայացել եւ թաքնվել է քննությունից, որից հետո վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը»։ Մինչ օրս Գուրգեն Խաչատրյանը հետախուզման մեջ է։
Խաչատրյանների ու Առուստամյանի վերաբերյալ ԱԱԾ-ի հաղորդագրությունից ժամեր առաջ՝ 2020-ի մայիսին, երբ արդեն հայտնի էր, որ դատարանը Գուրգեն Խաչատրյանին կալանավորելու միջնորդությունը բավարարել է, վերջինս հայտարարություն էր տարածել, որում, մասնավորապես, ասել էր․ «Ինձ առաջադրված մեղադրանքը պետության կողմից ազատ տնտեսական գործունեության եւ մարդու անձնական կյանքի կոպիտ միջամտություն է։ Բարոյական գնահատական չեմ հնչեցնի. մարդիկ տեսնում ու վերլուծում են ամեն ինչ։ Արձանագրելով այս գործընթացների խիստ անօրինականությունը, քննչական մարմնի եւ դատարանների որոշումների ուղղորդված լինելը, նպատակահարմար չեմ գտնում ներգրավվել այդ պրոցեսներին ու կալանավորի կարգավիճակ ձեռք բերել՝ ինքս էլ նպաստելով այդ անօրինականությունների զարգացմանը»։
Այն բանից հետո, երբ ամերիկյան կողմը հայտարարեց բռնագանձման հայցի մասին, հայտարարություն տարածեց նաեւ Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը։ Դրանում, մասնավորապես, ասվում էր․ «Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը այս գործընթացը որակել է որպես բիզնեսմենների ազատ տնտեսական գործունեության խոչընդոտման հերթական դեպք, որն իրականացվում է առանց այն հաստատող որեւէ հիմնավոր ապացույցի։ Խումբը հայտնել է, որ առկա են բոլոր իրավական հիմքերը հայցադիմումի օրինականությունը վիճարկելու օրենքով սահմանված բոլոր ատյաններում, ինչի ուղղությամբ արդեն իսկ ձեռնարկվում են միջոցներ: Նշենք, որ Խաչատրյանները անշարժ գույքի զարգացման ոլորտում մի քանի միջազգային գործարք են իրականացրել, ընդ որում պետք է ասել, որ դրանք միշտ համապատասխանել են բոլոր օրենսդրական պահանջներին»:
Զուգահեռաբար Հայաստանում սկսեցին քննարկել, թե եթե նույնիսկ ամերիկյան դատարանը բավարարի հայցը, արդյոք ՀՀ-ն կկարողանա գումար ստանալ՝ հաշվի առնելով այս ոլորտում հայ-ամերիկյան իրավապայմանագրային բազան։
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Սրբուհի Գալյանը օրերս ԱԺ-ում հայտարարել է, թե Խաչատրյանների գույքի վերադարձի մասին խոսելը դեռ վաղ է՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ-ում ընթացող իրավական գործընթացը, բայց նաեւ հայտնել է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ներգրավված է այդ գործում:

Роскошная вилла Хачатрянов оказалась в поле зрения армянских и американских правоохранителей: кто владелец дома по документам, и в какую сумму он оценен?
Роскошная американская вилла, принадлежащая семье бывшего председателя Комитета госдоходов РА (2008-2014 гг․), бывшего министра финансов (2014-2016 гг․) Гагика Хачатряна вновь оказалась в центре внимания общественности. Поводом для этого стал инициированный американскими властями процесс ее конфискации. Министерство юстиции США заявило, что решительное содействие в этом вопросе им оказали Генпрокуратура и Служба национальной безопасности Армении.
На днях заместитель генпрокурора РА Србуи Галян, выступая в Национальном Собрании, заявила, что обсуждения с американскими коллегами дела семьи Хачатрян начались в 2018-2019 гг., когда в Генпрокуратуре еще не было создано управление по делам конфискации имущества незаконного происхождения. По словам С.Галян, в рамках уголовного дела соответствующие запросы были направлены в различные страны, в том числе США, и зарубежные коллеги выразили готовность помочь правоохранителям Армении. “В основе инициированного Соединенными Штатами производства лежит комплекс действий прокуратуры”,- отметила заместитель генпрокурора РА.
В действительности Генпрокуратура и СНБ знали об имуществе Хачатрянов по меньшей мере с 2016 года. Но что они тогда сделали? Ровным счетом ничего. Вернее, СНБ решила не возбуждать уголовное дело на основании отсутствия состава преступления. Поэтому сейчас это ведомство должно объяснить, чем было обусловлено принятое тогда решение – выполнением политического заказа или непрофессиональными действиями следственного управления (в настоящее время следственный департамент) СНБ?
Между тем все началось с публикации Hetq.am, в которой рассказывалось о том, что сыновья Гагика Хачатряна Гурген и Артем в 2010 и 2011 гг. купили два особняка в одном из самых роскошных районов Лос-Анджелеса. На тот момент Гургену Хачатряну было 27-28 лет, Артему Хачатряну – 24-25 лет. Правда, в те годы их отец еще не приобрел славу “суперминистра”, но уже владел огромным состоянием.
Дом номер 355 Хачатряны отчуждили офшорному покупателю
В 2010 году братья купили дом в очень дорогом квартале Холмби Хиллз (Holmby Hills) в лос-анджелесском районе Вествуд (Westwood), заплатив за него 11 млн долларов (адрес: 355 South Mapleton Drive). Продавцом была семья Бэрндорф (Birndorf). По документам общая площадь недвижимости составляла 6721 кв.м, жилая площадь особняка, построенного в 1939 году, - 563 кв.м. В двухэтажном доме были 6 спален, 5 ванных комнат, просторное фойе, шикарная гостиная, столовая, хозяйственный блок, кухня, отдельная комната для ужина, гараж. Во дворе имелись бассейн, большой павильон и теннисный корт.
Соседями Хачатрянов были учредитель “Плейбоя” Хью Хефнер и его жена, миллиардер Эрик Шмидт, бизнесмен- миллиардер Шон Паркер, дочь бывшего руководителя “Формулы-1”, модель Петра Экклстоун, другие известные лица.
Спустя 9 месяцев после покупки недвижимости, в мае 2011 г., Гурген и Артем Хачатряны передали ее в концессионное управление «Veto Trust» и ее управляющему Абрахаму Степаняну.
Траст (trust, в переводе с английского буквально означает доверие) – форма правовых отношений, при которых собственник имущества передает ее попечителю или управляющему (trustee), кто обязуется производить с имуществом такие действия, которые принесут максимальную пользу бенефициару (бенефициарам). Особенность траста заключается в том, что с момента его создания и до окончания предусмотренного договором срока учредитель имущества теряет право собственности в отношении него. В то же время управляющий и бенефициар тоже не обладают подобным правом. Это хорошо тем, что, скажем, учредитель, передавая часть своего имущества трасту, показывает, что не владеет достаточными активами, благодаря чему получает налоговые льготы или государственную помощь. С другой стороны, зарегистрированное на траст имущество становится недосягаемым для потенциальных кредиторов учредителя. Управляющих и бенефициаров траста может быть больше одного.
Об Абрахаме Степаняна и его связи с Хачатрянами мы писали еще в 2016 году.
В июне 2016 г. «Veto Trust» и один из ее управляющих, Тед Тадевос Хачатрян, который, как и А.Степанян, был одним из близких людей братьев Хачатрянов, передали дом номер 355 зарегистрированной в Лос-Анджелесе компании Теда Хачатряна «Westside Residential Holdings LLC» (последняя в 2019-ом была ликвидирована). Но, как следует из документов, это не была классическая продажа за определенную сумму. В действительности реальными владельцами виллы остались Гурген и Артем Хачатряны.
Тем не менее, в апреле 2017 г. «Westside Residential Holdings» продала дом сыновей Гагика Хачатряна за 18,8 млн долларов зарегистрированной на офшорных Британских Виргинских островах компании «Kykl Bh S.A.». Мы тогда написали об этой сделке. Заметим, что еще в июне 2016 г. дом был выставлен на продажу за 35 млн долларов. Постепенно Хачатряны снизили цену и в конце концов нашли покупателя.
Следующая сделка по этому дому состоялась в октябре 2017 г., когда зарегистрированная в американском штате Делавэр (этот штат, как и офшоры, считается налоговым раем) компания «Dobacor Mezzanine LLC» передала его компании «355 S Mapleton LLC», тоже зарегистрированной в Делавэре. Из документов не ясно, каким образом дом перешел от виргинской компании «Kykl Bh» к компании «Dobacor Mezzanine». Но, по всей видимости, за этим стоит один и тот же собственник. Можно утверждать, что ему принадлежит также «355 S Mapleton LLC», поскольку калифорнийские филиалы как этой компании, так и «Dobacor Mezzanine», имеют один и тот же адрес. Тем не менее, не совсем понятно, кто реальный собственник всех трех компаний, купивших, а затем передавших друг другу дом Хачатрянов.
Однако факт, что их всех связывает юрист Уильям Пак (William Pak). Также факт, что в декабре 2018 г. компания «355 S Mapleton LLC» взяла в американском банке «First Credit Bank» кредит на строительство в размере 28,3 млн долларов. Дело в том, что в начале 2018 года новый владелец снес особняк 1939 года, и сейчас на этом месте ведется строительство.
Фото со спутника показывают, что вместе с домом номер 355 был снесен и соседний дом (333 South Mapleton Drive, владельцем зарегистрирована компания «333 S Mapleton LLC»). Это фактически означает, что новый владелец приобрел два соседних дома, объединил их территории и сейчас строит на этом месте новый особняк.
В 2021 году дом номер 355 был оценен в 21,2 млн доллров, из которых 19,8 млн составляла стоимость земли, а 1,4 млн – стоимость постройки. Такая относительно низкая цена обусловлена тем, что строительство дома пока не завершено. В 2021 г. налог на эту недвижимость составил около 250 тыс. долларов.
По словам Гургена Хачатряна, дома они купили за счет сэкомленных доходов от бизнеса, займов и кредитов
Из последних заявлений американских и армянских правоохранителей следует, что с их стороны никаких претензий к дому номер 355 нет. Хотя до сих пор неясно, откуда у сыновей Гагика Хачатряна, которым в 2010 г. было 27 лет и 24 года, оказалось 11 млн долларов на покупку такой роскошной виллы.
После публикации в 2016 году нашей первой статьи Гурген Хачатрян рассказал Hetq.am, что дом номер 355 и расположенный в двухстах метрах от него дом номер 530 (530 South Mapleton Drive) они с братом купили за счет различных средств. Сделки были заключены благодаря сэкономленным доходам от бизнеса, займам и кредитным средствам. Однако в документах на оба дома нет указаний на то, что недвижимость братья приобрели за счет кредитных средств, между тем бывшие и нынешние владельцы оформили аж несколько кредитов.
“Представленные в статье сделки составляют часть нашей с братом экономической деятельности,- пояснил, комментируя нашу публикацию 2016 года Гурген Хачатрян. – Факты, которые изложены в статье, свидетельствуют о том, что это всего лишь деятельность с целью получения дохода от купли-продажи недвижимости. Никакой другой цели, кроме получения прибыли, эти сделки не преследуют”. Иными словами, Хачатрян утверждает, что они решили купить дом, а затем продать его. Продажу за 18.8 млн особняка, купленного семь лет назад (то есть в 2010 году) за 11 млн долларов, разумеется, можно считать удачной сделкой. Однако для покупки дома за такую цену в первую очередь нужно иметь деньги. Другой вопрос, откуда они взялись.
Шесть лет назад прокуратура и СНБ не усмотрели состав преступления в сделках Хачатрянов
1 июля, то есть после публикации нашего первого материала в июне 2016 г., занимавший в то время должность генпрокурора РА Геворк Костанян передал статью в Службу национальной безопасности, чтобы дать ей ход в установленном порядке. В тот период СНБ возглавлял Георгий Кутоян.
“В результате состоявшегося обсуждения в следственном управлении СНБ 16.07.2016 г. было принято решение отказать в возбуждении уголовного дела на основании отсутствия преступного деяния”,- сообщили нам из прокуратуры. В свою очередь СНБ отметила, что поскольку принято решение не возбуждать уголовное дело, то Служба не стала обращаться к американским коллегам с просьбой об оказании правовой помощи. Генпрокуратура и СНБ не предоставили Hetq.am копию решения об отказе в возбуждении уголовного дела.
Однако сейчас из слов заместителя генпрокурора РА следует, что в 2018-2019 гг. армянские правоохранители вместе с коллегами из США начали изучать американскую недвижимость Хачатрянов. В их поле зрения оказался дом номер 530 (530 South Mapleton Drive), который до сих пор принадлежит родственникам бывшего должностного лица.
Вилла жилплощадью более 3000 кв.м оценена примерно в 34 млн долларов. Хачатряны вынесли ее на продажу за 63,5 млн.
Дом номер 530 приобрели в 2011 г. Гурген Хачатрян и «Veto Trust» (мы уже отмечали, что траст может иметь несколько управляющих). Недвижимость за 14,4 млн долларов продали Роберт Арабедян (Robert A. Harabedian), Лесли Клингер и их «Mapleton Trust». Общая площадь недвижимости – около 5220 кв.м, жилая площадь – 594 кв.м. Вилла (см.ниже) была построена в 1927 г. В ней было 5 спален, 6 ванных комнат, столовая, семейная комната, хозблок, гараж, бассейн.
Через несколько лет после покупки дома Хачатряны снесли его. Сделанные в феврале 2016 г. спутниковые снимки показывают, что на месте дома номер 530 ведется строительство. О том, что сыновья бывшего высокопоставленного чиновника строят новую виллу, Hetq.am писал в 2016-2017 гг. Согласно документам, новый дом был построен в 2017-ом, хотя снимки со спутника подсказывают, что строительство велось как минимум до августа 2019 г.
Если в предыдущем доме жилплощадь составляла 594 кв.м, то в новом – уже 3126 (!) кв.м, а общая площадь – 5224 кв.м.
В новой 2-этажной вилле имеется 11 спален, 27 ванных комнат и туалетов, столовая, семейная комната, комната для прислуги, домашний кинотеатр, библиотека, музыкальная комната, комната отдыха, кабинет, винный погреб, подвал, гараж, прачечная, бассейн.
В июне 2016 г., спустя пять лет после покупки дома номер 530, «Veto Trust» и один из его управляющих Тед Хачатрян передали его компании «WRH LLC» Т. Хачатряна.
Она была основана в феврале 2016-го в Лос-Анджелесе. В мае 2019-го компания была преобразована в «WRH Inc.». Ее исполнительным и финансовым директором, а также секретарем был Тед Хачатрян, директорами – Артем и Гурген Хачатряны.
В документах компании все они указали один и тот же адрес: Лос-Анджелес, район Вест Толука Лейк (4241 Cahuenga Boulevard, Suite 209, West Toluca Lake, California, USA). На самом деле это адрес Теда Хачатряна.
В 2021 г. вилла Хачатрянов была оценена в 33,8 млн долларов, 16,7 млн из которых составила стоимость земли, а 17,1 млн – стоимость построек. В 2021 году имущественный налог на эту недвижимость составил 400 тыс. долларов. Отметим, что в штате Калифорния оценочная стоимость недвижимости (property’s assessed value) обычно равна стоимости ее приобретения, которая каждый год возрастает на 2 процента. То есть недвижимость каждый год дорожает.
7 апреля этого года вилла была выставлена на продажу за 63,5 млн долларов. Продажей занимается агентство «Hilton and Hyland».
Но, как было сказано выше, американские правоохранители уже начали процесс изъятия этой недвижимости.
Американские прокуроры должны обосновать, что вилла Хачатрянов подлежит конфискации
2 мая Министерство юстиции США подало иск в Центральный окружной суд Калифорнии. Сторона обвинения (в США руководителем министерства или департамента юстиции является генпрокурор страны) утверждает, что армянский предприниматель Седрак Арустамян дал бывшему должностному лицу Гагику Хачатряну взятку на сумму более 20 млн долларов с целью формирования благоприятного налогового режима для своего бизнеса. Американские правоохранители считают, что эта взятка предположительно была использована на покупку недвижимости в Холмби Хиллз (мы уже отмечали, что дом номер 530 был куплен в 2011 г. за 14,4 млн долларов, а недавно выставлен на продажу за 63,5 млн долларов).
Согласно официальному сообщению, дело расследуют Евразийская группа по борьбе с организованной преступностью Федерального бюро расследований США и Служба маршалов США, а содействие им оказали Генпрокуратура и СНБ Армении. Министерство юстиции США напоминает, что прокуроры подали в суд гражданский иск, и американское правительство обязано обосновать, что имущество подлежит изъятию.
Об упомянутом американской стороной деле касательно предполагаемой взятки СНБ РА сообщила в мае 2020 г. Согласно материалам дела, сыновья Гагика Хачатряна, зная о достигнутом между их отцом и рядом хозяйствующих субъектов, в том числе гендиректором концерна из списка крупных налогоплательщиков (СНБ имела в виду Седрака Арустамяна, гендиректора концерна “Мульти Групп”, принадлежащего лидеру партии “Процветающая Армения” Гагику Царукяну) согласии дать взятку в особо крупном размере для общей протекции, встретились с предпринимателем (Арустамяном) и обсудили варианты передачи предмета преступления. По инициативе Хачатрянов Арустамян с целью сокрытия преступного происхождения указанной суммы и ее реальной принадлежности в 2011 г. перевел 22.401.000 долларов на счета ряда взаимосвязанных с ними организаций, не являющихся резидентами в РА. Более того, с целью сокрытия преступного характера этой сделки были заключены два формальных договора займа. По этому эпизоду СНБ выдвинула обвинение как Седраку Арустамяну, так и Гургену Хачатряну.
С.Арустамян какое-то время находился под арестом, однако в декабре 2020 г. был освобожден под залог в 50 млн драмов. Обвинение в даче взятки он не признает, отмечая, что договоры займа реальные. Что касается Гургена Хачатряна, то СНБ еще весной 2020 года заявила, что он, “будучи надлежащим образом извещен о необходимости явки в осуществляющий производство орган, нарушил избранную к нему меру пресечения в виде подписки о невыезде и не явился в орган предварительного следствия, скрывшись от следствия, после чего был объявлен в розыск, а суд в качестве меры пресечения избрал арест”. Гурген Хачатрян находится в розыске по сей день.
В мае 2020 г., за несколько часов до появления сообщения СНБ о Хачатрянах и Арустамяне, когда уже было известно, что суд удовлетворил ходатайство об аресте Гургена Хачатряна, последний распространил заявление, в котором говорилось: “Предъявленное мне обвинение является грубым вмешательством государства в свободную экономическую деятельность и личную жизнь человека. Я не стану давать нравственных оценок – люди все видят и анализируют. Констатируя незаконный характер этих процессов, управляемость решений следственного органа и судов, я не считаю целесообразным вовлекаться в эти процессы и получать статус арестованного, тем самым способствуя развитию указанных беззаконий”.
После того, как американская сторона заявила о подаче иска об изъятии имущества, с заявлением выступили адвокаты Хачатрянов. Они, в частности, отметили, что расценивают этот процесс как очередной случай препятствования свободной экономической деятельности бизнесменов, которое не подтверждается каким-либо обоснованным доказательством. По словам адвокатов, имеются все правовые основания для оспаривания законности иска во всех инстанциях, в связи с чем уже принимаются меры. Они также отметили, что Хачатряны заключили несколько международных сделок в сфере развития недвижимости, которые соответствовали всем законодательным требованиям.
Параллельно этому в Армении многие задаются вопросом о том, что если даже американский суд удовлетворит иск, сможет ли Армения получить эти деньги, учитывая существующую в данной сфере армяно-американскую правовую базу.
На днях заместитель генпрокурора РА Србуи Галян заявила в парламенте, что с учетом осуществляющегося в США правового процесса говорить о возвращении имущества Хачатрянов пока рано. Вместе с тем Галян сообщила, что Генпрокуратура РА участвует в этом деле.