Վազգեն Սարգսյանի եղբոր դուստրը հնդիկ գործարարի հետ սև մետաղի ջարդոն է վերամշակելու Հայաստան-Նախիջևան սահմանին
«Ջի Թի Բի Սթիլ» ՍՊԸ-ն նախատեսում է Արարատի մարզի Երասխ գյուղում կազմակերպել սև մետաղի ջարդոնի վերամշակում։ Ընկերությունը մտադրվել է ստանալ ամրաններ (արմատուրա) և աղացների համար գնդեր։
«Ջի Թի Բի Սթիլ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է այս տարվա հուլիսին։ Համաձայն Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների, դրա միակ մասնակիցը մեկ այլ՝ «Ջի Թի Բի Հոլդինգս» ՍՊԸ-ն է։ Սա էլ առաջինից մի քանի ամիս ավելի վաղ է ստեղծվել՝ 2022թ․ մարտին։ Այստեղ 50 տոկոս մասնակցություն ունի Նոնո Արմենի Սարգսյանը, նույնքան էլ՝ ԱՄՆ քաղաքացի Բոբբի Սինգհ Կանգը։
Նոնո Սարգսյանը սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի եղբոր՝ Արմեն Սարգսյանի դուստրն է։ Արմեն Սարգսյանը լրագրող Տիգրան Նաղդալյանին սպանելու մեղադրանքով 2003-ի նոյեմբերին դատապարտվել էր 15 տարվա ազատազրկման, սակայն իրեն մեղավոր չի ճանաչել։ 2008-ի սեպտեմբերին պայմանական վաղաժամկետ ազատ է արձակվել նախագահի միջնորդությամբ։
Տարածքը, որտեղ նախատեսվում է գործունեությունը ծավալել, գտվում է սահմանագոտում, Նախիջևանի սահմանից մոտ 800 մ հեռավորության վրա։ Այն նախկինում օգտագործվել է որպես պահեստարան։ Զբաղեցնելու է 1,5 հա տարածք, որը, ըստ նախագծի, նախկինում խախտված է եղել։
Կադաստրի կոմիտեից արտահանած փաստաթղթի համաձայն՝ սեփականության իրավունքում տարածքը պատկանում է «Բերրիություն» ԱՄ Երասխի միջշրջանային միավորում» ԲԲԸ-ին, որից «Ջի Թի Բի Սթիլ» ՍՊԸ-ն վարձակալել է։
Գործարանի համար հումք է հադիսանալու սև մետաղի ջարդոնը, որը գնվում է հիմնականում ջարդոնների ընդունման կետերից։ Արտադրամասի տարեկան արտադրողականությունը նախատեսվում է 12 000 տ սև մետաղի ջարդոնի վերամշակում։
Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատմանը ներկայացված նախագծի հիմնավորումներում նշվում է, որ ՀՀ-ում շահագործվող երկաթի հանքեր չկան, սակայն պողպատից ստացվող արտադրանքի պահանջարկը Հանրապետությունում գնալով աճում է։ Դա կապված է նաև Հանրապետությունում շինարարության ծավալի աննախադեպ աճի հետ, որի համար անհրաժեշտ հիմնական նյութերից մեկը որակյալ և մատչելի գներով ամրանի (արմատուրայի) ձեռքբերումն է։
«Ամրանը Հայաստանը հիմնականում ձեռք է բերում Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Պարսկաստանից, որոշ քանակն էլ արտադրվում է Հայաստանում։ Բացի այդ հանքահարստացման, ցեմենտի, գաջի գործարաններում տեղադրված գնդավոր աղացների համար անհրաժեշտ են պողպատե գնդեր՝ հումքի աղացման համար։ Հիմնականում այդ գնդերը ներմուծվում են տարբեր երկրներից և մի փոքր մաս էլ արտադրվում է Չարենցավանում, Ալավերդում։ Փաստացի երկաթի ջարդոնի տոննան 40 000-45 000 դր․ վաճառում ենք արտերկրներին և նրանցից 9-10 անգամ ավել գնով գնում պատրաստի ապրանք։ Հետևաբար, անհրաժեշտ է երկրի ներսում զարգացնել սեփական երկրորդական հումքի օգտագործումը, ինչը թույլ կտա ստեղծել Հանրապետությունում լրացուցիչ աշխատատեղեր, ավելացնել ուղղակի և անուղղակի մուտքերը բյուջե, մրցակցության հաշվին նվազեցնել տվյալ արտադրանքի գները տեղական շուկայում»,- հիմնավորել են նախագծողները։
Այս գործարանի նախագծի իրականացման արդյունքում նախատեսվում է ստեղծել 200-250 աշխատատեղ։
Նախագծողները, հղում կատարելով Զբաղվածության պետական գործակալությանը, ամրագրել են, որ 2022թ․ հունվարի 1-ի վիճակագրական տվյալների համաձայն, Արարատի մարզում գործազուրկների քանակը 9900 է։ Երասխ գյուղում գործազուրկների թվաքանակը 182-ն է։ Նախագծի իրականացման դեպքում աշխատանքի ընդունվելու առաջնահերթությունը կտրվի նախևառաջ Երասխ գյուղի բնակիչներին, այնուհետև նախագծի մատչելի գոտում (մոտակա բնակավայրեր) գտնվող բնակավայրերի բնակիչներին, որի համար կա նախնական պայմանավորվածություն ընկերության ու համայնքի միջև։ Բանվորների աշխատավարձը կկազմի 250 000-270 000 դրամ։
Ընկերությունը խոստանում է, որ գործարանում աշխատողները կունենան նաև բժշկական ապահովագրություն։
«Ջի Թի Բի Սթիլ» ՍՊԸ-ն հավաստիացնում է, որ արդեն իսկ, մինչ նախագծի իրականացումը, սկսել է գյուղում խաղահրապարակի և ֆուտբոլի դաշտի շինարարությամբ։ Նախատեսվում է Երասխում կազմակերպել պրոֆտեխնիկական ուսումնարան, որտեղ կպատրաստվեն տարբեր մասնագետներ, նախագծվող և մարզի այլ ձեռնարկություններում աշխատելու համար։
Սակայն գյուղապետարանից մեզ հայտնեցին, որ խաղահրապարակի և ֆուտբոլի դաշտի շինարարությունը դեռևս չի սկսվել, փոխարենը հնդիկները գործարանի կառուցման նախնական աշխատանքներ են սկսել՝ չնայած դեռևս ՇՄԱԳ-ի դրական եզրակացությունը չեն ստացել։ Գյուղացիներից մի քանիսին արդեն աշխատանքի են ընդունել։ Հնդիկներ ասելով, ըստ ամենայնի, գյուղապետարանի աշխատակցուհին նկատի ուներ ընկերության մյուս բաժնետիրոջը՝ ազգությամբ հնդիկ գործարար Բոբբի Սինգհ Կանգին։
Մետաղի ձուլումը, ըստ նախագծի, իրականացվելու է ինդուկցիոն (էլեկտրական) վառարաններում, որի համար բնական գազ չի ծախսվելու։ Հետևաբար, գազի այրումից արտանետումներ մթնոլորտ տեղի չի ունենալու։
Այս նախագծի վերաբերյալ երկրորդ հանրային քննարկումը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 18-ին՝ ժամը 12:00-ին, Արարատի մարզի Արարատ համայնքի մշակույթի տան նիստերի դահլիճում։

Племянница Вазгена Саргсяна и бизнесмен из Индии организуют переработку лома черных металлов в приграничной зоне Армении
ООО “Джи Ти Би Стил” предусматривает организовать в селе Ерасх Араратской области переработку лома черных металлов, в частности, для производства арматуры.
Компания была создана в июле этого года. По данным госреестра юридических лиц Министерства юстиции, единственным участником этой компании является ООО “Джи Ти Би Холдингс”. Последнее тоже было создано недавно – в марте 2022 года. Компанию в равных долях делят между собой Ноно Арменовна Саргсян и гражданин США Бобби Сингх Канг.
Ноно Саргсян – племянница покойного премьер-министра Армении, Спарапета Вазгена Саргсяна, дочь его брата Армена Cаргсяна. И хотя в ноябре 2003 г. А.Саргсян по обвинению в убийстве журналиста Тиграна Нагдаляна был осужден к 15 годам лишения свободы, он так и не признал себя виновным. В сентябре 2008 года Армен Саргсян по ходатайству президента был освобожден досрочно.
Здание, в котором планируется организовать бизнес, находится в 800 метрах от границы Армении и Нахиджевана. Согласно документам Комитета кадастра РА, право собственности на здание принадлежит ОАО “Берриутюн”, которое и сдало его в аренду “Джи Ти Би Стил”.
В качестве сырья для будущего предприятия будет использоваться лом черных металлов. В год планируется перерабатывать 12 тысяч тонн лома черных металлов.
В обоснованиях, представленных на оценку воздействия на окружающую среду (ОВОС), отмечено, что в Армении нет эксплуатируемых месторождений железа, однако спрос на продукцию из стали постоянно растет. Это связано с беспрецедентным ростом объемов строительства, для которого необходимо наличие качественной и недорогой арматуры.
“Армения покупает арматуру в основном в России, Украине, Иране, небольшое количество производится в стране. Тонну железного лома мы продаем за рубеж за 40 000-45 000 драмов, а готовую продукцию импортируем в 9-10 раз дороже. Следовательно, необходимо внутри страны развивать собственный бизнес по использованию вторичного сырья, что позволит создать в Армении дополнительные рабочие места, увеличить прямые и косвенные поступления в госбюджет, снизить за счет конкуренции цены на данную продукцию на местном рынке”,- говорится в обосновании.
В результате реализации проекта создания в стране указанного производства появится 200-250 новых рабочих мест. Авторы проекта, ссылаясь на статистические данные по состоянию на 1 января 2022 г., отмечают, что число безработных в Араратской области достигает 9900 человек. В случае реализации проекта на работу в первую очередь будут приняты жители села Ерасх, затем жители соседних населенных пунктов. В этом вопросе компания достигла договоренности с общиной. Заработная плата рабочих составит 250.000-270.000 драмов.
Компания обещает, что работники предприятия будут также обеспечены медицинской страховкой.
Как уверяет ООО “Джи Ти Би Стил”, в Ерасхе уже началось строительство игровой площадки и футбольного поля. Предусмотрено также открыть профтехучилище, где будут готовить различных специалистов и для будущих предприятий области.
Однако в администрации общины нам сообщили, что строительство игровой площадки и футбольного поля еще не началось. Вместо этого индусы, не получив еще положительное заключение ОВОС, приступили к предварительным работам по строительству завода. Некоторые местные жители уже приняты на работу. По словам представителей индийской стороны, сотрудница сельской администрации, по всей видимости, имела в виду другого собственника компании – индуса по национальности Бобби Сингха Канга.
Плавка металла должна осуществляться в индукционных плитах, для которых природный газ не требуется. Следовательно, вредных выбросов в атмосферу не будет.
Отметим, что вторые общественные слушания по этому проекту состоятся 18 ноября в 12:00 в зале Дома культуры общины Арарат.