Ֆրանսիայի Սենատը Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձև է ընդունել
Քիչ առաջ Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատը 295 կողմ և 1 դեմ ձայներով ընդունել է Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժմիջոցներ առաջարկող բանաձև։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Ֆրանսիայի Սենատի վեց անդամ Բաքվի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին բանաձեւ էին ներկայացրել։ Առաջարկվում էր դիտարկել Ադրբեջանի ղեկավարների ունեցվածքի բռնագրավման, գազի ու նավթի ներմուծման էմբարգոյի հնարավորությունը։
Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջը հրապարակել է Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած բանաձևի մի քանի դրույթներ․
- պահանջում է հեռացնել Ադրբեջանի զինված ուժերը Հայաստանի սուվերեն տարածքից և հարգել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը,
- կոչ է անում ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և ապահովել նրանց վերադարձը հայրենիք,
- առաջարկում է Ֆրանսիայի կառավարությանը, եվրոպական գործընկերների հետ համագործակցաբար, պատասխան դիվանագիտական և տնտեսական միջոցներ նախատեսել Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիան պատժելու նպատակով, այդ թվում՝ կիրառել պատժամիջոցներ, որոնք կթիրախավորեն Ադրբեջանի իշխանությունների ունեցվածքը, ինչպես նաև կնախատեսեն էմբարգո կիրառել Ադրբեջանից գազի և նավթի ներկրման հարցում,
- վերահաստատում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտությունը և առաջարկում կառավարությանը Լեռնային Ղարաբաղում հիմնել հումանիտար գրասենյակ,
- առաջարկում է կառավարությանը դիտարկել Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների ամրապնդմանն աջակցելու հնարավորությունը։
Բանաձևը ներկայացրել են սենատորներ Բրունո Ռըտայոն, Քրիստիան Կամբոնը, Էլիան Ասասին, Պատրիկ Կանները, Էրվե Մարսեյը և Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը։
Բանաձևի ընդունման նիստին պատվո հյուրի կարգավիճակում ներկա են եղել Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։
Նշենք նաև, որ Փարիզի քաղաքային խորհուրդը հոկտեմբերի 13-ին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող բանաձեւ էր ընդունել եւ կոչ արել Ֆրանսիայի կառավարությանը պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի ղեկավարների նկատմամբ, որոնք պատասխանատու են Արցախում եւ Հայաստանում պատերազմի համար։

The French Senate today, by a vote of 295-1, adopted a resolution supporting Armenia and proposing punitive measures against Azerbaijan.
The motion, in part, reads:
- Calls for the immediate and unconditional withdrawal, to their initial positions, of the Azeri forces and their allies from the sovereign territory of Armenia and the Lachin corridor, whose security and unchanged status must be ensured, according to the terms of the agreement ceasefire of November 9, 2020.
- Calls for the immediate and unconditional release and repatriation of all Armenian prisoners of war.
- Calls on the Government to draw all the diplomatic and economic consequences of these new attacks, and to consider, with its European partners, the strongest appropriate responses – including the seizure of the assets of Azerbaijani leaders and an embargo on imports of gas and oil from Azerbaijan – to sanction the military aggression carried out by the Azerbaijani forces on the territory of the Republic of Armenia, in violation of its sovereignty.
- Reaffirms the need to recognize the Republic of Nagorno-Karabakh and to make this recognition an instrument of negotiations with a view to establishing a lasting peace.
- Invites the Government to demonstrate by all means France's support for Armenia, by considering in particular the strengthening of Armenia's defense capacities with a view to ensuring its territorial integrity.
The resolution was introduced by Senators Bruno Retailleau, Christian Cambon, Éliane Assassi, Patrick Kanner, Hervé Marseille and Gilbert-Luc Devinaz.