Պատգամավոր Արման Եղոյանը մտահոգված է ՏՏ ոլորտով
Ազգային ժողովում պատգամավորների և կառավարության անդամների հարցուպատասխանի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանն ասաց, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով զբաղվող ընկերությունները դոլարի կուրսի տատանումների հետևանքով վնասներ են կրում: Պատվերն ընդունում են և վճարվում արտարժույթով, ինչը դոլարի արժեզրկման պայմաններում քչացնում է եկամուտը:
Պատգամավորը փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանից հետաքրքրվեց, թե կառավարությունն ինչ քայլեր է իրականացնում այդ ուղղությամբ: Մհեր Գրիգորյանն ասաց, որ մշակվել է միջոցառման ծրագիր, որն առաջիկայում հանրային քննարկման կդրվի:
Ըստ փոխվարչապետի՝ անձը, եթե արտարժույթով է վարձատրվում, ապա նրա եկամուտը կրճատվում է, սակայն ներմուծման ապրանքների գներն այնքան չեն բարձրացել, որ էական ազդեցություն ունենան: Մհեր Գրիգորյանն ասաց, որ դեմ է խնդիրը օրենդրական կարգավորումներով և ֆունդամենտալ փոփոխություններով կարգավորելուն, սակայն դեմ չէ միջոցառումներով լուծումներ առաջարկելուն։
Արման Եղոյանը մտահոգություն հայտնեց, որ ոչ միայն արտարժույթով վարձրատրվող անհատների եկամուտն է կրճատվել, այլև՝ ընկերությունների: Պատգամավորը նշեց, որ կազմակերպությունների փակվելու ռիսկ է առաջացել:

Депутат Арман Егоян выразил обеспокоенность ситуацией в сфере ИТ
Во время правительственного часа в Национальном Собрании депутат фракции “Гражданский договор” Арман Егоян сообщил, что из-за колебаний курса доллара компании, занимающиеся информационными технологиями, терпят убытки, что приводит к сокращению их доходов.
Депутат поинтересовался у вице-премьера Мгера Григоряна, какие шаги предпринимает правительство в этом направлении. Вице-премьер сообщил, что разработана программа мероприятий, которая в ближайшее время будет вынесена на общественное обсуждение.
По словам М.Григоряна, если лицо получает зарплату в валюте, то его доход сократился, однако цены на импортируемые товары выросли незначительно, а значит, не могут оказать существенного влияния. Вице-премьер высказался против законодательного урегулирования проблемы, но вместе с тем сказал, что не против проведения мероприятий, которые могут помочь решить проблему.
В ответ Армен Егоян отметил, что сократились доходы не только лиц, получающих зарплату в валюте, но и компаний, что вызывает риск их закрытия.