Փաշինյանը բաց և դրական է համարում ՀԱՊԿ-ի քննարկումը՝ չնայած փաստաթղթերը չստորագրելուն
«Երեկ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում, ցավոք, մեզ չի հաջողվել ընդհանուր հայտարարի գալ երկու շատ կարևոր փաստաթղթերի վերաբերյալ։ Ուզում եմ ասել, որ, իմ կարծիքով, տեղի է ունեցել շատ բաց, անկեղծ և դրական քննարկում: Այդ երկու փաստաթղթերն ուղարկվել են լրամշակման»,- Կառավարության այսօրվա նիստում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարը հույս հայտնեց, որ կկարողանան լրամշակել դրանք և գալ ընդհանուր հայտարարի։ «Ընդհանուր առմամբ, չնայած այն հանգամանքին, որ ՀԱՊԿ հռչակագիրը չընդունվեց, այսինքն՝ մենք չստորագրեցինք հռչակագիրը, և սեպտեմբերի 13-ի էսկալացիայի վերաբերյալ ՀԱՊԿ արձագանքի որոշումը չընդունվեց, էլի մեր չստորագրելու պատճառով, բայց ուզում եմ ասել, որ ընդհանուր առմամբ դրական եմ համարում քննարկումը, և դրական եմ համարում նաև ՌԴ-ի հետ երկկողմ ֆորմատում ունեցած բանակցությունները»,- ասաց Փաշինյանը՝ հուսալով, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հնարավորինս արագ կիրականացվեն։
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է ստորագրել «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրի և Հայաստանի Հանրապետությանը օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» փաստաթղթերը։
«Այս պահին կարծում եմ, որ ստորագրման ներկայացված «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրի և Հայաստանի Հանրապետությանը օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» նախագիծը բավականաչափ վերջնական տեսքի չի բերվել, և այս տեսքով, ամենայն հարգանքով, ես պատրաստ չեմ ստորագրել այս փաստաթղթերը»,- ասել է նա։

Обсуждение в ОДКБ Пашинян расценил как “открытое и положительное”, хотя документ и не был подписан
“На состоявшемся вчера саммите Организации Договора о коллективной безопасности нам, к сожалению, не удалось прийти к общему знаменателю по двум очень важным документам. Хочу сказать, что состоялось, на мой взгляд, очень открытое, искреннее и положительное обсуждение. Эти два документа отправлены на доработку”,- сообщил на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
Премьер выразил надежду, что удастся доработать указанные документы и прийти к общему знаменателю. “В целом, несмотря на то обстоятельство, что декларация ОДКБ не была принята, то есть мы ее не подписали, и не было принято решение о реагировании ОДКБ на эскалацию 13 сентября, я в целом положительно расцениваю обсуждение и состоявшиеся в двустороннем формате переговоры с РФ”,- сказал Пашинян, выразив надежду, что достигнутые договоренности будут осуществлены максимально быстро.
Напомним, что на очередном заседании Совета ОДКБ премьер-министр Армении Никол Пашинян отказался подписать декларацию Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (СКБ ОДКБ) и проект о совместных мерах по оказанию помощи Армении.
Пашинян высказал мнение, что представленный к подписанию проект пока не приведен в окончательный вид. “А я при всем уважении не могу подписать эти документы в подобном виде”,- добавил глава правительства.