Հետքի երկարամեայ ընթերցողները հաւանաբար գիտեն, որ շատ երկար տարիներէ ի վեր ամէն նոյեմբերի քսանհինգին Մոնթէին անձնական նամակներէն հատուածներ կը բաժնեմ իր անչափ սիրած ժողովուրդին հետ։ Հատուածները կ՚ընտրեմ նկատի ունենալով տուեալ ժամանակին տեղի ունեցող խնդիրները եւ իմ կարծիքով նամակներուն առնչութիւնը նմանատիպ հարցերու։ Առնչութիւններ՝ որոնք ամէն մէկը ինքն իր համար կրնայ գտնել կամ չգտնել։ Կարեւորը, Մոնթէէն մէջբերումը կը միտի կենդանի պահելու իր անխաթար խօսքը։ Գիտեմ, որ այս նամակերուն մէջ կան հատուածներ որոնք որոշ ընթերցողներու տհաճութիւն կը պատճառեն։ Նոյնիսկ գիտեմ, որ կան մարդիկ որոնք կը մտածեն աւելի քան երեսուն տարուան վաղեմութիւն ունեցող սա գրուածքները ժամանակավրէպ են։ Կան անոնք, որոնց ստեղծած Մոնթէ կերպարին անյարիր են Մոնթէին իսկ գրած տողերը։ Մոնթէին իսկապէս յարգող ոեւէ մարդ պիտի ամէն ինչ ընէր չաղաւաղելու անոր իսկական կերպարը, նոյնիսկ եթէ ան բաներ ըսած է որուն համաձայն չեն։ Արդ, անձնական այս նամակներէն մէջբերումները փորձ մըն են Մոնթէին հարազատ կերպարը պահպանելու յատկապէս այժմեան աղաւաղումներուն ի տես։
Մոնթէին ամէնամեծ վախը մասամբ իրականացած է արդէն, որքան ալ մեզմէ ոմանք տակաւին անընդունելիութեան թմբիրին մէջ կը մնան։ Սակայն կրնայ ըլլալ որ ամէնամեծ վտանգը տակաւին մեր սեմին է։ Իսկ 23 հոկտեմբեր 1988-ին գրուած ներքոբերեալ նամակին մէջ անուններու առկայութիւնը ոչ շատ զարմանալի։
«Այսօր թերթի մէջ նոր բաներ կարդացի Երեւանի վերջին դէպքէրուն մասին։ Ըստ այս երկար յօդուածին, կարծես թէ Տէր Պետրոսեանը աւելի լրջացեր է եւ իր սեպտեմբերի որոշ յայտարարութիւններուն հակասող բաներ կ՚ըսէ հիմա։ Հիմա կ՚ընդունի որ «անկախութեան» հարց չկայ եւ պէտք չէ որ ըլլայ։ Միւս կողմէ այս Աշոտ Մանուչարեանը թէ՛ հետաքրքրական թէ՛ ալ ուրիշ քիչ մը դժբախտ բաներ ունի ըսելու։ Յայտնի է որ այս Ղարաբաղ Կոմիտէի մէջ (այսինքն 11 հոգու միջեւ) իրար հակասող գաղափարներ կան։ Այս կը նշանակէ որ յստակ ծրագիր կամ ուղղութիւն չեն կրցած պատրաստել/որդեգրել։ Ասիկա շատ գէշ է եւ կարծեմ թէ այս պատճառով է որ ինչ-որ ծայրայեղ անհաշիւ տարրեր կրցած են սեպտեմբերէն ի վեր ժողովուրդի զգացումներէն ու շարժումէն օգտուիլ իրենց հայավնաս արտայայտութիւններ ընդունելու։ Իսկապէս այս Կոմիտէն շատ պէտք ունի իր իսկ դիրքերը որոշելու։ Երբ սեպտեմբերին պէս «անկախութեան» կարգախօսը կը քաջալերեն իրենք ամբողջովին կը հակազդեն իրենց անունը՝ Ղարաբաղ Կոմիտէ։ Այսինքն անկախութիւնն է որ պիտի երաշխաւորէ որ Արցախը երբեք-երբեք- երբեք չի միանայ Հայաստանին։ Լաւ գիտենք որ Ս. Հայաստան բնաւ «անկախ» չի պիտի ըլլայ, բայց նորէն այս կարգախօսը շատ վնասակար է։ Ալիւեի եւ Պակիրովի պէս թշնամիներու խօսքերը «կը փաստէ» (գոնէ շատեր այսպէս կը տեսնեն) որ Հայերու շարժումը ծայրայեղ, հակասովետական, հակաընկերվարական եւ անհաշիւ տարրերու գործ է։ Փետրուար եւ Մարտին այսպիսի մարդիկ եւ մամուլը մեզի դէմ այսպիսի հայհոյանքներ կ՚ուղղէին։ Այսօր այս անցեալի սուտերը իրականութիւն թող չի՛ դառնան։ Թերեւս ես նամակներուս մէջ շատ կը գրեմ այս նիւթին մասին։ Բայց ինչո՞ւ։ Լաւ գիտես որ մեզի՛ համար եւ ինծի՛ համար շատ կարեւոր հարց է։ Անկիւնադարձ է, որ ճակատագրական արդիւնքներ կրնայ ունենալ։ Ինչպէ՞ս պէտք է զգամ որ այսպիսի ժխտական հոսանքներ կը սկսին հրաշալի շարժումի մը կեցնել, թերեւս նոյնիսկ փճացնել։ Բայց տակաւին փճացած չէ։ Պէտք է քիչ մըն ալ համբերութիւն ունենանք (եւ մինչ այդ մեր կողմէ մեր կրցածը ընենք վիճակը գոնէ քիչիկ մը շտկելու) եւ լաւ կողմը քաջալերենք։ Հոս շատ աւելի ըսելիքներ ունիմ բայց ձգեմ։ Երբ միասին ըլլանք շատ երկար պիտի խօսինք»։
Մոնթէն բաւական իրապաշտ էր գիտնալու համար որ իսկական «անկախ» երկիրներ գոյութիւն չունին արդի աշխարհին մէջ։ Առիթով մը ինծի ըսած է որ «իսկական անկախ երկիր մը թերեւս Ալպանիան է, բայց ո՞վ կ՚ուզէ այդպիսի երկիր»։ Այդ օրերուն Ալպանիան տնտեսական ինքնաբաւութեամբ միջազգային մեկուսացման քաղաքականութիւն վարող երկիր էր։ Մոնթէն նաեւ գիտէր, որ եթէ մենք որպէս ազգ, որպէս երկիր միասնական ջանքերով ներկայութիւն չստեղծենք համաշխարհային բեմին վրայ, ոչ ոք մեզի լուրջի պիտի առնէ։ Որպէս երկիր մենք պէտք է վաստակի՛նք այդ յարգանքն ու վստահութիւնը։ Այլապէս, մեզի մարդու տեղ դնող չ՚ըլլար։
Կը յուսամ ամէնքս կը հասկնանք թէ կա՛յ տեղ մը, ուր բոլորս պարտաւոր ենք մեր տարակարծութիւններն ու անգամ հակասութիւնները մէկ կողմ հրելու եւ մեր ճիգերը համատեղելու։ Այդ տեղը կը կոչուի երկիր մայրենի, հայրենի ժողովուրդով միասին։

By Seta Kbranian-Melkonian
The loyal readers of hetq.am probably have figured out by now that for many years, every November 25th, I have been sharing excerpts from Monte's personal letters with the people he so loved.
I choose the sections considering the issues of the given time and the letter’s relevance, in my opinion, to similar matters. Correlations that everyone finds for themselves, or they don’t. More importantly, the quotes from Monte tend to preserve his actual words.
I recognize that there are passages in these letters that are unpleasant to certain readers. I also know that there are people who think that these dispatched written more than thirty years ago are obsolete.
There are those for whom Monte’s own words are incompatible with the Monte character they have created. Anyone who truly respects Monte would do everything possible not to distort his true personality, even if they disagree with some of the things he said. Thus, the excerpts from these personal letters are an attempt to safeguard Monte's authentic image, especially in view of current distortions.
Monte's greatest fear has already been partly realized, although some of us even now remain in the stupor of denial. However, it is possible that the greatest danger is still at our doorstep. The names mentioned in the below letter written on 23 October 1988 are not too surprising either.
"Today I read new things in the newspaper about the latest incident in Yerevan. According to this lengthy article, it seems that Ter Petrosian has become more serious and is now saying things that contradict some of his September statements. Now he admits that there is no question of "independence" and there should not be one. On the other hand, this Ashod Manucharian has a little interesting and a little unfortunate things to say. Clearly, there are conflicting opinions in this Karabakh Committee (that is, among the eleven members). This means that they have not prepared/adopted a clear plan or direction. This is very bad, and I think it is for this reason that some extremely reckless elements have taken advantage of the people's feelings and the movement to adopt their anti-Armenian expressions since September. This Committee really needs to decide its own positions. When they promote the slogan of "independence" in September, they completely contradict their name, the Karabakh Committee. In other words, it is independence that will guarantee that Artsakh never-never-never joins Armenia.
We know well that S. Armenia will never be "independent", but again this slogan is very harmful. The statements of enemies like Aliyev and Bagirov "prove" (at least many see it this way) that the Armenian movement is the work of extremely anti-Soviet, anti-Communist, and reckless elements. In February and March, those types of people and the press directed such insults against us. Let the fabrications of the past not become reality today. Maybe I write too much about this topic in my letters. But why? You know very well that it is an extremely important issue for us and for me. It is a turning point that may have fatal results. How should I feel when such negative currents begin to cease a wonderful movement, perhaps even destroy it? But it has not been destroyed yet. We should have a little more patience (and until then do our best to straighten the situation at least a little) and encourage the good side. I have much more to say, but I will leave it there now. When we are together, we will talk in length."
Monte was realistic enough to know that truly "independent" countries do not exist in the modern world. On one occasion he told me that "a truly independent country is Albania, but who wants that kind of a country?" In those days, Albania followed a principle of self-reliance and pursued a policy of isolationism. Monte also knew that if we as a nation, as a country, do not create a presence on the world stage with united efforts, no one will take us seriously. As a country, we must earn that respect and trust. Otherwise, no one will take us into consideration.
I hope we all understand that there is a place where we are all obliged to put our differences and even oppositions aside and combine our efforts. That place is called the motherland along with its nation.