Ֆրանսիայի խորհրդարանը Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձև է ընդունել
Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովն այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին, միաձայն ընդունեց Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձև։ Այս մասին տեղեկացնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Ի թիվս այլ դրույթների՝ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի բանաձևը՝
- կոչ է անում բոլոր հայ ռազմագերիների անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակում և վերադարձ հայրենիք,
- առաջարկում է կառավարությանը դիտարկել անհատական պատժամիջոցների կիրառման հնարավորությունը՝ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հարձակումների և օկուպացիայի շարունակման պարագայում,
- կոչ է անում կառավարությանը շարունակել միջնորդական ջանքերի գործադրումը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգության խնդրի լուծման նպատակով՝ համաձայն ԱԺ 2020 թվականի թիվ 502 բանաձևի դրույթների (նշված բանաձևով առաջարկվում է կառավարության ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը),
- առաջարկում է կառավարությանը դիտարկել Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների ամրապնդման հնարավորությունը,
- կոչ է անում միջազգային կազմակերպություններին ձեռնարկել բոլոր միջոցները Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ։
Բանաձևը ներկայացվել է Ազգային ժողովի մեծամասնության՝ իշխանական «Վերածնունդ» խմբակցության անունից։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա նոյեմբերի 15-ին, Ֆրանսիայի Սենատն էր նմանատաիպ բանաձեւ ընդունել, ավելի վաղ էլ՝ Փարիզի քաղաքային խորհուրդը։ Սակայն բոլոր այս բանաձեւերը խորհրդատվական բնույթ ունեն եւ պարտադիր կատարման ենթակա չեն կառավարության համար։

Among other provisions, the resolution:
- calls for the immediate and unconditional release and return of all Armenian prisoners of war to their homeland,
- proposes that the French government considers the possibility of applying individual sanctions in case of continued attacks and occupation of the sovereign territory of Armenia by Azerbaijan,
- calls on the French government to continue mediating efforts in order to solve the security problem of the Armenian population of Nagorno-Karabakh, in accordance with the provisions of Resolution No. 502 of the National Assembly of 2020 (the said resolution proposes that the government recognize Nagorno-Karabakh),
- suggests the French government consider the possibility of strengthening Armenia's defense capabilities,
- calls on international organizations to take all measures to protect the Armenian cultural and religious heritage in Armenia and Nagorno Karabakh, territories under the control of Azerbaijan.
The resolution was introduced by members of the pro-government Groupe Renaissance faction.
The French Senate, on November 15, adopted a similar resolution. These resolutions are advisory in nature and are not mandatory for the government.