Հանդիպել են Հայաստանի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարարները
ԵԱՀԿ 29-րդ նախարարական համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ: Այս մ ասին հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Հաշվի առնելով Հյուսիսային Մակեդոնիայի գալիք նախագահությունը ԵԱՀԿ-ում՝ Արարատ Միրզոյանն ու Բույար Օսմանին մտքեր են փոխանակել կազմակերպության շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների և մարտահրավերների, Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ ներգրավվածության շուրջ: Կարևորվել է նաև ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելության կատարած այցը Հայաստան:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանն արձանագրել է, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու շարունակական ագրեսիաները մարտահրավեր են նետում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված միջազգային ջանքերին՝ ավելացնելով նոր էսկալացիաների հավանականությունը: ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցին է ներկայացրել նաև հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրները՝ առանձնահատուկ ընդգծելով հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:

Встреча глав МИД Армении и Северной Македонии
В рамках 29-го Министерского заседания ОБСЕ министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел встречу с министром иностранных дел Северной Македонии Буяром Османи.
Учитывая предстоящее председательство Северной Македонии в ОБСЕ, Арарат Мирзоян и Буяр Османи обменялись мнениями вокруг работ и вызовов, осуществляемых в рамках организации, а также вовлеченности ОБСЕ на Южном Кавказе. Была подчеркнута важность визита миссии ОБСЕ в Армению.
Коснувшись ситуации с безопасностью в регионе, министр Мирзоян отметил, что воинственная риторика и продолжающиеся агрессии Азербайджана бросают вызов международным усилиям, направленным на установление мира и стабильности, увеличивая вероятность новых эскалаций. Министр иностранных дел Армении представил собеседнику также требующие срочного решения гуманитарные проблемы, особо подчеркнув необходимость возвращения армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц.