Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհի փակմանը
Ազգային ժողովում պատգամավոր Արման Եղոյանը արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին խնդրեց մեկնաբանել Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու շրջափակումը, որն ադրբեջանցիներն իրականացրել էին «բնապահպանական» նպատակներով: Պատգամավորն այն սադրանք անվանեց, որով փաստացի շրջափակվել էր Արցախը:
Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ այստեղ երկու մեկնաբանություն լինել չի կարող: Իրադարձությունները բավականին միանշանակ են և Լաչինի միջանցքի փակումը 2020թ. նոյեմբերի 9-ին եռակողմ ստորագրված հայտարարության կոպտագույն խախտում կլիներ:
«Պետք է արձանագրեմ, որ ռուս խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ բանակցությունների արդյունքում հարցն արագորեն հարթվել է: Եվ ընդհանրապես, կարծում եմ կողմերն իրար նկատմամբ դժգոհություններ կամ առաջարկներ, պահանջներ կարող են ներկայացնել միայն այն պայմանավորվածությունների շրջանակներում, որոնք ձեռքբերված են, արձանագրված, ընդունված են բոլոր կողմերից և հանրահայտ են»,-ասում է Արարատ Միրզոյանը, հավելելով, որ նոր պահանջների դուրս բերումն ու ներկայացումը կարող է ուղղված լինել իրավիճակի սրացմանը:
Պատգամավորը արտգործնախարարին հիշեցրեց ադրբեջանցի իր գործըկերոջ օրեր առաջ արված մեկնաբանությունները, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարություններն ամբողջությամբ չեն կատարվում: Ադրբեջանի արտգործնախարարը մատնանշել է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը՝ մեղադրելով հայկական կողմին: Խոսել է Լաչինի միջանցքի «ոչ նպատակային» օգտագործման մասին և Ղարաբաղի տարածքում Հայաստանի զինված ուժերի առկայության մասին:
Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ Հայաստանը բազմիցս է հայտարարել, որ Լեռնային Ղարաբաղում չունի որևէ զինված կազմավորում և պաշտպանության բանակ ունի Արցախը:
«Անվանումը՝ «պաշտպանության» հուշում է այն մասին, որ այս բանակի առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայության պաշտպանությունն է, ինքնապաշտպանությունը: Այս առաքելությունն այսօր առավել քան երբևէ պահանջված է»,-հավելեց Միրզոյանը:
Արտաքին գործերի նախարարը նշեց, որ երբ վերանան Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության գոյաբանական վտանգները, այդ ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղը կարող է քննարկել այլ տարբերակներ:
Միրզոյանը հաստատեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կետերում ամրագրված դրություները չեն պահպանվում՝ սկսած ռազմագերիների վերադարձից:

А. Мирзоян коснулся блокирования азербайджанцами дороги Горис-Степанакерт
В ходе сегодняшнего правительственного часа в Национальном Собрании министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ответ на просьбу депутата Армана Егояна прокомментировать блокирование автомагистрали Горис-Степанакерт, которое было осуществлено азербайджанцами в “экологических” целях, что, по словам депутата, представляло собой провокацию и фактически означало блокаду Арцаха, сказал, что блокирование Лачинского коридора - грубейшее нарушение трехстороннего заявления, подписанного 9 ноября 2020 г.
“Должен констатировать, что в результате переговоров с командованием российского миротворческого контингента вопрос был быстро решен. И вообще, я думаю, что стороны могут выражать друг другу недовольство, выдвигать требования и предложения только в рамках тех договоренностей, которые достигнуты и зафиксированы всеми сторонами”,- подчеркнул Арарат Мирзоян, добавив, что выдвижение новых требований может привести к обострению ситуации.
Депутат напомнил главе МИД РА недавнее высказывание его азербайджанского коллеги о том, что заявление от 9 ноября выполняется не в полной мере. Министр ИД Азербайджана указал на разблокирование региональных коммуникаций, выдвинув обвинения армянской стороне. Он также заявил о “нецелевом” использовании Лачинского коридора и наличии на территории Нагорного Карабаха вооруженных сил Армении.
В ответ Арарат Мирзоян напомнил: Армения неоднократно заявляла, что не имеет какого-либо вооруженного формирования в Нагорном Карабахе и что Армию обороны имеет Арцах.
“Название “Армия обороны” подсказывает, что миссия этой армии состоит в защите армянства Нагорного Карабаха, в самообороне. Сегодня эта миссия востребована как никогда”,- добавил глава МИД.
Мирзоян также сказал, что когда нависшая над населением Нагорного Карабаха угроза существования будет преодолена, тогда Нагорный Карабах может обсудить другие варианты.
Министр ИД также подтвердил, что пункты заявления от 9 ноября 2020 г., в частности в отношении военнопленных, не выполняются.