Աղետի գոտում տնակներից կազատվեն մինչև 2027 թվականը
Պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը առավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ նշեց, որ Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից անցել է 34 տարի, սակայն դեռ տնակներում ապրում են ընտանիքներ: Նշեց, որ տարիներ շարունակ իրականացվել է բնակարնաշինական ծրագրեր աղետի գոտում, սակայն, կարծես թե, խնդիրը չի լուծվում: Պատգամավորին հետաքրքրում էր, թե քաղաքացիներն ի վերջո երբ են ազատվելու աղետը հիշեցնող տնակներից:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, պատասխանելով հարցին, ասաց, որ հարցն ավելի շատ վերաբերում է քաղաքաշինության կոմիտեին:
Նախարարն ասաց, որ 2008 թվականից սկսած բնակարաններով ապահովման ծրագիրը ավարտվել է կամ ավարտական փուլում է: Այդ խմբում ընդգրկվել է 5419 ընտանիք, և նրանցից միայն 28-ը չի ստացել համապատասխան բնակարանը կամ ֆինանսական միջոցները:
Գնել Սանոսյանի փոխանցմամբ՝ 28 ընտանիքը Շիրակի մարզի Ջրաձոր գյուղի բնակիչներն են: Կապսի ջրամբարի կառուցման հետ կապված ծրագիր կա, որ գյուղը պետք է տեղափոխել, ինչի շրջանակներում էլ ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու հարցը կկարգավորվի:
Ինչ վերաբերում է տնակներում ապրող մարդկանց, Գնել Սանոսյանը նշեց, որ 2018 թվականից մանրակրկիտ ուսումնասիրել են: 2022թ․ հոկտեմբեր ամսին կառավարությունը որոշում է ընդունել, որով 2023-2027թթ. տնակները կհանվեն և ընտանիքներին կտրվեն գումարներ կամ բնակարաններ:
Մի շարք բնակավայրերում իրականացվում են շինարարական աշխատանքներ, որով լուծվում են քաղաքացիների բնակարանների հարցերը:

До 2027 года в зоне бедствия не останется времянок
34 года прошло после разрушительного Спитакского землетрясения, однако до сих пор есть семьи, которые живут в домиках-вагончиках, заявила сегодня во время правительственного часа в Национальном Собрании депутат Асмик Акопян. По ее словам, на протяжении многих лет в зоне бедствия осуществлялось жилищное строительство, однако вопрос до сих пор окончательно не решен. А.Акопян интересовало, когда жители наконец избавятся от оставшихся после землетрясения времянок.
Отвечая на этот вопрос, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян сообщил, что начавшаяся в 2008 году программа обеспечения жильем пострадавших от землетрясения граждан уже завершена или находится на этапе завершения. Из охваченных этой программой 5419 семей только 28 пока не получили квартиры или соответствующие финансовые средства.
По словам министра, 28 семей - это жители села Джрадзор Ширакской области. В связи со строительством здесь водохранилища разработана программа, согласно которой село должно быть перенесено в другое место. И в рамках этой программы и будет урегулирован вопрос обеспечения жильем этих семей.
Что касается домиков-вагончиков, то, как отметил Гнел Саносян, в октябре 2022 г. правительство приняло решение о том, что в 2023-2027 гг. они будут снесены, а проживающие в них семьи получат квартиры, либо соответствующую сумму.