Հայաստանի միջազգային պահուստները 11 ամսում 8.9%-ով աճել են
2022 թվականի նոյեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի միջազգային պահուստները կազմել են 3 մլրդ 518 մլն դոլար: Այս մասին տեղեկանում ենք Կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) հաշվետվությունից։ Այս տարվա ընթացքում միջազգային պահուստներն աճել են 288 մլն դոլարով կամ 8.9%-ով:
Տարվա ընթացքում միջազգային պահուստների ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել է սեպտեմբերին, որից հետո սկսել է նվազել:
Միջազգային պահուստների փոփոխության վրա հիմնականում ազդում են պետական պարտքի ներգրավումը, պարտքի գծով սպասարկումները և ներքին շուկայում արտարժույթի վաճառքը։
Հայաստանի միջազգային պահուստները գրեթե ամբողջությամբ պահվում են արտարժույթով: Ոսկի պահուստներում չկա:

Международные резервы Армении за 11 месяцев выросли на 8.9%
По состоянию на конец ноября 2022 г. международные резервы Армении составили 3 млрд 518 млн долларов. Эти данные приведены в годовом отчете Центрального банка РА. За этот год международные резервы страны выросли на 288 млн долларов, или на 8.9%.
В течение года самый высокий уровень международных резервов был зарегистрирован в сентябре.
На изменение международных резервов влияют в основном привлечение государственного долга, обслуживание по линии долга и продажа валюты на внутреннем рынке.
Международные резервы Армении почти полностью состоят из средств в иностранной валюте. Золота в резервах нет.