Պետական պարտքը մոտենում է 10 մլրդ դոլարի շեմին
2022 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է մոտ 9 մլրդ 933 մլն դոլար։ Այս մասին տեղեկանում ենք Ֆինանսների նախարարության հրապարակած վիճակագրությունից։
Այս առաջին վեց ամիսներին պետական պարտքն աճել է 706 մլն դոլարով կամ 7.7%-ով։
Պարտքն աճել է ներքին պարտքի հաշվին, մինչդեռ արտաքին պարտքը պակասել է։
Մասնավորապես, 2022 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ Հայաստանի արտաքին պարտքը կազմել է 6 մլրդ 496 մլն դոլար, որը տարեսկզբի համեմատ կրճատվել է 152 մլն դոլարով կամ 2.3%-ով։
Ներքին պարտքը կազմել է 3 մլրդ 436 մլն դոլար՝ աճելով 859 մլն դոլարով կամ 33.3%-ով։
Դոլարի էժանացումը դրական է ազդել պարտքի վրա
Ինչպես և ենթադրվում էր, դոլարի էժանացումը դրական ազդեցություն է թողել պետական պարտքի բեռի վրա։
Այս տարվա հունիսի վերջի տվյալներով՝ Հայաստանի պետական պարտքի մեծ մասը՝ 65%-ը, արտաքին պարտքն է։
Արտաքին պարտքը հիմնականում ստացվում և մարվում է դոլարով, սակայն դրա համար պետական բյուջեից տրամադրվող գումարը ՀՀ դրամով է։ Հետևաբար, որքան ավելի էժան է լինում դոլարը, այնքան ավելի քիչ դրամ է ուղղվում պետական պարտքի մայր գումարներին ու տոկոսավճարներին։
Ու քանի որ դրամը արժևորվել է, հետևաբար պետական պարտքը դրամային արտահայտությամբ նվազել է։ Այստեղ կարևոր է ոչ միայն արտաքին պարտքի սպասարկման գործոնը, այլև՝ ներքին պարտքի, քանի որ այն ամբողջությամբ ստացվում և մարվում է դրամով։
Եթե պետական պարտքը հաշվարկում ենք դրամով, ապա հունիսի վերջին այն կազմում է 4 տրլն 429 մլրդ դրամ՝ տարեսկզբի համեմատ նվազելով 8.5%-ով։
Մասնավորապես, ներքին պարտքը կազմել է 1 տրլն 403 մլրդ դրամ՝ աճելով 13.4%-ով։ Փոխարժեքի այս կտրուկ տատանումների դեպքում ներքին պարտքի դրամային արժեքը ավելի ճիշտ է նկարագրում աճի տեմպը, քանի դոլարովը։
Ինչ վերաբերում է արտաքին պարտքին, ապա այն կազմել է 2 տրլն 652 մլրդ դրամ՝ նվազելով 16.9%-ով։
Կառավարության պարտքի տոկոսավճարներին պլանավորվածից քիչ գումար է ուղղվել
Հայաստանի արտաքին պարտքի փոքր մասը Կենտրոնական բանկի պարտքն է, մնացածը՝ Կառավարությանը։ Ներքին պարտքը ևս ամբողջությամբ Կառավարությանն է։
2022 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ ԿԲ-ի արտաքին պարտքը կազմել է 542 մլն դոլար։
Այդպիսով, Կառավարության ընդհանուր պարտքը կազմել է 9 մլրդ 390 մլն դոլար, որից 5 մլրդ 954 մլն դոլարը արտաքին պարտքն է, իսկ 3 մլրդ 436 մլն դոլարը՝ ներքին։
Այս տարվա առաջին կիսամյակում՝ վեց ամիսներին, պետական բյուջեից Կառավարության պարտքի տոկոսավճարներին է ուղղվել 96.9 մլրդ դրամ, այն դեպքում, երբ բյուջեի տարեկան ծրագրով պլանավորված է եղել ուղղել մոտ 214 մլրդ դրամ։
Թե՛ ներքին, և թե՛ արտաքին պարտքին պլանավորվածից քիչ գումար է ուղղվել։ Ենթադրվում է, որ ի թիվս այլ գործոնների, օրինակ՝ պլանավորածից քիչ պարտքի ներգրավումը, տոկոսավճարների ցածր ցուցանիշը պայմանավորված է նաև դրամի արժևորմամբ։
Ինչպես երևում է ինֆոգրաֆիկայում, արտաքին պետական պարտքին պլանավորված է եղել ուղղել 82.1 մլրդ դրամ, մինչդեռ փաստացի ծախսվել է 36.3 մլրդ դրամ։
Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ 2022 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ 1 ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքը կազմել է 407.2 դրամ։ Համեմատության համար, տարվա առաջին աշխատանքային օրվա դրությամբ՝ հունվարի 1-ին, այն կազմել է 481.59 դրամ։

Госдолг Армении приближается к 10 млрд долларов
По состоянию на конец июня 2022 года государственный долг Армении составил около 9 млрд 933 млн долларов. Об этом свидетельствует статистика министерства финансов.
За первые шесть месяцев госдолг вырос на 706 млн долларов, или на 7.7%. Рост обеспечил внутренний долг, тогда как внешний сократился.
В частности, к концу июня 2022 г. внешний долг Армении составил 6 млрд 496 млн долларов, что по сравнению с началом года было меньше на 152 млн долларов, или на 2.3%.
Внутренний долг достиг 3 млрд 436 млн долларов, увеличившись на 859 млн долларов, или на 33.3%.
Снижение курса доллара положительно сказалось на долге РА
Как и предполагалось, снижение стоимости доллара оказало положительное воздействие на государственный долг Армении.
По данным на конец июня этого года, 65% госдолга составлял внешний долг. Последний получают и погашают в долларах, однако деньги на эти цели выделяют из госбюджета в драмах РА. Следовательно, чем дешевле доллар, тем меньше денег направляется на погашение основной суммы и процентов. И поскольку драм укрепился, то госдолг в драмовом выражении сократился. В этом случае важно обслуживание не только внешнего, но и внутреннего долга, поскольку его полностью получают и погашают в драмах.
По положению на конец июня госдолг в драмах составлял 4 трлн 429 млрд драмов, что на 8.5% меньше, чем в начале года.
Так, внутренний долг составил 1 трлн 403 млрд драмов, увеличившись на 13.4%. При резких колебаниях курса стоимость внутреннего долга в драмах более точно описывает темпы роста, нежели в долларах.
Что касается внешнего долга, то он составил 2 трлн 652 млрд драмов, что меньше на 16.9%.
На погашение процентов по долгу правительства денег было выделено меньше запланированного
Долг Центрального банка составляет меньшую часть внешнего долга Армении, остальная часть – это долг правительства. Внутренний долг тоже полностью представляет собой долг правительства.
По положению на конец июня 202 года внешний долг ЦБ составлял 542 млн долларов. Таким образом, общий долг правительства достиг 9 млрд 390 млн долларов, из которых 5 млрд 954 млн долларов – это внешний долг, а 3 млрд 436 млн долларов – внутренний.
За первые шесть месяцев этого года на погашение процентов по долгу правительства из госбюджета было выделено 96.9 млрд драмов, тогда как по годовой программе бюджета было запланировано около 214 млрд драмов.
Предполагается, что низкий показатель процентов, помимо прочих факторов, обусловлен также укреплением драма.
На обслуживание внешнего государственного долга предусмотрено было направить 82.1 млрд драмов, но фактически было израсходовано 36.3 млрд драмов.
По данным Центробанка, 30 июня 2022 года 1 доллар США стоил 407.2 драма, тогда как 1 января – 481.59 драма.