Ադրբեջանցի «էկոակտիվիստները» չեն բացում ճանապարհը և պատրաստվում են գիշերակացի
Քաղաքացիական հագուստով ադրբեջանցիները, որոնք հանդես են գալիս «բնապահպանների» և «էկոակտիվիստների» անվան տակ, արդեն շուրջ 7 ժամ է շարունակում են փակ պահել Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոմայրուղին և պատրաստվում են գիշերը մնալ այնտեղ։ Այդ մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Վերջիններիս փոխանցմամբ՝ նրանք, իբր, բողոքում են «հայերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի բնական պաշարների ապօրինի օգտահանման դեմ»։ Ադրբեջանցիները հանդիպում են պահանջում ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովի հետ, սակայն վերջինս անտեսում է նրանց պահանջը։ Ռուսական ուժերը նաև հատուկ տեխնիկա են բերել Շուշիի հատված։
Հրապարակված կադրերից երևում է, որ ադրբեջանցիները ճանապարհը փակել են Շուշիի հատվածում, իսկ նրանց շարքերում կան նաև ռազմաքաղաքական ակտիվիստներ, ինչպես, օրինակ, Թելման Ղասիմովը, որը պարբերաբար հանդես է գալիս հակահայկական հայտարարություններով։
Ադրբեջանական APA գործակալությունը հայտնում է, որ իրենց փակած տարածքում էլեկտրաէներգիայի ապահովման համար ադրբեջանցիները բերել են հատուկ տեխնիկա եւ պարզել Ադրբեջանի դրոշը։
Համացանցում տարածված կադրերից երևում է, որ ճանապարհին հայկական ավտոմեքենաների հերթեր են գոյացել։
Հիշեցնենք, որ առավոտյան հայտնի էր դարձել, որ մի խումբ ադրբեջանցիներ, կրկին բնապահպանական պատրվակով, այսօր՝ ժամը 10:30-ի հատվածում փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: Նրանք վրաններ էին տեղադրել՝ պահանջելով հանդիպում Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատար Անդրեյ Վոլկովի հետ։ «Հորդորում ենք քաղաքացիներին ցուցաբերել հանդարտություն և հետևել պաշտոնական լրահոսին՝ զերծ մնալով չստուգված տեղեկությունների տարածումից»,- ասված էր Արցախի տեղեկատվական շտաբի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Азербайджанские “экоактивисты” намерены остаться ночью на автотрассе Горис-Степанакерт
Азербайджанцы в гражданской одежде, называющие себя “экологами” и “экоактивистами”, уже около семи часов блокируют автотрассу Горис-Степанакерт и даже собираются там на ночь. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Согласно этим публикациям, “экологи” якобы протестуют против “незаконного использования армянами природных ресурсов Нагорного Карабаха”.
Азербайджанцы требуют встречи с командующим российским миротворческим контингентом, генерал-майором Андреем Волковым. Последний, однако, игнорирует их требование. Российские силы также подтянули специальную технику к шушинскому участку.
На видеокадрах видно, как азербайджанцы перекрыли участок дороги в районе Шуши, а в их рядах можно увидеть военно-политических активистов, в частности Тельмана Касымова, который периодически выступает с антиармянскими заявлениями.
По сообщению азербайджанского агентства АРА , с целью обеспечения электроэнергии на заблокированной территории азербайджанцы доставили туда спецтехнику и подняли флаг Азербайджана.
На распространенных в Сети кадрах можно увидеть очереди из армянских автомобилей.
Напомним, что сегодня около 10:30 утра группа азербайджанцев – опять-таки под экологическим предлогом – перекрыла автотрассу Степанакерт-Горис. “Экологи” разбили палатки, требуя встречи с командующим российским миротворческим контингентом в Арцахе Андреем Волковым. В сообщении, распространенном Информационным штабом Арцаха, говорится: “Мы призываем граждан проявлять спокойствие и следить за официальными сообщениями, воздерживаясь от распространения непроверенных сведений”.