Պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանի կոչը Ռուսաստանի դեսպանին. «Թող վեր կենա, գնա Լաչին, իրենց պետությունն է խայտառակվում»
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների նախաձեռնությամբ ներկայացվել է «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասին» վերնագրով ԱԺ հայտարարության նախագիծը։
Հայտարարության ներկայացման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Ադրբեջանը, փակելով Լաչինի միջանցքը, միտումնավոր և նպատակաուղղված կերպով հումանիտար ճգնաժամ է ստեղծել Լեռնային Ղարաբաղում:
Ազգային ժողովն իր հայտարարությամբ կոչ է անում միջազգային հանրությանը խստորեն և հասցեական դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները և միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի ծավալումը կանխելու համար:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրներին կոչ է արվում հումանիտար իրավիճակի մոնիտորինգի նպատակով փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ:
Հայտարարությամբ կոչ է արվում նաև Ռուսաստանի Դաշնությանն իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ապահովելու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ամրագրված դրույթների լիակատար իրականացումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանն ասաց, որ ճիշտ կլիներ հայտարարության շեշտադրումները փոխվեր՝ Ռուսաստանից պահանջեին կատարել իր ստորագրած հայտարարության կատարումը, իսկ միջազգային հանրությունից ուղղակի խնդրեին:
«Եթե Միացյալ նահանգների դեսպանատունը Բաքվում կոչ է անում Ադրբեջանին վայրագություններին վերջ տալ, ինձ հասկանալի չէ Ռուսաստանի դեսպանատան լռումը, լուռ կեցվածքը Բաքվում, և հասկանալի չէ Ռուսաստանի դեսպանի պահվածքը Հայաստանում: Թող վեր կենա գնա Լաչին, իրենց պետությունն է խայտառակվում»,-ասաց Վիգեն Խաչատրյանը:
Պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը ևս ճիշտ չի համարում նույն կոչով դիմել Ռուսաստանին և միջազգային հանրությանը: Նա նույնպես առաջարկում է փոխել շեշտադրումները:

Призыв Вигена Хачатряна послу РФ: “Пусть поедет в Лачин, их государство позорится”
По инициативе фракции “Гражданский договор” сегодня в Национальном Собрании был представлен проект заявления “О создании Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе”.
Необходимость такого заявления обусловлена тем, что перекрывший Лачинский коридор Азербайджан умышленно и целенаправленно создает в Нагорном Карабахе гуманитарную катастрофу.
В заявлении содержится призыв к международной общественности решительно и адресно осудить действия Азербайджана и принять меры по предупреждению углубления гуманитарного кризиса в НК.
Национальное Собрание также призывает Совет безопасности ООН, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ направить в Нагорный Карабах миссию по сбору фактов с целью проведения мониторинга гуманитарной ситуации.
В заявлении также содержится призыв к Российской Федерации осуществить необходимые действия по обеспечению полноценного выполнения пунктов трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. в зоне контроля российских миротворцев.
Депутат фракции “Гражданский договор” Виген Хачатрян в своем выступлении указал на необходимость изменения акцентов в заявлении: от России нужно требовать выполнения подписанного ею заявления, а к международной общественности следует обратиться с просьбой.
“Если посольство США в Баку призывает Азербайджан прекратить варварство, то мне непонятно молчание посольства России в Баку и непонятно поведение посла России в Армении. Пусть поедет в Лачин, их государство позорится”,- заявил В.Хачатрян.
Коллегу по фракции поддержал депутат Арсен Торосян, который также посчитал неправильным обращение с одним и тем же призывом к России и международному сообществу.