ԻՏՁՄ-ն ևս արձագանքեց Հայկական ծրագրեր ընկերության հայտարարությանը
Ս.թ. մայիսի 31-ին տարբեր լրատվամիջոցների կողմից տարածվել է Հայկական ծրագրեր ընկերության հայտարարությունը, որում, մասնավորապես, բացասական որակավորումներով անդրադարձ է կատարվում Հայաստանի Հանրապետությունում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկա իրավիճակին, ինչպես նաև «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի գործունեությանը:
Ելնելով վերոգրյալից, հայտարարում ենք հետևյալը.
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը դեռևս 2000թ.-ից հայտարարվել է տնտեսության զարգացման գերակա ճյուղերից մեկը և այս տարիների ընթացքում, չնայած առկա որոշ խնդիրների, տարեց տարի արձանագրում է կայուն աճ (տարեկան միջինում 25%), և այս տենդենցը պահպանվեց նույնիսկ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի տարիներին, երբ բազում այլ ոլորտներում գրանցվեց անկում: Ավելին, 2011թ. ոլորտի աճը շուրջ 30% էր:
Ոլորտում այսօր գործում է ավելի քան 350 կազմակերպություն (տարեկան ստեղծվում է միջինում 30-40 նոր ընկերություն)՝ ապահովելով 7000-ից ավելի մասնագիտական աշխատատեղ:
Նշված ցուցանիշները գալիս են ապացուցելու, որ Հայտարարության հեղինակը միայն մեծ ջանքերի գործադրման դեպքում կարող էր «հիմա ցավով արձանագրել, որ ՏՏ ոլորտը Հայաստանում կործանման եզրին է»:
Կարծում ենք, որ նշված եզրակացությունը Հայտարարության հեղինակի թյուրիմացության մեջ գտնվելու արդյունք է, որն էլ իր հերթին հետևանք է ՏՏ ոլորտային կազմակերպված կառույցներին (միություններ, ակումբներ, խորհուրդներ, աշխատախմբեր և այլն) վերջինի՝ բավական երկար ժամանակ անմասն լինելու:
Հարկ ենք համարում նաև նշել, որ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը (ՁԻՀ) 2005թ.-ից հանդիսանում է ՏՀՏ և Բարձր տեխնոլոգիաների հայաստանյան խոշորագույն բիզնես ասոցիացիայի՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության անդամ:
Վերջին տասը տարիների ընթացքում ՁԻՀ-ը, ստանձնելով Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման հիմնական ծրագրի առաքելությունն, իր ուրույն դերակատարությունն է ունեցել այդ գործընթացում:
Հայաստանյան և միջազգային մասնավոր, պետական, հասարակական և այլ շահագրգիռ կառույցների հետ սերտ համագործակցությամբ ՁԻՀ-ի կողմից նախաձեռնվել և իրականացվում են ոլորտային այնպիսի մարտահրավերների հաղթահարմանն ուղղված միջոցառումներ և ծրագրեր, ինչպիսին են որակյալ կադրերի պատրաստումը, ներդրումների ներգրավումը, ենթակառուցվածքների ձևավորումը, վերազգային կազմակերպությունների ներգրավումը և, վերջապես, միջազգային շուկաներում Հայաստանի՝ որպես տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատար երկրի վարկանիշի ձևավորումն ու բարձրացումը:
ՁԻՀ-ն իր մասնագիտական թիմով միշտ վստահելի և կայուն գործընկեր է եղել Հայաստանի ՏՏ մասնավոր ընկերությունների և միությունների համար: ՁԻՀ-ի գործունեությունը բարձր է գնահատվել նաև օտարերկրյա գործընկերների կողմից, և այսօր հայաստանյան «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր»-ի հաջողված մոդելը ներդրվում է բազմաթիվ զարգացող երկրներում:
ՁԻՀ-ի գործունեությամբ հիրավի հետաքրքրված բոլոր անձանց խորհուրդ կտայինք այցելել հիմնադրամի պաշտոնական կայքէջը (www.eif.am), որտեղ մանրամասնորեն նկարագրված են իրականացվող բոլոր ծրագրերն ու միջոցառումները:

СПИТ отреагировал на заявление компании “Армянские программы”
31 мая с.г. в различных СМИ было опубликовано заявление компании “Армянские программы”, в котором нынешняя ситуация в сфере информационных технологий Республики Армения, а также деятельность фонда “Инкубатор технологий” были рассмотрены в негативном свете.
Исходя из вышеизложенного, заявляем следующее.
Сфера информационных технологий еще с 2000 года была объявлена одним из приоритетных направлений развития экономики. За этот период, несмотря на некоторые существующие проблемы, в сфере ИТ каждый год фиксируется стабильный рост (в среднем на 25% за год). Эта тенденция сохранилась даже в годы мирового экономического кризиса, когда во многих других областях был зафиксирован спад. Более того, в 2011 г. рост в указанной сфере составил почти 30%.
Сегодня в сфере ИТ действует более 350 организаций (ежегодно создается в среднем 30-40 новых компаний), что обеспечивает свыше 7000 рабочих мест по специальности.
Приведенные показатели доказывают, что автору заявления только ценой огромных усилий удалось “с болью констатировать, что сейчас сфера ИТ в Армении находится на грани краха”.
Считаем, что указанный вывод стал результатом заблуждения автора заявления, что, в свою очередь, является следствием его невхождения в течение довольно длительного времени в организованные отраслевые структуры ИТ (союзы, клубы, советы, рабочие группы и т.д.).
Считаем также необходимым отметить, что фонд “Инкубатор предприятий (ФИП) с 2005 г. является членом Союза предприятий по информационным технологиям – крупнейшей армянской бизнес-ассоциации ТКТ и Высоких технологий.
За последние 10 лет ФИП, осуществляя основную программу развития сферы информациюнных технологий в Армении, играет в этом процессе особую роль.
Благодаря тесному сотрудничеству с армянскими и международными частными, государственными, общественными и другими заинтересованными структурами ФИП инициировал и осуществил программы и мероприятия, направленные на преодоление таких отраслевых вызовов, как подготовка квалифицированных кадров, привлечение инвестиций, формирование инфраструктур, вовлечение наднациональных организаций и, наконец, формирование и повышение авторитета Армении в качестве страны-лидера в сфере технологий.
ФИП со своей профессиональной командой всегда был надежным и стабильным партнером для частных компаний и союзов, действующих в сфере ИТ Армении. Деятельность ФИП была высоко оценена также зарубежными партнерами, и сегодня успешная модель армянского “Инкубатора предприятий” внедряется во многих развивающихся странах.
Мы бы посоветовали всем действительно заинтересованным в деятельности ФИП лицам посетить официальный сайт фонда (www.eif.am), где подробно описаны все осуществляющиеся программы и мероприятия.