Ադրբեջանը Սոթքի հանքի իր հատվածի փոխարեն բրիտանական ընկերությանը «տվել է» 3 տարածք, այդ թվում՝ Կաշենի հանքը
Դեկտեմբերի 12-ից Արցախը Հայաստանին կապող միակ՝ Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին փակած ադրբեջանցիները, որոնք ներկայանում են «էկոակտիվիստ» ու պահանջում իբր թե բնապահպանական նպատակներով մոնիտորինգ իրականացնել Կաշենի հանքավայրում, ընդամենը մեծ խաղի մի պտուտակն են, սովորական խամաճիկներ Ալիեւի եւ նրա շրջապատի քաղաքական ու տնտեսական նպատակների համար:
Քաղաքական շարժառիթների մասին շատ է խոսվել այս ընթացքում՝ գլխավոր նպատակը Արցախի հայաթափումն է, իսկ ահա տնտեսական շարժառիթը Կաշենի հանքավայրն Արցախից զավթելն է, ինչի ուղղությամբ առաջին քայլը, ըստ էության, ադրբեջանցիներն արել են դեռ այս տարվա հուլիսի 5-ին:
Այդ օրը փոփոխություն է կատարվել Ադրբեջանում գործունեություն ծավալող բրիտանական «Anglo Asian Mining Plc»-ի հետ կնքված պայմանագրում, ինչով էլ վերջինիս հանձնվել է հանքարդյունաբերական գործունեության 3 նոր տարածք (contract area): Դրանցից մեկը, որն ադրբեջանցիներն ու բրիտանական ընկերությունն անվանում են Դեմիրլի, ըստ բրիտանական կողմի հրապարակած քարտեզի, համընկնում է Արցախի Մարտակերտի շրջանի արեւելյան հատվածին: Իսկ ընդհանրապես Դեմիրլի անունով ադրբեջանցիները կոչում են Մարտակերտի շրջանի Ծաղկաշեն գյուղը, որի հարեւանությամբ էլ գտնվում է Կաշենի հանքավայրը:
Դրմբոնն ու Կաշենը շահագործել ու շահագործում է արցախյան «Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ-ն
Կաշենի հանքը շահագործում է Արցախում գրանցված «Բեյզ Մեթըլս» («Base Metals») ՓԲԸ-ն: Վերջինս հիմնադրվել է 2002-ի օգոստոսին՝ Մարտակերտի շրջանի Դրմբոնի պղինձ-ոսկու հանքավայրի հիման վրա լեռնահանքային համալիր կառուցելու եւ հանքարդյունաբերություն իրականացնելու նպատակով: ՓԲԸ-ն սկզբում իրականացրել է Դրմբոնի պղինձ-ոսկու հանքավայրի վերագնահատողական ուսումնասիրություն, հանքավայրը նախապատրաստել արդյունաբերական շահագործման ու սկսել հարստացուցիչ համալիրի կառուցումը: Շինարարությունն սկսելուց 13 ամիս անց համալիրում մեկնարկել է պղինձ-ոսկու ապրանքային խտանյութի արտադրությունը: Դրմբոնի ստորգետնյա հանքավայրից արդյունահանվել է շուրջ 2,9 մլն տ հանքաքար, արտադրվել է մոտ 206 հազ. տ խտանյութ:
2007-ից «Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ-ն երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ է սկսել Կաշենի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրում: Կառուցվող բացահանքի օպտիմալ եզրագծի սահմաններում հաստատվել է շուրջ 56 մլն տ հանքաքարի պաշար: 2012 թ. վերջին եռամսյակում Կաշենի հանքավայրում սկսվել են կապիտալ մակաբացման աշխատանքները, իսկ արդեն 2013 թ. ապրիլից հանքավայրում արդյունահանվում է պղինձ-մոլիբդենային հանքաքար, որը վերամշակվել է Դրմբոնի ֆաբրիկայում, մինչեւ Կաշենի հանքավայրի մոտ հարստացուցիչ ֆաբրիկա կկառուցվեր: 2014 թ. ապրիլին մեկնարկել են Կաշենի լեռնահանքային համալիրի կառուցման աշխատանքները, իսկ 2016-ի հունվարին լեռնահանքային համալիրը պաշտոնապես գործարկվել է տարեկան շուրջ 2 մլն տոննա հանքաքարի վերամշակման մեկնարկային հզորությամբ:
«Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ-ն ունի շուրջ 2000 աշխատող: Այս ընկերությունն Արցախի ամենամեծ հարկատուն է: ՓԲԸ-ն գործարար Վալերի Մեջլումյանին պատկանող «Վալլեքս» խմբի ընկերություններից է:
Ադրբեջանն «Anglo Asian»-ին էր «հանձնել» 6 տարածք, այդ թվում՝ Արցախում
«Anglo Asian Mining»-ն իր կայքում հայտնում է, որ դեռ 1997-ի օգոստոսին Ադրբեջանի կառավարության հետ կնքած պայմանագրով ստացել էր հանքարդյունաբերությամբ զբաղվելու 6 պայմանագրային տարածք (contract area): Իրականում պայմանագիր կնքողը եղել է ոչ թե բրիտանական այս ընկերությունը, որը հիմնադրվել է 2004-ին Լոնդոնում, այլ ամերիկյան «RV Investment Group Services LLC»-ն: Իսկ նրանց կապողը սեփականատերն է՝ պարսիկ Մոհամադ Ռեզա Վազիրին (Mohammad Reza Vaziri), որի անվանական սկզբնատառերով էլ կոչվել է ամերիկյան ընկերությունը: Վերջինս հիմնադրվել էր 1996 թ. ԱՄՆ Դելավեր նահանգում, որը համարվում է «հարկային դրախտ», ինչպես օֆշորային գոտիները:
Ամերիկյան ընկերության ձեռք բերած տարածքներն էին Գեդաբեկը (հայկական պատմական Գետաբակն է), Գոշան, Օրդուբադը, Սոյուդլուն (նույն Սոթքն է), Ղզլբուլաղն ու Վեյնալին: Սրանցից վերջին երեքը Արցախյան առաջին պատերազմից հետո գտնվում էին ԼՂՀ-ի վերահսկողության ներքո. այսպես՝ Սոթքի հանքի մի մասը ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում է, մնացածը՝ պատմական Քարվաճառում, Ղզլբուլաղի տարածքը ներառում է Արցախի Մարտակերտի շրջանի մի մասը (Սարսանգի ջրամբարից հարավ) ու որոշ հատված Ասկերանի շրջանից, սակայն դրա հիմնական ռեսուրսը Դրմբոնի հանքն է, Վեյնալին էլ (այլ աղբյուրներում՝ Վեջնալի) պատմական Կովսականում է (Զանգելան):
Այդուհանդերձ, Ռեզա Վազիրին իր ընկերների հետ միայն 2000-ականների երկրորդ կեսին է ակտիվ հանքարդյունաբերական գործունեություն սկսել Ադրբեջանում, բայց արդեն բրիտանական «Anglo Asian Mining»-ով: Վերջինս մինչեւ 2022 թ. հուլիս «ուներ» 6 պայմանագրային տարածք, որոնցից 3-ում էր գործունեություն ծավալում՝ արդունահանում կամ հետախուզում կատարում:
Գեդաբեկի պայմանագրային տարածքում, որն ավելի քան 300 քկմ է, հետախուզություն եւ արդյունահանում կատարելու իրավունքները «Anglo Asian Mining»-ն ստացել է 2007-ին 25 տարի ժամկետով: Հանքարդյունաբերական գործունեությունն այստեղ սկսվել է 2008-ին: Հիմնական մետաղներն են ոսկին, պղինձը, արծաթը:
Գեդաբեկն, ըստ էության, բրիտանական ընկերության գործունեության գլխավոր շրջանն է:
Գեդաբեկի համալիրում մշակվում է նաեւ հարեւան Գոշայի պայմանագրային տարածքից (300 քկմ) արդյունահանված ոսկին, պղինձն ու արծաթը: Գոշան շահագործվում է 2014-ից:
Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետությունում գտնվող Օրդուբադի պայմանագրային տարածքում (462 քկմ) դեռ հետախուզական աշխատանքներ են ընթանում:
Խեղաթյուրելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության բովանդակությունը՝ բրիտանական ընկերությունը նշում է, թե իբր այդ համաձայնության շնորհիվ ՀՀ Սյունիքի մարզով Ադրբեջանից դեպի Նախիջեւան միջանցք է գործելու, ինչը մեծապես կօգնի «Anglo Asian Mining»-ի կողմից Օրդուբադի ռեսուրսների արդյունահանման ծրագրին: Այսինքն՝ տեսնում ենք, որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի (եւ նրանց հայտնի ու անհայտ աջակիցների) այդքան փափագած «Զանգեզուրի միջանցք» ծրագիրը ոչ միայն քաղաքական ու ռազմական, այլ նաեւ տնտեսական բաղադրիչ ունի, որի ապացույցներից մեկն էլ «Anglo Asian Mining»-ի յուրատեսակ խոստովանությունն է:
Բրիտանական ընկերությունը Սոթքի հանքի փոխարեն «ստացել է» 3 նոր տարածք
2022 թ. հուլիսի 5-ին «Anglo Asian»-ը Գեդաբեկի ու Գոշայի հարեւանությամբ 2 նոր տարածք է ստացել՝ Ղարղարն ու Ղարադաղը: Սրանցից առաջինը պղնձի հանքարդյունաբերական գոտի է, երկրորդը՝ պորֆիրի, որը հրաբխածին ապար է եւ ծառայում է որպես շինանյութ, չնայած պորֆիրի որոշ տեսակներ ներառում են նաեւ գունավոր մետաղներ՝ պղինձ, մոլիբդեն, ոսկի, պալադիում, ռենիում:
Բրիտանական ներդրողները բավական ոգեւորված են այս նոր ձեռքբերմամբ: Ընկերության կայքում նշվում է, որ Ղարադաղի պորֆիրի հանքավայրում կա 300 հազ. տոննա պղինձ, որի գինը գնահատվում է ավելի քան 3 մլրդ դոլար:
Հուլիսին իբր ձեռք բերված երրորդ գոտին Դեմիրլին է՝ Արցախի Մարտակերտի շրջանի արեւելյան հատվածը՝ Կաշենի հանքով, որը եղել ու մնում է հայկական վերահսկողության ներքո, ինչով էլ դարձել է Բաքվի ռեժիմի ու նրա հետ համագործակցող բրիտանական ձեռնարկության աչքի փուշը: «Anglo Asian»-ը, խոսելով Կաշենի պաշարների մասին, մեջբերում է 2016-ի հունվարին՝ Կաշենի համալիրի բացման ժամանակ, «Բեյզ Մեթըլսի» տարածած հաղորդագրությունը, ըստ որի՝ Կաշենում պղնձի պաշարները գնահատվում են 275 հազ. տոննա, իսկ մոլիբդենինը՝ 3200 տ: Բրիտանական ընկերությունը չի մոռանում նշել, թե սա իբր չհիմնավորված գնահատական է:
Ըստ «Anglo Asian»-ի՝ Ղարղարի, Ղարադաղի ու Դեմիրլիի հանքարդյունաբերական գոտիների ընդհանուր տարածքը 882 քկմ է: Ընկերությունը նաեւ նշում է, որ 2022 թ. հուլիսի 5-ի պայմանագրային փոփոխությամբ ինքը հրաժարվել է Սոթքի հանքից: Ըստ էության, Հայաստան-Ադրբեջան շփման գծով կիսված հանքը բրիտանական արդյունաբերողի համար գլխացավանք էր, մյուս կողմից՝ պետք է հաշվի առնել նաեւ, թե ինչ ծրագրեր ունի Ալիեւն այս հանքի մասով. ի վերջո, Սոթքը տարածաշրջանում ոսկու ամենամեծ հանքավայրերից է: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի կողմից Սոթքի հանքը շահագործում է ռուսական արմատներով «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ն:
Ամեն դեպքում, «Anglo Asian»-ը դատարկաձեռն չի մնացել ու Սոթքի փոխարեն ստացել է Ղարղարը, Ղարադաղն ու Դեմիրլին:
Այսպիսով՝ նախկին 6-ի փոխարեն այժմ բրիտանական ընկերությունը թղթի վրա ունի 8 պայմանագրային տարածք, որոնց ընդհանուր մակերեսը, ըստ «Anglo Asian»-ի, 2544 քկմ է: Դրանցից 3-ը, ինչպես նշեցինք վերը, շահագործվում կամ հետախուզվում են:
«Վերականգնված» տարածքները
Մյուս երկու տարածքները, որոնք բրիտանական ընկերությունը ներկայացնում է որպես «վերականգնված», Վեյնալին (Վեջնալի) ու Ղզլբուլաղն են, որոնք դեռ 1997-ին Ադրբեջանը թղթով հանձնել էր ամերիկյան «RV Investment Group Services»-ին:
Վեյնալին ոսկու արդյունահանման գոտի է պատմական Կովսականում (Զանգելան): Քանի որ 2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Կովսականն անցավ Ադրբեջանի վերահսկողությանը, Վեյնալիի հանդեպ իր ունեցած իրավունքները «Anglo Asian»-ը համարում է «վերականգնված»: Ընկերությունն ասում է, թե «հայկական օկուպացիայի» ժամանակ այստեղ հանքարդյունաբերական որոշ գործունեություն է ծավալվել, որը հետո դադարեցվել է (նկատի ունեն 2020 թ.), եւ հիմա իբր շրջանը պաշտպանված է Ադրբեջանի կառավարության կողմից, ու իրենք մուտք ունեն հանքավայր:
Ըստ «Anglo Asian»-ի՝ Վեյնալիում կուտակված հանքաքարը (չի ասվում, բայց տրամաբանական է՝ հայերի կողմից արդյունահանված) տեղափոխվել ու մշակվել է Գեդաբեկի համալիրում 2021-ի դեկտեմբերին: «Ներկայում տեխնիկական ուսումնասիրություն է իրականացնում՝ պարզելու, թե արդյոք տնտեսապես շահավետ է վերսկսել արդյունահանումը գոյություն ունեցող ստորգետնյա հանքից»,- նշվում է «Anglo Asian»-ի կայքում:
Եթե Վեյնալին փաստացի ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ է, եւ դրա հանդեպ «Anglo Asian»-ի իրավունքները «վերականգնված» են, ապա Ղզլբուլաղ կոչվող պայմանագրային տարածքը ներկայում Ծաղկաշենի (Դեմիրլի) նման անհասանելի է բրիտանական ձեռնարկությանը, ու անհեթեթություն է դրա հանդեպ ինչ-որ «վերականգնված» իրավունքների մասին խոսելը: Այդուհանդերձ, Արցախի Մարտակերտի ու Ասկերանի շրջանների մի մասն ընդգրկող այս պայմանագրային տարածքը համեղ պատառ է «Anglo Asian»-ի համար, ինչի մասին խոսում է վերջինիս կայքում առկա ինֆորմացիան:
Ըստ այդմ՝ Ղզլբուլաղը ներառում է մի քանի հանք եւ ունի հետախուզման հրաշալի ներուժ: Նշվում է, որ այստեղ կա պղնձամոլիբդենային հանքավայր եւ գործարան (նկատի ունեն Դրմբոնի հանքն ու ֆաբրիկան): «Տվյալներ կան, որ Ղզլբուլաղի պղինձ-ոսկու հանքավայրից տարեկան մինչեւ 35 հազ. ունցիա (շուրջ 1 տոննա - «Հետք») ոսկի է արդյունահանվել, մինչեւ հանքը կփակվեր մի քանի տարի առաջ»,- իր կայքում նշել է «Anglo Asian»-ը՝ նկատի ունենալով Դրմբոնի հանքի ու ֆաբրիկայի շահագործումը «Բեյզ Մեթըլսի» կողմից: «Ներկայում այս տարածքում են գտնվում ռուս խաղաղապահները, որոնք ապահովում են ռեգիոնի անվտանգությունը,- ասվում է բրիտանական արդյունահանողի կայքում, ապա անդրադարձ է կատարվում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ձեռնարկվելիք քայլերին,- կառավարությունը կներդնի բոլոր ջանքերը, որպեսզի ընկերության համար ֆիզիկապես մուտք ապահովվի ռեգիոն՝ օգտակար հանածոների հետախուզում իրականացնելու համար»:

Azerbaijan Gives British Mining Company Three New Sites as Compensation for Sotk Mine
Upon closer inspection, the so-called Azerbaijani eco-activists who have closed the Stepanakert-Goris highway, the only land link connecting Artsakh and Armenia, since December 12 are mere cogs in a larger game masterminded by Azerbaijani President Ilham Aliyev to achieve his political and economic ambitions.
The activists say they want access to the Kashen mine in Artsakh, alleging Armenians are illegally engaged in mining operations there.
Baku has its eye on the copper-molybdenum mine, one of the prime economic resources in Artsakh, that fuels Aliyev’s ongoing political policy to create an Artsakh without Armenians.
Baku gives British company rights to Artsakh mines
The Azerbaijani government took its first step on July 5 of this year. A change in the contract signed with Anglo Asian Mining PLC, a British firm operating in Azerbaijan, resulted in three new mining sites (contract areas) handed over to it.
One of areas, which the Azerbaijanis and the British company call Demirli, coincides with the eastern part Artsakh’s Martakert region, this according to the map published by the company. Demirli is the name the Azerbaijanis call the Martakert village of Tsaghkashen, where the Kashen mine is located.
The Kashen mine is operated by Base Metals CJSC, a member of the Vallex Group. At one time, this company also exploited the Drmbon copper-gold mine, about 14 km from Kashen. Base Metals then started to build the Kashen mining complex. The Drmbon mine remains under the control of Artsakh.
Base Metals, with some 2,000 employees, is the largest taxpayer in Artsakh.
Anglo Asian says it was originally granted six contract areas in Azerbaijan under a Production Sharing Agreement (“PSA”) with the Government of Azerbaijan dated 20 August 1997.
In fact, it wasn’t Anglo Asian who signed the 1997 deal with Azerbaijan, but the U.S.-based RV Investment Group Services LLC, owned by Mohammad Reza Vaziri from Iran. Founded in 1996, it’s in Delaware, considered a corporate "tax haven" state.
The areas acquired by the American company were Gedabek (Armenian historical Getabak), Gosha, Ordubad, Soyudlu (Sotk), Kyzlbulag and Vejnaly. The last three were controlled by the Armenian NKR (Nagorno Karabakh Republic) following the 1990s Artsakh war.
Following the 2020 Artsakh war, only one part of the Sotk mine remains in Armenian hands. That part is in Armenia’s eastern Gegharkunik Province. The rest lies across the border, in the historic Armenian region of Karvatchar, now controlled by Azerbaijan. The Kyzlbulag area includes a part of the Martakert region of Artsakh (south of the Sarsang reservoir) and a part of the Askeran region, but its main resource is the Drmbon mine. Vejnaly is in historical Armenian region of Kovsakan (Zangelan).
Reza Vaziri and his associates started mining in Azerbaijan in the second half of the 2000s, with Anglo Asian Mining. The latter until July 2022 "owned" 6 contract areas, in 3 of which it was engaged in mining or exploration.
In 2007, Anglo Asian Mining received the rights to explore and mine in the Gedabek contract area (more than 300 square kilometers) for a period of 25 years. Mining activity for gold, copper and silver began in 2008.
Gedabek is the main region of the British company's operations in Azerbaijan. The gold, copper and silver mined from the neighboring Gosha contract area (300 sq km) are also processed in the Gedabek complex. Gosha has been operating since 2014.
Exploratory works are still underway in the Ordubad contract area (462 square kilometers) located in Azerbaijan’s Nakhijevan Autonomous Republic.
Misrepresenting the content of the November 9, 2020 Artsakh war ceasefire statement, the British company states that, thanks to this agreement, a corridor from Azerbaijan to Nakhijevan will operate through Armenia’s Syunik Province and will greatly facilitate the Ordubad resource extraction project by Anglo Asian Mining. Thus, we see that the "Zangezur Corridor" project, so desired by the Turkish-Azerbaijani tandem (and their well-known and unknown supporters), has not only a political and military component, but also an economic component.
Anglo Asian "received" three new territories as a substitute for the Sotk mine
Anglo Asian notes that in 2022, with the contract change of July 5, it gave up on the Sotk gold mine. The mine split by the new Armenia-Azerbaijan border was a headache for the British company. Conversely, one should also consider what plans Aliyev has regarding the Sotk mine. After all, Sotk is one of the largest gold deposits in the region. The Sotk mine is operated by Armenia with Geopromining Gold LLC, a company with Russian roots.
In any case, Anglo Asian was not left empty-handed and got Xarghar, Garadagh and Demirli instead of Sotk.
Xarxar and Garadagh are near Gedabek and Gosha. Xarxar is a copper mining zone, Garadagh is porphyry, a volcanic rock that serves as a building material, although some types of porphyry include non-ferrous metals: copper, molybdenum, gold, palladium, rhenium.
British investors are enthusiastic about this new acquisition. The company's website states there are 300,000 tons of copper in the Garadagh porphyry mine., at an estimated value of more than US$3 billion.
The third zone allegedly acquired in July is Demirli, the eastern part of the Martakert region of Artsakh, with the Kashen mine, which was and remains under Armenian control. It’s remained a sore spot for the Baku regime and the British company cooperating with it. Anglo Asian, speaking about the reserves of Kashen, cites the message released by Base Metals in January 2016 during the opening of the Kashen complex, according to which the copper reserves in Kashen are estimated at 275,000 tons, and 3,200 tons of molybdenum. The British company notes this is an unsubstantiated assessment.
According to Anglo Asian, the total area of the Xarxar, Garadagh and Demirli mining zones is 882 square kilometers.
Thus, instead of the previous six, the British company now has eight contract areas on paper, the total area of which, according to Anglo Asian, is 2544 square meters. As stated, three are being mined or explored.
"Restored" mining areas
The other two territories, which the British company describes as "restored", are Vejnaly and Kyzlbulag, which were handed over by Azerbaijan to the American "RV Investment Group Services" in 1997.
Vejnaly is a gold mining site in historical Armenian area of Kovsakan (Zangelan). After the 2020 Artsakh war, Azerbaijan regained control of Kovsakan and Anglo Asian considers its rights to Vejnaly "restored". The company says during the "Armenian occupation" there was some mining activity here, which was then stopped (they mean in 2020), and now the region is allegedly protected by the Azerbaijani government, and they have access to the mine.
According to Anglo Asian, the ore accumulated in Vejnaly (not stated, but logically, mined by Armenians) was transported and processed in the Gedabek complex in December 2021. "It is currently carrying out a technical study to determine whether it is economic to recommence mining from the existing underground mine," Anglo Asian's website states.
If Vejnaly is under the control of the Azerbaijanis, and the rights of Anglo Asian to it are "restored", then the contract area called Kyzlbulag is currently inaccessible to the British enterprise, like Tsaghkashen (Demirli), and it is nonsense for it to be somehow "restored”. Nevertheless, this contract area covering part of the Martakert and Askeran regions of Artsakh is a tasty morsel for Anglo Asian, as the information on the latter's website indicates.
Accordingly, Kyzlbulag includes several mines and has great exploration potential. It is mentioned that there is a copper-molybdenum mine and a factory here (they mean the Drmbon mine and factory). "There are indications that up to 35,000 ounces (about 1 ton - Hetq) of gold per year were extracted from the Kyzlbulag copper-gold mine, before the mine was closed several years ago," Anglo Asian notes on its website referring to the operation of the Drmbon mine and factory by Base Metals.
"Russian peacekeepers are currently present in the area ensuring the region is safe. The Government (Azerbaijan - Hetq) will use all its reasonable endeavours to ensure that the Company has physical access to the region to undertake mineral exploration.”