Արցախցի բժիշկներն առցանց կապով են խորհրդակցում Հայաստանի մասնագետների հետ ծայրահեղ ծանր հիվանդների բուժօգնության համար
Արցախի «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 4-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում։
«Արևիկ բուժմիավորումում» 10 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում: Երեխաներից մեկը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում: Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ: Այս մասին հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
«Հետքի» հետ զրույցում Արցախի ԱՆ մամուլի խոսնակ Անգելինա Իսախանյանն ասաց, որ այս պահին դեռևս հաջողվում է հինգ ծայրահեղ ծանր հիվանդների պատշաճ բուժօգնություն ցուցաբերել, սակայն ամեն պահի կարող է նրանց՝ Հայաստան տեղափոխելու անհրաժեշտություն առաջանա։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում չեղարկվել են պլանային վիրահատությունները։
Նախարարության փոխանցմամբ, առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս այս պահին չկա, բայց մատակարարումը դադարեցված է:

Врачи из Армении консультируют арцахских коллег по видеосвязи
В реанимационном отделении Республиканского медицинского центра Арцаха находятся 11 пациентов. Состояние четырех из них крайне тяжелое.
В реанимационном отделении медобъединения “Аревик” лечение получают десять детей, один из которых находится в крайне тяжелом состоянии. Арцахские врачи оказывают необходимую медицинскую помощь больным, консультируясь по видеосвязи со специалистами из Армении. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Республики Армения.
В беседе с Hetq.am пресс-секретарь Минздрава Арцаха Ангелина Исаханян сообщила, что пяти тяжелобольным пока удается оказывать надлежащую медицинскую помощь, однако в любой момент может возникнуть необходимость их транспортировки в Армению.
Из-за перекрытия Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, в медучреждениях, находящихся в подчинении Минздрава Республики Арцах, отменены все плановые операции.
По сообщению ведомства, на данный момент лекарств и медицинских принадлежностей, необходимых для оказания первой медицинской помощи, хватает, однако их поставка прекращена.