«Մենք մեր հողում խաղաղ ապրել ենք ուզում». Մարտակերտի բնակիչ
«Սրանա ավելի տիժեր օրերնք քաշալ։ Ամեն հինչին տեմ կկենանք, թաքի վերջը լյավ ինի։ Պեն չինի ուտելի, ծյու կոտինք, վեր ծյուն ինի վեչ, հավերը կմրթոտինք, օտինք, վեր հավերն էլ պրծնե, արդեն կննչեղանը տուսեկածա իննան, էն վախտն էլ արդեն կննչեղանը կոտինք»,- այսպես է արձագանքել մարտակերտցի Մելանյա տատը, երբ իմացել է, որ ադրբեջանցիները փակել են Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։
Մելանյա տատի թոռնուհին՝ Անի Ավետիսյանը, ավարտել է Արցախի պետական համալսարանի բանասիրության ֆակուլտետը։ Նա ընտանիքի հետ ապրում է Մարտակերտում։ Արցախից դուրս չեն պատկերացնում իրենց կյանքը։
«Պատերազմների միջով ենք անցել, մերոնք իրենց տունն են կորցրել, բայց երբեք չեն մտածել Արցախից դուրս ապրելու մասին։ 44-օրյայի ժամանակ էլ, պատերազմն ավարտվելուց հետո անմիջապես Արցախ ենք վերադարձել, քանի որ սա է մեր տունը»,- ասում է Անին։
Նրանք հույս ունեն, որ ճանապարհը շուտով կբացվի: Ամանորյա տրամադրությունն ըստ Անիի՝ կախված է երկրում տիրող իրավիճակից, միակ ցանկությունը խաղաղությունն է։
«Ամեն ինչին էլ կդիմանանք, միայն թե խաղաղություն լինի, ու վստահ լինենք, որ մենք մեր երկրում խաղաղ ենք ապրելու։ Հիմա ամենատարրական բաները խանութներում արդեն չկա, էսպես ի՞նչ Ամանոր»,- ասում է Անին։
Մարտակերտի խանութներում բանջարեղեն, միրգ չի մնացել։ Դեղատներում դեղորայք գրեթե չկա։ Կաթնամթերքի պակաս կա, նախկինում այն բերվում էր նաեւ Հայաստանից։ Խանութներում ձեթը սպառվել է, դեկտեմբերի 29-ին բերել են արցախյան ընկերության արտադրած բուսայուղը, ամեն ընտանիքի վաճառում են 1 շիշ։ Սահմանափակ քանակով են վաճառում նաեւ շաքարավազը։
Ըստ Անիի` այսպես կոչված ադրբեջանցի բնապահպանների կեղծ պահանջները Կաշենի հանքի շահագործնման վերաբերյալ, միայն բնակչությանը ճնշելու և Արցախը հայաթափելու նպատակ ունեն։ Միևնույն ժամանակ, Անին համոզված է, որ չնայած ճանապարհի փակվելու պատճառով առաջացած դժվարություններին, ամեն ինչ լավ է լինելու։ Տան անդամներն էլ փորձում են լավատեսությամբ տրամադրվել։

“Мы хотим мирно жить на нашей земле” – жительница Мартакерта
“У нас были и более тяжелые дни. Мы выдержим трудности, лишь бы все закончилось хорошо”,- сказала живущая в Мартакерте бабушка Мелания, узнав о том, что азербайджанцы перекрыли единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией.
Ее внучка, Ани Аветисян, окончила филологический факультет Арцахского государственного университета. Ани с семьей живет в городе Мартакерт. Они не представляют свою жизнь вне Арцаха.
“Мы пережили войну, мои родные потеряли дом, но они никогда не думали о том, чтобы уехать из Арцаха. Даже после 44-дневной войны мы сразу вернулись в Арцах, потому что здесь наш дом”,- говорит Ани.
Они надеются, что дорога скоро откроется. Новогоднее настроение, по словам девушки, зависит от ситуации в стране. Единственное, что она хочет, это мир.
“Мы все выдержим, лишь бы был мир и чтобы мы были уверены в том, что будем мирно жить в нашей стране. В магазинах уже нет самых необходимых товаров, какой Новый год в этих условиях…” – говорит Ани.
В магазинах Мартакерта не осталось ни овощей, ни фруктов, в аптеках почти нет лекарств. Не хватает молочных продуктов, которых раньше привозили в том числе  из Армении. Реализован весь запас растительного масла. 29 декабря завезли местное масло, и каждой семье досталось по одной бутылке. Сахарный песок продается в ограниченном количестве.
По словам девушки, цель ложных требований так называемых азербайджанских “экологов” относительно эксплуатации Кашенского месторождения – оказание давления на население и деарменизация Арцаха.
Тем не менее Ани убеждена: несмотря на трудности, вызванные блокадой, все будет хорошо. В ее семье все стараются сохранять оптимизм.