«Առարկայական քայլեր ենք ակնկալում ՌԴ-ից, Լաչինի միջանցքը վերահսկողության տակ պահելը նրա ուղիղ պարտավորությունն է». Փաշինյան
Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումն Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է արդեն 25 օր։ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ առաջացրած այդ գործողությունը միջանցքը ապաշրջափակելու կոչերի միջազգային լայն արձագանք է հարուցել։ Չնայած սրան՝ Ադրբեջանը գործողություններ չի ձեռնարկում հարցը կարգավորելու ուղղությամբ։ Այս մասին Կառավարության հունվարի 5-ի նիստի մեկնարկին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Լաչինի միջանքը փակելով՝ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ իր ստանձնած ուղղակի պարտավորությունը, ինչը լրջագույն հարցեր է առաջացնում պաշտոնական Բաքվի պայմանագրունակության վերաբերյալ։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը փորձում է Հայաստանին վերագրել սեփական պարտավորությունները չկատարելու գործելակերպ, ինչը բացարձակապես մտացածին է։
Էական է նաև արձանագրել, որ Լաչինի միջանցքի փակման վերաբերյալ տարբեր պատճառաբանություններ են բերվում, բայց, իմ համոզմամբ, ամենախորը և իրական պատճառն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը շարունակում են ապրել իրենց հայրենիքում։ Միջազգային հնարությունը սկսել է ավելի ու ավելի հստակ արձանագրել Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը էթնիկ զտումների, ցեղասպանության ենթարկելու՝ Ադրբեջանի տեսանելի քաղաքականությունը։ Այս իմաստով մենք ավելի առարկայական քայլեր ենք ակնկալում միջազգային հանրությունից, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամ Ռուսաստանի Դաշնությունից, որի խաղաղապահ զորախումբը տեղակայված է Լեռնային Ղարաբաղում, և Լաչինի միջանցքը սեփական վերահսկողության տակ պահելը նրա ուղիղ պարտավորությունն է եռակողմ հայտարարությամբ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ 2022թ.-ի դեկտեմբերի 30-ի իր որոշմամբ ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի կառավարման հարցում ԼՂ ժողովրդին աջակցելու նպատակով աշխատանքային խումբ է ստեղծվել՝ փոխարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ։
Ըստ նրա՝ խումբն արդեն մի քանի նիստ է արել և կայացնում է իրավիճակից բխող հումանիտար բնույթի որոշումներ և գործունեությունը կշարունակի՝ որքան անհրաժեշտ է։
«Անդրադառնալով ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում առկա իրավիճակին՝ պիտի կրկին վերահաստատեմ ՀՀ հավատարմությունը 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի, 2022-ի հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ հայտարարություններին, ինչպես նաև` 2022-ի հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հանդիպման պայմանավորվածություններին, որոնք արձանագրված են հանդիպմանը հաջորդած հայտարարության մեջ»,- ասաց նա։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Լաչինի միջանցքի շարունակական շրջափակումն է'լ ավելի անհրաժեշտ է դարձնում Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը և այս ուղղությամբ շարունակական ջանքեր գործադրելու անհրաժեշտությունը։

“Ожидаем от РФ предметных шагов. Сохранение контроля над Лачинским коридором – ее прямая обязанность” – Н.Пашинян
Уже 25 дней продолжается незаконное блокирование Азербайджаном Лачинского коридора. Этот шаг, который привел к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе, вызвал широкую международную реакцию и призывы к разблокированию коридора. Несмотря на это, Азербайджан не предпринимает действия по урегулированию вопроса. Об этом заявил на заседании правительства сегодня, 5 января, премьер-министр Никол Пашинян.
“Перекрыв Лачинский коридор, Азербайджан тем самым грубо нарушил свои обязательства в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, что вызывает серьезные вопросы по поводу договороспособности официального Баку. В то же время Азербайджан пытается приписать Армении собственное невыполнение обязательств, что абсолютно надуманно.
Также важно констатировать, что приводятся различные причины блокирования Лачинского коридора, но я убежден, что самая глубокая и реальная причина заключается в том, что армяне Нагорного Карабаха продолжают жить на своей родине. Международное сообщество начало более отчетливо фиксировать видимую политику Азербайджана по подверганию армянства Нагорного Карабаха этническим чисткам и геноциду. В этом смысле мы ждем более предметных шагов от международного сообщества, в том числе от постоянного члена Совбеза ООН Российской Федерации, чей миротворческий контингент размещен в Нагорном Карабахе, и его прямой обязанностью в соответствии с трехсторонним заявлением является сохранение контроля над Лачинским коридором”,- отметил Н.Пашинян.
Премьер напомнил о том, что принятым им решением от 30 декабря 2022 г. создана рабочая группа во главе с вице-премьером Тиграном Хачатряном, задача которой оказывать помощь народу НК.
По словам Пашиняна, группа уже провела несколько заседаний, на которых принимаются вытекающие из ситуации решения гуманитарного характера.
Глава правительства также подчеркнул, что продолжающаяся блокада Лачинского коридора свидетельствует о необходимости направить в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международную миссию по сбору фактов и предпринять усилия в этом направлении.